Информативна служба
Српске Православне Цркве
4. октобар 2002. године

Духовно саборовање у Самокову (Бугарска)

МАНАСТИРСКА КУЛТУРА НА БАЛКАНУ

Под високим покровитељством Његове Светости патријарха бугарског г. Максима и Његове Светости патријарха српског г. Павла, а поводом 230 година од оснивања манастира Покрова Пресвете Богородице (Девички манастир) у Самокову, одржан је међународни научни скуп у планинском центру “Боровец” недалеко од Самокова.

На овом угледном скупу узело је учешће преко 50 научника и истраживача из 15 земаља, углавном православног окружења. Скуп је отворио патријарха бугарски г. Максим, а молитвену поруку српског патријарха г. Павла прочитао је Слободан Милеуснић, један од учесника скупа. Том приликом Милеуснић је предао високопреподобној Гаврили, игуманији Девичког манастира, икону Господа Исуса Христа коју је Његова Светост патријарх српски г. Павле подарио овој светињи поводом њеног јубилеја.

По живом предању (исто је подржано и у научној литератури) у овом манастиру се чувају частице моштију Светог Саве Српског. Изнад улазних врата храма налази се, поред иконе Покрова Пресвете Богородице, икона светог Јована Рилског и икона светог краља Милутина Српског. Иначе, Самоковски манастир је некада био хиландарски метох.

У бројним рефератима угледних научника истакнута је улога Српске цркве у очувању хришћанске вере и православне традиције на балканским просторима. Посебно је наглашен удео манастира Хиландара и његових монаха. У основи, на скупу су преовладавале три основне теме: православно монаштво; православна црквена уметност (иконопис и живопис) и средњовековна књижевност.

Прилог овом духовном и научном саборовању биле су и одговарајуће изложбе. У Галерији у Самокову постаљена је изложба графика Христофора Жефаровића и Захарија Орфелина. Ову ликовну целину од 16 халкографских отисака Музеј Српске православне цркве поклонио је Центру за словенско-византијске студије “Проф. Иван Дујчев” при Софијском универзитету “Св. Климент Охридски”. У истом простору постављена је и изложба Вељка Михајловића, академског сликара графичара из Београда насловљена “Света Гора”.

О значају Жефаровића и Орфелина као уметника који су омеђили другу половину 18. века, као и стваралаштву Вељка Михајловића, говорили су Аксинија Xурова, директор Центра “Проф. Иван Дујчев” и Слободан Милеуснић, управник Музеја Српске православне цркве.

Као завршни чин овог изузетно успелог научног скупа била је Света архијерејска Литургија у Самоковском манастиру коју је служио Његова Светост патријарх бугарски г. Максим, као и обилазак Рилског манастира. Овај скуп организовао је поменути Центар “Проф. Иван Дујчев”, на челу са њеним директором проф. др Аксинијом Xуровом, угледним научником и великим православним прегаоцем.

С. Г. М.