Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
1. jun 2002. godine

SAOPSTENJE ZA JAVNOST

SA REDOVNOG ZASEDANJA
SVETOG ARHIJEREJSKOG SABORA SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE
ODRZANOG U BEOGRADU, OD 23. DO 31. MAJA 2002. GODINE

U Patrijarsijskom dvoru u Beogradu, pod predsednistvom Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Pavla uz ucesce svih Arhijereja, odrzano je, od 23. do 31. maja 2002. godine, redovno zasedanje Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve.

Saborski Oci su u nedelju 26. maja, na celu sa Njegovom Svetoscu, uzeli ucesca u svenarodnom liturgijskom obelezavanju 750. godisnjice manastira Morace u samom manastiru, kome je, pored ostalih mnogobrojnih gostiju, prisustvovao i prestolonaslednik Aleksandar Karadjordjevic.

Sagledavsi odgovorno sveukupni zivot nase pomesne Crkve, kako u zemlji tako i u inostranstvu, Sabor je posebnu paznju posvetio pitanju reforme i unapredjenja crkvenog skolstva kao i pitanju veronauke u skolama. Sa radoscu pozdravljajuci vracanje veronauke u osnovne i srednje skole u Srbiji, Sabor je izrazio nadu da ce to uskoro biti uradjeno i u Crnoj Gori.

Nedavna poseta Arhiepiskopa atinskog Hristodula i Patrijarha aleksandrijskog Petra VII nasoj Crkvi, kao i druge uzajamne posete ove vrste, Sabor pozdravlja kao znak svepravoslavnog zajednistva i njegovog ukrepljenja, podrzavajuci i dijalog i susrete sa inoslavnim hriscanima, pripadnicima drugih religija i svim ljudima dobre volje.

Sabor je prihvatio i odobrio Nacrt sporazuma o vaspostavljanju crkvenog jedinstva koji su u Nisu, 17. maja ove godine, sacinile i potpisale odgovarajuce crkvene komisije iz Beograda i Skoplja, te sa molitvom i ljubavlju u Duhu Svetom ocekuje da to ucini i jerarhija Crkve u Makedoniji. To ce biti izuzetan doprinos jedinstvu i svedocenju Pravoslavlja u savremenom svetu i dogadjaj koji ocekuje sva punoca Pravoslavne Crkve.

Saboru nije izmakla iz vida ni nasusna potreba zastite i unapredjenja ljudskih i verskih prava i sloboda, kako kod nas tako i u celom svetu. U tom pogledu Sabor je stao na stanoviste da je neophodno uciniti sve kako bi se cuo glas Crkve u medjunarodnim ustanovama koje se bave zastitom tih prava. To na prvom mestu vazi za jos uvek ugrozena ne samo ljudska prava nego i osnovno pravo na zivot na prostoru Kosova i Metohije. U vezi sa tim Sabor je posebnu brigu posvetio prognanima i izbeglima sa prostora bivse Jugoslavije. Zato poziva jos jednom sve prognane i izbegle iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, a narocito one sa Kosova i Metohije, da se vrate na svoja ognjista, ocekujuci od nasih drzavnih organa i predstavnika medjunarodne zajednice da pomognu njihov povratak i stvore uslove potrebne za njihov normalan zivot.

Arhijerejski Sabor Srpske Pravoslavne Crkve pozdravlja sporazum o zajednickoj drzavi Srbiji i Crnoj Gori. Svojim izvornim jedinstvom i njegovom nerazorivoscu Crkva poziva sve na utvrdjenje i sto skorije ustavno definisanje tog jedinstva u drzavnoj zajednici Srbije i Crne Gore, uz postovanje Bozijih i ljudskih zakona, kako u nasoj zemlji tako i u vaskolikom svetu. Nepotrebna trvenja i neodgovorna partijska nadgornjavanja samo vode narod u nove bede i ponizenja, sprecavajuci drzavu da se na zdrav nacin integrise u medjunarodnu zajednicu i ometajuci duhovni, kulturni i ekonomski napredak nasega drustva.

U cilju usaglasavanja Ustava Srpske Pravoslavne Crkve sa kanonskim Predanjem Crkve, njegovog osavremenjivanja i sto delotvornijeg zajednickog ostvarivanja jevandjelske misije Crkve u savremenom svetu, Sabor je podstakao intenziviranje rada saborske Komisije i pojedinih zakonodavnih odbora na reviziji i dopuni kako opsteg Ustava nase pomesne Crkve tako i njenih Eparhija u Americi, Australiji i Zapadnoj Evropi.

Pri punom saznanju da se evropski i svetski kontekst u kome zivi savremeni svet posle americkog 11. septembra radikalno i dalekosezno promenio, Sabor podseca sve ljude dobre volje kako u Evropi tako i sirom sveta na nasusnu potrebu jedinstva ne prosto u ekonomskom i politickom pogledu nego prvenstveno na temeljima vecnih duhovnih i izvornih hriscanskih nacela.

Po upokojenju blazene uspomene episkopa sumadijskog Save, Sabor je za episkopa sumadijskog izabrao dosadasnjeg episkopa zapadnoamerickog Jovana. Namesto nedavno upokojenog episkopa Danila izabrao je za episkopa budimskog i administratora temisvarske eparhije episkopa Lukijana (Pantelica). Vikarnog episkopa budimljanskog Joanikija izabrao je za episkopa Eparhije budimljansko-niksicke, a episkopa Eparhije za Ameriku i Kanadu Novogracanicke mitropolije Longina postavio za administratora upraznjene Eparhije zapadnoamericke. Iz zdravstvenih razloga, episkopu zickom Stefanu Sabor je dodelio umirovljenog episkopa zahumsko-hercegovackog Atanasija na ispomoc, u svojstvu zamenika.

Sveti Arhijerejski Sinod u novom sazivu imace sledeci sastav: Patrijarh srpski Pavle, predsednik; mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i episkopi sabacko-valjevski Lavrentije, backi Irinej i vranjski Pahomije, clanovi.