Информативна служба
Српске Православне Цркве
27. март 2003. године

ПАТРИЈАРХ ЦАРИГРАДСКИ ВАРТОЛОМЕЈ О СИТАУЦИЈИ У СВЕТУ

Његова Светост Патријарх цариградски Г. Вартоломеј, је 25. марта 2003. године, присуствовао свечаном вечерњу у храму Светих Благовести у Татулама, предграђу Цариграда, и у беседи, између осталог, нагласио:

"Шта да се каже да би се нагласио значај празника Благовести, када се око нас чују ратни покличи, звекет оружја, јауци ратника и тужбалице свих оних који свакога дана и часа губе своје миле и драге? У таквим критичним тренуцима боље је молити се Богу. Тим пре, што речи разумних људи, верских служитеља не слушају овоземаљски силници.

Помолимо се Богу да просветли моћнике земаљске и да врати мир и правду на нашу планету."

ПИСМО ПАТРИЈАРХА МОСКОВСКОГ И СВЕ РУСИЈЕ Г. АЛЕКСИЈА II
ГЕНЕРАЛНОМ СЕКРЕТАРУ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Г. Алексије II упутио је отворено писмо Генералном секретару Уједињених Нација г. Кофију Анану, поводом ратних дејстава против Ирака.

У писму стоји:

Његовом Превасходству
Генералном секретару Уједињених Нација
Господину КОФИЈУ АНАНУ
Њујорк

Ваше Превасходство,
Уважени господине Генерални секретаре,

Војна дејства против Ирака која предузима коалиција на чијем челу су Сједињене Америчке Државе и Велика Британија трају већ недељу дана. Горе градови, гину мирни становници, страдају невина деца, жене и старци. Крова над главом и нормалних услова живота лишени су милиони људи. Реке избеглица већ се могу набројати у хиљадама. Ракетни и бомбашки удари погађају и земље у суседству Ирака. Опасности од уништења изложени су многи историјски споменици. Постало је очевидно за читав свет да се стање на Блиском Истоку претвара у праву хуманитарну катастрофу, а да се њене границе свакодневно шире.

Ни једна оптужба због које је наводно започео рат није међутим до сада потврђена. Ирак у својој одбрани не користи оружје за масовно уништавање. Резерве тог оружја нису откривене, чак ни на територији коју је заузела анти ирачка коалиција. У информативним саопштењима са лица места говори се о консолидовању ирачког народа ради заштите своје земље. Народни гнев није се окренуо против ирачког руководства, на шта су рачунале владе Сједињених Америчких Држава и Велике Британије отпочињући рат. Како после тога можемо да оценимо поступке антиирачке коалиције?

Претпостављам да одговор на ово питање – које данас потреса душу свих народа у свету – мора да да Организација Уједињених Нација. Без обзира на то што Сједињене Америчке Државе и Велика Британија делују мимо норми међународног права и без сагласности Уједињених Нација, та угледна организација, не може остати по страни кад је реч о текућим догађајима. За њу важан задатак мора бити прекид рата без одлагања, као и актуелно учешће у мирном регулисању проблема и у изградњи услова за нормалан живот на Блиском Истоку. Као што су показали поступци Владе Ирака до почетка војних операција, Организација Уједињених Нација ужива углед у овом региону, па би стога њена благовремена интервенција у току конфликта, бесумње била ефективна и успешна.

Bagdad, foto Beta

Преко Ваше личности, Господине Генерални секретаре, Руска Православна Црква се обраћа свим земљама чланицама Организације Уједињених Нација и апелује на све њих да учине све што је могуће да се зауставе крвопролиће и нове жртве, особито међу женама и децом и да се поново успостави погажени међународни поредак.

Нека Вам Господ буде у помоћи у Вашем ни мало лаком послу служења миру.

С дубоким уважавањем,

Патријарх московски и све Русије
Алексије II