Информативна служба
Српске Православне Цркве
11. фебруар 2003. године

МИТРОПОЛИЈА ЈЕ КУПИЛА ЗЕМЉИШТЕ КОЈЕ ЈОЈ ПРИПАДА ОД ОСНИВАЊА ЦРНЕ ГОРЕ

Цетиње, 10. фебруар 2003. г. – Поводом тенденциозног писања подгоричких "Вијести" о куповини касарне Војске Југославије на Обилића пољани на Цетињу, Митрополија црногорско-приморска саопштава следеће:

Током 2002. године Савезно министарство одбране и Генералштаб Војске Југославије донели су одлуку о отуђењу седамнаест војних поседа на територији Републике Црне Горе. Поводом информације из Савезног министарства одбране да се продаје и касарна Војске Југославије на Обилића пољани, Митрополија је одлучила да приступи предрадњама, које ће јој омогућити да поменути објекат купи, тим пре што је Обилића пољана пре Другог светског рата припадала Цетињском манастиру, о чему сведоче уговори Управе Цетињског Манастира са Војском Краљевине Југославије. Тако су почетком новембра 2002. године започели контакти и преговори са Савезним министарством одбране и Генералштабом око спровођења законске процедуре и припреме уговора - то јест око добијања ресорних сагласности Генералштаба, Савезног министарства одбране и Савезног министарства правде, који су окончани одлуком Савезне владе од 30. јануара 2003. године. Процена вредности касарне, која је са својим земљиштем и објектима процењена изнад реалне тржишне вредности земљишта и објеката на Цетињу, верификована је од Економског факултета у Београду. Уговор између Савезног министарства одбране и Митрополије црногорско-приморске потписан је пре доношења Уставне повеље и тиме је завршена прописана законска процедура.

Потпуно је нетачна и злонамерна тврдња подгоричких "Вијести" да је овим легалним и легитимним чином оштећена држава Црна Гора. Њиме је Црква, тј. Митрополија црногорско-приморска, која је и створила црногорску државу, само поново постала власник онога што јој је у непрекинутом континуитету припадало до Другог светског рата, на основу повеље Ивана Црнојевића из 1485. године, чије кости још увек чаме у трезору СДК-а на Цетињу, као тужна слика једног злог и наопаког времена које у Црној Гори никако да престане.

За жаљење је што подгоричке "Вијести" тако злонамерно информишу нашу јавност о једном легално закљученом послу, док су у стотинама примера реалног угрожавања интереса државе Црне Горе, безрезервно и сасвим афирмативно писале чак и о крајње сумњивим трансакцијама. Познато је, наиме, да су све важније привредне институције, природни ресурси и угоститељски објекти продавани странцима испод цене. Тада се ни у "Вијестима" није постављало питање штете нанесене Црној Гори. Последњи случај трговине људима показује да се у Црној Гори може трговати свим и свачим, да може трговати свак са сваким, а сада се јасно види да у Црној Гори само Црква нема право на неометано деловање и законито враћање и ширење своје имовине.

Очигледно је да је ова негативна медијска кампања од стране "Вијести" исфорсирана да би се скренула пажња са реалних политичких и друштвено-економских проблема.

Уместо овакво тенденциозног писања објективније би било да су "Вијести" јавности предочиле документа из 1484.г. и 1895.г. која се односе на имовину Цетињског Манастира.

Куповина касарне на Обилића пољани је, подвлачимо на крају, завршен посао.

Светигора прес