Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
23. maj 2003. godine

SVETI KIRILO I METODIJE

Pocetkom devetog veka zivljahu u gradu Solunu Lav i Marija, znameniti i bogati ljudi. Imali su dva sina Konstantina i Metodija. Kazu da je njihova majka je bila slovenskog porekla, pa su decaci sa njenim mlekom upili i njen, slovenski, jezik.

Izrasli su decaci u mladice, postali slavni po ucenosti i vrlinama.

Stariji brat, Metodije, provede deset godina medju Slovenima (Makedonskim) sluzeci caru kao oficir, a potom se povuce na Olimp i zamonasi, gde dobi ime Metodije.Tu mu se docnije pridruzio i mladji brat Kiril (Konstantin). Kad je trebalo voditi razgovore i pregovore sa inovercima, car je slao bracu Kirila i Metodija. Uspesno su pregovarali sa Saracenima, a Hazarskog kralja Kagana privedose veri Hristovoj.

Sazrevajuci i uzrastajuci u Hristu, sve je jace bivalo saznanje da se rec Bozja ne siri macem, nego ljubavlju i prosvecivanjem. Oni su najpre sastavili azbuku za slovenski jezik, zvanu glagoljica, sa namerom da putem tog pisma, a zatim prevodjenjem svetih knjiga, sire veru medju Slovenima. Glagoljica se koristila izmedju 9. i 11. veka u slovenskim zemljama. Na poziv kneza Rastislava, idu u Moldaviju "gde veru blagocestivu rasprostrese i utvrdise, a knjige prevedose i dadose ih svestenicima da uce omladinu."

Posle povratka u Carigrad, stvaraju drugaciju azbuku za slovenski jezik, koja je posle po Svetom Kirilu (Cirilu) nazvana cirilica.

Slovenski jezik je bogat i prebogat. U nekim zapisima postoje tragovi pisma starih Slovena, ali ocigledno, to pismo nije bilo pogodno da se njime pisu bogosluzbene knjige. Zato je stvorena nova azbuka, kako bi ono sto je bilo "zaklonjeno oblakom mudrosti grckoga jezika," bilo svima dostupno.

Na poziv pape idu u Rim, tamo se Kiril razboleo i umro 14. februara 869. godine. Metodije se posle bratove smrti vraca u Moldaviju, gde je do kraja zivota radio na "utvrdjenju vere Hristove medju Slovenima." Metodije se upokojio u Gospodu 6. aprila 885.godine. Delo sv. Kirila i Metodija nastavili su njihovi ucenici Kliment, Gorazd, Naum Sava i Angelarije, kasnije nazvani Petocislenici. Predvodjeni episkopom sv. Klimentom dosli su sa severa u Makedoniju, gde iz Ohrida nastavise posao koji su zapoceli sveti Cirilo i Metodije.

Sveta braca nisu vojevala, nisu se borila, ni silom osvajala teritorije i ljude, ali nadahnuti Duhom svetim, delovali su medju narodima kao -tihi glas- koji se dotice duse, ulazi u srce i stremi ka visinama. "Bozji glas je tih i mio. I taj tihi glas u dusi je ono sto obraca ljude na put spasenja" (Episkop.branicevski Hrizostom).

Bogonadahnuti - tihi glas - svete brace Cirila i Metodija nista nije moglo da zaglusi. Cirilicom su napisani najstarija bogosluzbena, knjizevna i zakonodavna dela slavenskih naroda.

Po nekim podacima od pre desetak godina cirilica je bila pismo preko 300 miliona ljudi. Danas je taj broj mnogo veci.

Praznik Sv. Kirila i Metodija je nepokretan praznik i slavi se 11/24. maja.