Информативна служба
Српске Православне Цркве
20. јун 2002. године

СЕМИНАР ЗА ПРАВОСЛАВНЕ ВЕРОУЧИТЕЉЕ

У аустријским школама се православна веронаука као обавезан предмет предаје већ десет година. За постављање вероучитеља одговоран је Eпископ средњоевропски Г. Константин, а аустријско Mинистарство за просвету и културу финансира рад вероучитељa.

Школске 2001/02. године, православну веронауку у Аустрији предаје 40 вероучитеља у 449 основних и 33 средње школе, часове похађа 5.289 ученика, за које се недељно одржи 765 часова.

Да би вероучитељски рад био што успешнији, Eпископ Константин сваке године организује семинаре на којима се наставници православне веронауке усавршавају и размењују своја искуства.

Почетком јуна (у понедељак, 10. јуна) у сали при храму Успенија Пресвете Богородице у Бечу, одржан је семинар за све вероучитеље аустријског архијерејског намесништва.

Семинару је присуствовао и надлежни Eпископ Г. Константин, а водитељи су били протојереј-ставрофор Драго В. Говедарица, парох бечки и инспектор православне веронауке у Аустрији, дипл. теолог Бранислав Ђукарић.

Пре подне предавач је био проф. др Мартин Јегле, а тема је била: "Дидактика религијске наставе". Овај угледни предавач је универзитетски професор, шеф катедре за религијску педагогију на католичком Теолошком факултету универзитета у Бечу и управник Одељења за религијску педагогију на Религијско-педагошкој академији у Бечу. Ангажован је у научним истраживањима на пољу интер-културалног и интер-религијског учења, а написао је и многобројне религијске књиге за дечји узраст. Недавно је као водитељ учествовао на симпозијуму православних у Солуну. На семинару је истакао улогу хришћанства у данашњем свету и тумачио како оно лети са два своја крила, источним и западним.

После подне предавање је одржао протојереј проф. др Радован Биговић, декан Богословског факултета у Београду, који је и 1994. године био предавач вероучитељима у Бечу. Његова тема овога пута је била: "Црква и школа".

Пошто Светски савез цркава наглашава да ће један од васпитних циљева у будућности бити васпитање за различитости, проф. др Биговић се у свом излагању задржао на разјашњавању те различитости. Он је притом објаснио улогу православља у данашњем свету, нагласивши: "Чувајући своју слободу, ми морамо имати смисла за заједничку бригу и одговорнаост за све људе. Између интернационализма и шовинизма, православље може да понуди јединство које не уништава различитост, а то је јединство у Христу."