Информативна служба
Српске Православне Цркве
4. септембар 2002. године

ОЧУВАЊЕ ЋИРИЛИЦЕ И МЕСТО
СРПСКОГ НАРОДА У ЕВРОПСКОЈ ЗАЈЕДНИЦИ

Наша јавност је мало, или нимало, упозната са ломачом на којој су на Косову и Метохији, као и у Републици Хрватској, спаљене многе књиге написане ћирилицом. Нажалост, сведоци смо да се ово писмо брише из јавног и културног живота, не само у бившим југословенским републикама, већ и у самој Србији, односно СР Југославији. Наиме, од преко 800 листова, колико данас излази код нас, само се неколико њих, не рачунајући црквене часописе, штампа ћирилицом. Такође, на локалним телевизијама широм Србије, ћирилица је постала реткост, а поготово на београдским телевизијским станицама, са којих је (нпр. Студио Б, Б 92, СОС), нажалост, потпуно протерана.

Неупућени ово правдају намером наше земље да што пре постане чланица Европске уније. Познато је, међутим, да чланице Европске уније, не само што се не одричу свог националног идентитета, културе, језика и писма, него их са још већом пажњом негују и тако богате европску културу. Штавише, недавно је Европска комисија у пленарној седници Европског парламента у Стразбуру дала препоруку да се кроз учење у школама, посебна пажња посвети очувању лингвистичког богатства европске заједнице народа.

Стога, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, и овим путем, позива све, пре свих своју верну децу у свим српским земљама, као и оне расуте широм света, затим државне органе Србије, Црне Горе и СР Југославије, просветне раднике, прегаоце у јавним средствима извештавања, која у овом погледу имају посебну одговорност, да схвате да погрешно протумачени и лажни европеизам значи хотимично негирање нашег идентитета и наслеђа.

Коначно, начела европске цивилизације су и створена на Балкану, тако да ће и Европа свој прави идентитет наћи када у потпуности прихвати та начела и духовност на којој су утемељена.

САОПШТЕЊЕ
СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ