Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
18. mart 2003. godine

TELEGRAMI SAUCESCA POVODOM ATENTATA NA
SRPSKOG PREMIJERA ZORANA DJINDJICA

Srpska Pravoslavna Crkva je u danima posle svirepog ubistva Predsednika Vlade Srbije dr Zorana Djindjica, primila veliki broj telegrama i izraza saucesca.

Prvi se oglasio Arhiepiskop atinski i sve Grcke Hristodul, koji je napisao da arhijereji i svestenstvo Grcke Pravoslavne Crkve sa gorcinom osudjuju strasni zlocinacki cin u centru Beograda i da se mole Gospodaru zivota i smrti da dusa nepravedno ubijenoga brata u Hristu, Zorana Djindjica pociva sa dusama drugih upokojenih mirotvoraca u nedrima Avramovim, kao i da rad koji je on zapoceo nastave njegovi naslednici. Nasa grcka braca se mole za pobedu mira, jedinstva za napredak jednovernog i prijateljskog srpskog naroda.

Zatim je telegram saucesca poslao i Aleksandar Belopopski, zamenik generalnog sekretara Svetskog Saveta Crkava, u kome, izmedju ostalog, stoji da je Svetski Savet Crkava solidaran sa srpskim narodom u ovom trenutku i moli se Bogu za mir u nastupajucem periodu.

Biskup Londona, Ricard Carters, kaze da je sa velikim zaprepascenjem primljena tuzna vest iz Beograda o ubistvu predsednika Vlade Zorana Djindjica. Znamo ga kao hrabrog coveka i kao predvodnika srpskog naroda. Pomen za upokojenje njegove duse je odrzan 14. marta 2003. godine, ujutru u katedrali Svetog Pavla, u Londonu.

Predsednik Saveta Evangelisticke Crkve Nemacke, Manfred Kok je naglasio da je dr Zoran Djindjic bio politicar koji se hrabro i odlucno borio za demokratske reforme u Srbiji. Pocinioci atentata ne smeju da misle da ce zaustaviti srpsko drustvo na putu ka slobodi i demokratiji.

U ime Generalnog sekretarijata Konferencije Evropskih Crkava u Zenevi, saucesce je, u svoje ime, kao i u ime svih clanova Konferencije Evropskih Crkava, izrazio dr Kit Klements. U telegramu se kaze da je ubistvo srpskog premijera Zorana Djindjica svirepi udarac zemlji, koja cini tako velike napore da ojaca svoj demokratski zivot. Ocigledno je da postoje elementi u Srbiji koji zele da stvore nestabilnost zarad svojih sebicnih interesa i da uvedu sveopstu atmosferu straha u narodu. Zato, cemo se pomoliti Bogu da Srpska Pravoslavna Crkva, pod mudrim vodjstvom Njegove Svetosti Patrijarha srpskog G. Pavla, i dalje bude izvor utehe i snage gradjana u Srbiji, a narocito da ohrabruje srpsku Vladu, na koju ce sada pasti jos veci teret odgovornosti.

Pored ovih izraza saucesca pominjemo telegrame g. Lukanova iz Sveruskog Monarhistickog Centra i prof. Etorea Malnatija, predsednika Kulturnog udruzenja Studijum Fidej iz Trsta, i mnogih drugih.