Информативна служба
Српске Православне Цркве
25. март 2003. године

САОПШТЕЊЕ ЕПАРХИЈСКОГ САВЕТА И ЕПАРХИЈСКОГ УПРАВНОГ ОДБОРА EПАРХИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

Дана 22.марта 2003.г. одржана је у манастиру Подмаине, код Будве, седница Епархијског Савета и Епархијског Управног Одбора Eпархије црногорско-приморске. Поред извештаја о животу и раду Eпархије у току прошле године на овом заседању највиших тела епархије, усвојен је Завршни рачун за 2002. и буџет за 2003. годину. Епархијски Савет и Епархијски Управни Одбор су изразили своју радост због све већег броја деце која похађају веронауку, нарочито у градовима, због повећања броја свештених и монашких лица, због обнове многих храмова и манастира, унапређења издавачке делатности Епархије, успешног рада радио "Светигоре" и других црквених установа. Епархијски Савет и Епархијски Управни Одбор су донели одговарајуће одлуке за још успешније организовање живота и мисије Цркве.

Ове установе су посебну пажњу посветиле заштити и враћању црквене имовине, захтевајући и овом приликом од Владе Црне Горе и других државних органа што хитнију примену Закона о реституцији имовине, који је Скупштине Црне Горе већ прихватила и који је потврђен потписом председника Републике. Изражено је и жаљење због злонамерне кампање покренуте против Епархије у вези њених законитих уговора склопљених са Војском Југославије о размени и куповини дела острва Михољске Превлаке ("Острва Цвијећа") и Обилића пољане на Цетињу. Да је држава вратила Цркви Биљарду (која је била зграда Цетињске Богословије до 1945.године, и која је саграђена од новца добијеног од продаје манастира Подмаине и Стањевићи у време Петра II Петровића Његоша) или да је саграђена нова зграда за потребе Богословије, као што је Влада предвидела 1993. године, епархија не би била принуђена да даје своје за своје.

Епархија црногорска као најстарија установа Црне Горе, важећим грађанским законом и међународно призната за правно лице, регистрована под својим матичним бројем протестује због диригованих напада на њу и њено достојанство разним сумњичењима и угрожавањем њених имовинских и елементарних људских права. Такође, ова два највиша тела црногорско-приморске епархије изражавају своју огорченост због форсирања на њен рачун од стране дела државних органа и неких јавних гласила, једне племенско-полицијске псевдорелигиозне организације под називом "ЦПЦ" чиме подстичу нове деобе и мржњу у народу, покушавајући противзаконито да манипулишу Црквом и њеним достојанством ради остваривања искључиво политичких циљева.

Епархијски Савет и Епархијски Управни Одбор изражавају дубоко жаљење због убиства премијера Владе Србије др Зорана Ђинђића. С обзиром да је Црква на челу са Његовом Светошћу патријархом српским Г. Павлом и беседом митрополита Амфилохија одала у храму Св. Саве пошту покојном председнику као ретко коме другоме. Сматрамо да је срамотно и недостојно овог чина и овог трагичног догађаја за породицу, државу и народ коришћење овог опела за било чија политичка и идеолошка поткусуривања и антицрквену пропаганду, као што се то ради у неким средствима јавног информисања. Хришћанин хришћанину, брат милосрдни брату упокојеном и ништа више од тога.

На крају Епархијски Савет и Епархијски Управни Одбор желе свима вернима благословени васкршњи пост и долазећи празник Христовог Васкрсења.