Информативна служба
Српске Православне Цркве
15. новембар 2002. године

ПРВО ЕВРОПСКО САВЕТОВАЊЕ ВЕРСКИХ ЛИДЕРА
Осло, 11 - 12. новембра 2002.

У организацији Светске конференције за религију и мир (World Conference on religion and Peace, WCRP) која је тренутно најеминентнија међуверска организација у свету, са седиштем у Њујорку, састали су се око 30 високих представника Цркава и верских заједница Европе и Северне Америке у норвешкој престоници Ослу, на међуверско саветовање пре свега ради оснивања Европског савета верских лидера (European Council of Religious Leaders, ECRL) као огранка Светске конференције за религију и мир.

У раду конференције, између осталих, учествовали су Поглавар Албанске Православне Цркве Блажењејши Архиепископ Анастасије, затим митрополит Јеремија из Васељенске Патријаршије, а у име Руске Православне Цркве митрополит смоленски и калињинградски Г. Кирил. О високом нивоу конференције сведочи учешће еминентних кардинала и бискупа хришћанског Запада, као и других лидера и представника верских заједница Јевреја, муслимана и будиста из Европе. Представник Европске уније био је министар др Михаел Венингер (бивши амбасадор Републике Аустрије у Београду), који је прочитао специјалну поруку председника Европске комисије г. Романа Продија. Из Уједињених нација допутовао је амбасадор Мохтар Ламани као представник Светске исламске конференције. Из Српске Православне Цркве у раду конференције учествовао је епископ бачки Г. Иринеј, а пратио га је архимандрит Андреј Ћилерџић.

У току дводневног рада конференције прочитани су реферати на тему великих изазова модерне цивилизације пред којима стоје верске заједнице у Европи и широм света. Посебна пажња је посвећена питањима међуверске сарадње у Европи и улози Цркава и верских заједница у контексту интеграције европског континента. Свестрано је разматран однос верских заједница и политичких институција у Европи, с посебним освртом на драгоцени допринос верских заједница у изналажењу мирног решења конфликата на Балкану, у Чеченији и у Ирској, па и у кризним жариштима на Блиском и Средњем Истоку. На крају конференције је донето заједничко саопштење у том духу, са посебним апелом међународној заједници и одговорним властима у Багдаду да се криза у Ираку реши мирним путем.