Информативна служба
Српске Православне Цркве
11. фебруар 2003. године

ХРИШЋАНСТВО И ЕВРОПСКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ

У организацији Хришћанског културног центра и Фондације Конрад Аденауер, у београдском хотелу Палас, је 8. и 9. фебруара 2003. године, одржана Конференција Хришћанство и европске интеграције. На отварању овог скупа говорили су Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, Председник Југославије др Војислав Коштуница, министри др Војислав Миловановић и Горан Свилановић. На конференцији су учествовали представници све три европске хришћанске традиције.

Првог дана су реферате поднели Епископ браничевски др Игњатије на тему Православље и Европа, помоћни бискуп мариборски др Антон Стрес, на тему Католичка Црква и европско поновно уједињење, проф. др Сима Аврамовић, на тему Правни оквири односа цркве и државе у Европи, г. Горазд Коцијанчић на тему Пут у тријумф или кенозис. После реферата је уследила дискусија у којој је потврђено заједничко мишљење да је Европа у духовној кризи и да је заједнички задатак и велика одговорност свих Цркава превазилажење те кризе. Епископ браничевски Игњатије је нагласио да су савремени европски проблеми: подељеност јединке и мноштва, слободе и закона, природе и човека, историје и есхатологије и да се они могу превазићи литургијским јединством Европе, тј. успостављењем слободе и љубави међу личностима, а пут за превазилажење свих димензија тзв. еколошког проблема, би могао бити у придржавању подвижничком православном предању. Закључено је да је европским Црквама и народима потребан искрен дијалог и свест о сопственим грешкама.

Другог дана су говорили проф. др Богољуб Шијаковић на тему Европски интегритет као идентитет, проф. др Ксенија Кончаревић на тему Православље и језичка глобализација, проф. др Љубодраг Димић на тему Подељено хришћанство и интеграција Европе - Искуство југословенске државе, проф. др Томас Бремер, на тему Црква и цивилно друштво: поглед из римокатоличке перспективе, проф. др Владан Перишић на тему Да ли је Европи потребно хришћанство? Ректор Богословије Светог Јована Златоустог, др Зоран Крстић је говорио о карактеру савременог друштва и типу религије, које такво друштво заговара. Затим је уследила дискусија, у којој је Његово Преосвештенство Епископ шабачко-ваљевски Лаврентије објаснио какав је економски, а какав хришћански идентитет Европе и нагласио неопходност да се сви народи старог континента међусобно боље упознају.

На крају Конференције је организован округли сто на тему Значај и улога Балкана у уједињеној Европи. Учесници округлог стола су били Његово Преосвештенство Епископ бачки др Иринеј, Његова Екселенција надбискуп београдски Станислав Хочевар, високи црквени саветник из Хановера, Антје Хајдер Ротвилм и г. Живорад Ковачевић, представник Европског покрета у Србији. Епископ Иринеј је истакао да Европа треба да одбаци досадашње предрасуде о Балкану и нагласио потребу да се потврди суштинска улога хришћанских Цркава у Европској Унији, као и да свака од њих преузме одговорност за идентитет и духовни лик Европе у будућности.

Надбискуп Хочевар је говорио о потреби за новим сагледавањем, реинтерпретацијом историје Европе и њених народа. Епископ Иринеј је, с тим у вези, рекао да притом морамо уважавати историјске чињенице и реалитете и, у том смислу, имати одговорност пред будућим генерацијама. Госпођа Хајдер је нагласила да ће се кроз оживљавање дијалога, Цркве међусобно боље упознати и успоставити сарадњу на изградњи Европе, као заједничког дома за све народе. Мишљење представника Европског покрета у Србији, г. Ковачевића је да ће регионална сарадња међу Црквама, државама и народима Балкана најбрже допринети успостављању мира у региону и проширењу уједињене Европе.