Информативна служба
Српске Православне Цркве
19. фебруар 2003. године

ДЕЛЕГАЦИЈА ОДЕЉЕЊА ЗА СПОЉНЕ ЦРКВЕНЕ ВЕЗЕ РУСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ РАЗГОВАРАЛА СА СВЕТИМ АРХИЈЕРЕЈСКИМ СИНОДОМ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Данас је Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, заједно са члановима Светог архијерејског синода: Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, епископи: шабачко-ваљевски Г. Лаврентије, бачки Г. Иринеј и члан-заменик Епископ тимочки Г. Јустин, примио делегацију Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, коју предводи Архиепископ калушки и боровски Г. Климент, заменик председника Одељења, и чланове делегације протојереја Николаја Балашова, начелника Одељења за међуправославне односе Одељења за спољне црквене везе и протојереја Василија Петров, званичника овог Одељења.

 

Његова Светости Патријарх Г. Павле је истакао да су значај најчвршћих веза наших двеју Цркава потврдили сви векови њиховог постојања, како у прошлости, за време турског ропстава, када су Руска црква и верни јој народ пружали несебичну материјалну и моралну помоћ Србима и њиховој Цркви, тако и у наше време, током свих страдања нашег народа у протеклом рату на подручју српских земаља.

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Г. Климент је нагласио да наша два народа, поред вере и културе, уједињује и љубав, коју вековима гајимо једни према другима, и да су за време татарског ропства Руса, Срби и Српска црква помагали Русији. Исте и сличне невоље имали смо и у време совјетског, односно комунистичког периода када је политика и Стаљина и Тита била да понизе и Православну Цркву и духовност православних народа. У новије време, када се Руси и Срби духовно буде и враћају Цркви и Предању, постоје снаге које, нажалост, настоје да пониште те процесе и онемогуће Цркву у духовној обнови народа. Раније су напади на Цркву долазили споља, а сада те снаге настоје да делују изнутра у православним народима и њиховим државама. Не ретко, те снаге су подржане од структура из иностранства, које настоје да утицај на православне народе врше у јавном школству, медијима и култури.

Посебано је дискутовано о проблему секти и секташког менталитета, а нарочито о проблему постојања раскола који нарушава јединство Православне цркве Христове у великом броју помесних Цркава. Представници обе Цркве су закључили да је неопходно да се настави процес решавања ових проблема на свеправославном нивоу.