Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
15. novembar 2002. godine

PRVO EVROPSKO SAVETOVANJE VERSKIH LIDERA
Oslo, 11 - 12. novembra 2002.

U organizaciji Svetske konferencije za religiju i mir (World Conference on religion and Peace, WCRP) koja je trenutno najeminentnija medjuverska organizacija u svetu, sa sedistem u Njujorku, sastali su se oko 30 visokih predstavnika Crkava i verskih zajednica Evrope i Severne Amerike u norveskoj prestonici Oslu, na medjuversko savetovanje pre svega radi osnivanja Evropskog saveta verskih lidera (European Council of Religious Leaders, ECRL) kao ogranka Svetske konferencije za religiju i mir.

U radu konferencije, izmedju ostalih, ucestvovali su Poglavar Albanske Pravoslavne Crkve Blazenjejsi Arhiepiskop Anastasije, zatim mitropolit Jeremija iz Vaseljenske Patrijarsije, a u ime Ruske Pravoslavne Crkve mitropolit smolenski i kalinjingradski G. Kiril. O visokom nivou konferencije svedoci ucesce eminentnih kardinala i biskupa hriscanskog Zapada, kao i drugih lidera i predstavnika verskih zajednica Jevreja, muslimana i budista iz Evrope. Predstavnik Evropske unije bio je ministar dr Mihael Veninger (bivsi ambasador Republike Austrije u Beogradu), koji je procitao specijalnu poruku predsednika Evropske komisije g. Romana Prodija. Iz Ujedinjenih nacija doputovao je ambasador Mohtar Lamani kao predstavnik Svetske islamske konferencije. Iz Srpske Pravoslavne Crkve u radu konferencije ucestvovao je episkop backi G. Irinej, a pratio ga je arhimandrit Andrej Cilerdzic.

U toku dvodnevnog rada konferencije procitani su referati na temu velikih izazova moderne civilizacije pred kojima stoje verske zajednice u Evropi i sirom sveta. Posebna paznja je posvecena pitanjima medjuverske saradnje u Evropi i ulozi Crkava i verskih zajednica u kontekstu integracije evropskog kontinenta. Svestrano je razmatran odnos verskih zajednica i politickih institucija u Evropi, s posebnim osvrtom na dragoceni doprinos verskih zajednica u iznalazenju mirnog resenja konflikata na Balkanu, u Ceceniji i u Irskoj, pa i u kriznim zaristima na Bliskom i Srednjem Istoku. Na kraju konferencije je doneto zajednicko saopstenje u tom duhu, sa posebnim apelom medjunarodnoj zajednici i odgovornim vlastima u Bagdadu da se kriza u Iraku resi mirnim putem.