Информативна служба
Српске Православне Цркве
11. октобар 2002. године

ЛИНЧ НАД СРПСКИМ СТАРЦИМА И СТАРИЦАМА У ПЕЋИ

ГРАЧАНИЦА, 10. октобар 2002. године

Српска православна епархија рашко-призренска најоштрије осуђује напад преко 600 Албанаца који су камењем и молотовљевим коктелима засули аутобус који је превозио старије Србе из оближњег села Осојани до Пећи где су требали да приме социјално осигурање и пензије од УНМИК-а. Иако је аутобус био под војним обезбеђењем шпанских војника КФОР-а маса Албанаца је полупала сва прозорска стакла на аутобусу и повредила неколико путника. Након што су Срби склоњени у зграду УН Мисије Албанци су наставили да бацају камење на полицију УН и КФОР након чега је интервенисала посебна јединица полиције растеравши руљу сузавцем. Срби су евакуисани после пуна 2 сата опсаде у згради УН-а. Према информацијама из Осојана троје Срба је озбиљније повређено. Гласноговорници Мисије УН потврђују да је и неколико полицајаца задобило повреде у сукобу са Албанцима.

Овај најновији напад на српске грађане на Косову и Метохији и међународне снаге јасно показује да и након три године на Косову и Метохији нема слободе кретања и безедности за српско становниство. Само пре два месеца наоружани Албанци су напали ватреним оружјем Србе и војнике КФОР-а у оближњем селу Гораждевац, што представља алармантни сигнал међународној заједници да се политика према албанском екстремизму у јужној српској покрајини мора хитно променити. Толерисање екстремистичких и радикалних лидера, као и њихових наоружаних паравојних група које стално подстичу на насиље према Србима све више одвлачи Косово и Метохију у етничко насиље и колективни линч над немоћним српским становништвом. Овакви инциденти зато озбиљно подривају свако поверење Срба у косовске институције и још више обесхрабрују српско становништво да учествује у предстојећим локалним изборима. Све док паралелно са институцијама несметано делују још неразоружани албански екстремисти, институције представљају само фасаду лажне и непостојеће демократије у којима Срби не могу учествовати.

Епархија рашко-призренска зато апелује на Мисију УН и КФОР да што пре предузму конкретне и чврсте мере заштите преосталог српског становништва од албанског насиља и омогуће изградњу српских институција у енклавама где Срби живе прихватајући пројекат децентрализације Покрајине. Апсолутно је неморално инсистирати да се Срби укључе у заједничке косовске институције све док Покрајином влада етничка дискриминација и насиље против српског становништва.

Инфо служба ЕРП КиМ