Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
15. novembar 2002. godine

EPARHIJA RASKO-PRIZRENSKA TRAZI ZASTITU PRAVA NA UPOTREBU CIRILICE U JAVNOM ZIVOTU I ADMINISTRACIJI

Nakon dolaska UNMIK-a 1999 god. cirilica je gotovo sasvim izbrisana iz javnog zivota iako su najstariji pisani spomenici na Kosovu i Metohiji pisani tim pismom

GRACANICA, 14. novembar 2002. god

Eparhija rasko-prizrenska najostrije protestvuje zbog agresivne kamapanje koju vec tri godine sprovode kosovski Albanci sa ciljem marginalizacije srpske pravoslavne kulture, jezika i tradicionalnog srpskog cirilicnog pisma na Kosovu i Metohiji . U poslednje vreme posebno je primetna netrpeljivost prema cirilici u novim institucijama, koje deklarativno promovisu multietnicnost, a u stvarnosti rade na albanizaciji svih segmenata drustva i zatiranju poslednjih tragova vekovnog srpskog postojanja na ovim prostorima.

Jedan od najnovijih primera diskriminacije nad srpskim jezikom, pismom i kulturnim identitetom jeste nedavno odbijanje nadleznih u Skupstini Kosova i Metohije da razmotre primedbe na predlog zakona o telekomunikacijama, koje je pismeno predao g. Randjel Nojkic, samo zato sto su pisane cirilicom. Ovakva reakcija je sasvim neprimerena i predstavlja otvoreni primer institucionalne diskriminacije.

Arogantno i nekulturno ponasanje albanskih poslanika u Skupstini Kosova i Metohije jasno pokazuje da se ova institucija javno zloupotrebljava za krsenje osnovnih ljudskih prava i sloboda, medju kojima su prava na ocuvanje nacionalnog i kulturnog identiteta kao i upotrebu sopstvenog jezika i pisma. Nakon zavrsetka rata 1999. god. cirilica je doslovno izbrisana iz javnog zivota, iako su najstariji pisani spomenici sa ovih prostora upravo pisani tim pismom, koje je vekovima ocuvano i pod turskom vlascu. Medjunarodni predstavnici nazalost mirno tolerisu albansku kampanju protiv cirilice, tako da su svi zvanicni dokumenti koje medjunarodne institucije pripremaju na srpskom jeziku i javni natpisi (koji jos nisu precrtani ili uklonjeni) pisani iskljucivo latinicom, sto je neprihvatljivo i predstavlja poseban vid kulturne diskriminacije nad srpskim narodom.

Srpska Pravoslavna Crkva, kao najstarija institucija srpskog naroda, apeluje na nadlezne medjunarodne predstavnike da se zastiti legitimno pravo srpskog naroda na Kosovu i Metohiji na upotrebu tradicionalnog cirilicnog pisma u administraciji i drustvenim institucijama.

Info-sluzba ERP