Информативна служба
Српске Православне Цркве
15. јул 2002. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

У дневној штампи (Подгоричке Вијести, Политика и др) појавили су се натписи, на основу злонамерно протумаченог акта Светог архијерејског синода упућеног Комисији за израду Уставне повеље Србије и Црне Горе, како наводно Српска православна црква Косово и Метохију не види убудуће у саставу Србије и Црне Горе, односно СР Југославије.

Такво погрешно тумачење је изазвала штампарска омашка из шесте тачке Предлога Светог архијерејског синода, где је уместо аутентичног текста ,,Заштита црквеног духовног наслеђа нарочито на Косову и Метохији, као и изван граница СР Југославије" (следи набрајање у загради), Косово и Метохија грешком ушло у заграду, што су људи који не мисле добро ни Цркви ни народу одмах дочекали као потврду својих кратковидих политичких циљева.

Иначе, да су били часни и добронамерни нашли би у четвртој тачки истог Предлога кристално јасне речи којима се каже да, поред Српске православне цркве ,,на целој територији СР Југославије ( укључујући Косово и Метохију и Црну Гору) налазе се Исламска заједница и Римокатоличка црква."

У осталом, какав је однос Цркве према државној заједници Србије и Црне Горе у њиховој државности као и према свакој истинској заједници то потврђује само биће Цркве као и свеукупна њена историја и историјска мисија. Посматрано под том призмом Косово и Метохија са Пећком Патријаршијом и другим светињама представљају душу наше Помесне цркве. Отказати се од њих, значило би извадити своје срце из њедара и одрећи се самих себе.

Осећамо потребу овоме да додамо и следеће: Запањујуће је и несхватљиво да они који се тако олако радују оваквим омашкама, налазећи у њима потврду своје далтонистичке политике, то чине у име државе Краља Николе Петровића, којој је, сагласно никад не поништеном међународном праву, Метохија припадала и остала у њеном саставу (под називом Зетске Бановине) све до успостављања комунистичке страховладе (1945. год.)

Вероватно се таквим кратковидим односом према Косову и Метохији појединих данашњих званичника Црне Горе може објаснити и допуштање насиља над унесрећеним прогнаницима, управо са Косова и Метохије, које се ових дана догађа на Црногорском приморју.

 

АЕМ и ПАТРИЈАРХ СРПСКИ
+ПАВЛЕ