Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
11. oktobar 2002. godine

LINC NAD SRPSKIM STARCIMA I STARICAMA U PECI

GRACANICA, 10. oktobar 2002. godine

Srpska pravoslavna eparhija rasko-prizrenska najostrije osudjuje napad preko 600 Albanaca koji su kamenjem i molotovljevim koktelima zasuli autobus koji je prevozio starije Srbe iz obliznjeg sela Osojani do Peci gde su trebali da prime socijalno osiguranje i penzije od UNMIK-a. Iako je autobus bio pod vojnim obezbedjenjem spanskih vojnika KFOR-a masa Albanaca je polupala sva prozorska stakla na autobusu i povredila nekoliko putnika. Nakon sto su Srbi sklonjeni u zgradu UN Misije Albanci su nastavili da bacaju kamenje na policiju UN i KFOR nakon cega je intervenisala posebna jedinica policije rasteravsi rulju suzavcem. Srbi su evakuisani posle puna 2 sata opsade u zgradi UN-a. Prema informacijama iz Osojana troje Srba je ozbiljnije povredjeno. Glasnogovornici Misije UN potvrdjuju da je i nekoliko policajaca zadobilo povrede u sukobu sa Albancima.

Ovaj najnoviji napad na srpske gradjane na Kosovu i Metohiji i medjunarodne snage jasno pokazuje da i nakon tri godine na Kosovu i Metohiji nema slobode kretanja i bezednosti za srpsko stanovnistvo. Samo pre dva meseca naoruzani Albanci su napali vatrenim oruzjem Srbe i vojnike KFOR-a u obliznjem selu Gorazdevac, sto predstavlja alarmantni signal medjunarodnoj zajednici da se politika prema albanskom ekstremizmu u juznoj srpskoj pokrajini mora hitno promeniti. Tolerisanje ekstremistickih i radikalnih lidera, kao i njihovih naoruzanih paravojnih grupa koje stalno podsticu na nasilje prema Srbima sve vise odvlaci Kosovo i Metohiju u etnicko nasilje i kolektivni linc nad nemocnim srpskim stanovnistvom. Ovakvi incidenti zato ozbiljno podrivaju svako poverenje Srba u kosovske institucije i jos vise obeshrabruju srpsko stanovnistvo da ucestvuje u predstojecim lokalnim izborima. Sve dok paralelno sa institucijama nesmetano deluju jos nerazoruzani albanski ekstremisti, institucije predstavljaju samo fasadu lazne i nepostojece demokratije u kojima Srbi ne mogu ucestvovati.

Eparhija rasko-prizrenska zato apeluje na Misiju UN i KFOR da sto pre preduzmu konkretne i cvrste mere zastite preostalog srpskog stanovnistva od albanskog nasilja i omoguce izgradnju srpskih institucija u enklavama gde Srbi zive prihvatajuci projekat decentralizacije Pokrajine. Apsolutno je nemoralno insistirati da se Srbi ukljuce u zajednicke kosovske institucije sve dok Pokrajinom vlada etnicka diskriminacija i nasilje protiv srpskog stanovnistva.

Info sluzba ERP KiM