Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
19. jun 2002. godine

SRPSKI MANASTIRI KAO DUHOVNA SREDISTA I KULTURNA STANISTA

U organizaciji kulturnog centra Basilica di San Celso iz Milana i tamosnjih Srba okupljenih oko novoustrojene Milanske parohije mr Slobodan Mileusnic, upravnik Muzeja Srpske pravoslavne crkve, odrzao je 15. juna 2002. godine prigodno predavanje na temu “Srpski manastiri kao duhovna stanista i kulturna sredista”. Mileusnic je istakao duhovnu ulogu srpskih manastira, ali i njihov znacaj kao kulturnih sredista i narodnih zborista. Srpski vladari, koji su bili njihovi ktitori i priloznici, kroz izgradnju ovih svetinja iskazivali su politicku moc, ali i svoju duboku pravoslavnu veru. Neki od njih su se povlacili sa vladarskog trona i primali monaski postrig. Isto tako, ne mali broj srpskih vladara, posebno iz Nemanjinog roda, zbog bogougodnog zivota, proglasen je svete iz srpskog roda. Predavanje je prevodjeno i na italijanski jezik i tako bilo dostupno brojnim Italijanima.

mr Slobodan MileusnicPosle predavanja, Slobodan Mileusnic je otvorio izlozbu fotografija “Hilandar – osam vekova srpske duse”, autora Slavomira Matejica, umetnickog fotografa iz Beograda. Izlozbu cini 39 fotografija na platnu velikog formata sa prikazima svetogorskog perivoja, odnosno manastira Hilandara i njegovih dragocenosti.

U prepunom zdanju stare crkve San Celso, koja je preuredjena za izlozbeni prostor, okupio se veliki broj Srba, ali i Italijana. Mileusnic je istakao duhovnu i istorijsku vertikalu hilandarskog trajanja, naznacio umetnicke vrednost i bogatstvo crkveno-umetnickih predmeta, ali je podvukao da su najveca hilandarska vrednost hilandarski crnorizci – monasi, koji su svih ovih ostamstotina i vise godina nasi duhovni cuvari i molitvenici. Da nije bilo njih, ne bi bilo ni veleleponog Hilandara i njegovog crkveno-umetnickog bogatstva.

Sutradan, u nedelju 16. juna, protojerej o. Rasko Radovic, paroh trscanski, sluzio je u Milanu Svetu liturgiju i odrzao Vidovdanski parastos.