Информативна служба
Српске Православне Цркве
17. фебруар 2003. године

САОПШТЕЊЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА

ЗАБРАНА БОГОСЛУЖЕЊА

Свети архијерејски синод већ дуже време са жаљењем и забринутошћу прима на знање поуздане информације да Његово Преосвештенство Епископ Дамаскин, бивши западноевропски, са боравком у Торонту, Канада, предузима антиканонске радње које не приличе једном православном епископу.

Познато је наиме, да је Свети архијерејски сабор својим актом АСбр. 119/зап. 108 од 17. септембра 1999. године ставио именованом забрану богослужења у епархијама ван Отаџбине. Обавештени смо, међутим, да он није испоштовао одлуку Сабора него је богослужио у неканонској тзв. Белоруској аутономној цркви и при томе чак учествовао у рукоположењу за епископа рашчињеног бившег јеромонаха Јована Пурића. Такође, он се прикључио неканонској заједници грчких старокалендараца где дуже време богослужи. При томе је, и поред неколико званичних покушаја Светог архијерејског синода да му преко Његовог Преосвештенства Епископа канадског Георгија буду уручене одлуке Светог архијерејског Сабора и Синода, избегао сваки контакт.

Оно што још више забрињава Свети архијерејски синод јесте директно мешање Епископа Дамаскина, без благослова надлежног архијереја, а и противно одлуци Светог архијерејског сабора, у живот и рад Епархије за Америку и Канаду Новограчаничке митрополије, и подржавање групе људи који својим радом угрожавају јединство Епархије и поткопавају јединство и остварено помирење наше Светосавске Српске цркве.

Уз то Свети архијерејски синод одговорно констатује да је Јован Пурић, бивши јеромонах Горњокарловачке епархије због женидбе лишен свештеномонашког чина од стране надлежног архијереја блаженог спомена Епископа горњокарловачког Симеона; да је именовани после тога у Америци починио и друге тешке канонске и моралне преступе, због којих је својим актом од 6. јуна 1988. године Митрополит Иринеј тадашње Новограчаничке митрополије одлуком Црквеног суда на седници од 18. маја 1988. године одбио да истог прими у свезу свога клира.

Са тога разлога нека је свима знано да Јован Пурић није свештено лице и да је сваки акт његовог рукоположења у тзв. Белоруској аутономној цркви неважећи и ништаван.