Информативна служба
Српске Православне Цркве
30. јун 2003. године

ОДРЖАН ПРВИ САБОР ХОРОВА ВИДОВДАН 2003.

На Видовдан, 28. јуна 2003. године у храму Светог Саве на Врачару, на Првом сабору српских хорова, окупила су се 34 хора са преко 1500 учесника. Овај Сабор српских хорова из Дијаспоре и Отаџбине одржан је по благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Г. Павла и Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, а под покровитељством Његовог Краљевског Височанства Престолонаследника Александра II Карађорђевића.

 

 

 

Првом Сабору хорова у храму Светог Саве на Врачару присуствовали су: Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско Приморски господин Амфилохије, Њихова краљевска височанства Принц Престолонаследник Александар II Карађорђевића и принцеза Катарина. Министар вера у Влади Републике Србије проф др. Војислав Миловановић, министар за културу Бранислав Лечић, представници других цркава, угледне званице и многобројна публика.

Свечаност је почела химном Светом Сави коју су певали сви учесници Сабора испред храма. Са песмом се ушло у храм, са песмом је настављено до дубоко у ноћ.

Црквени хорови из Србије и осам земаља у којима живе Срби, показали су сву лепоту хорског певања.

Сабор је благословио и отворио, у име Његове Светости Патријарха српског Г.Г. Павла, Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије. Он се у поздравној беседи топлим речима обратио присутнима рекавши да нам је песма од Бога дата и појући људи теже ка Богу. Потом се присутнима обратио посебно надахнутом речју министар културе господин Лечић.

Пред препуним храмом смењивали су се хорови из Отаџбине и расејања, а сви уједињени љубављу према Христу и музици.

Хорске свечаности су почеле наступом домаћина, Певачког друштва Мокрањац при храму Светог Саве у Београду,чији је диригент госпођица Јелена Јеж, потом су певали хорови из Панчева и Котора, као два најстарија црквена певачка друштва, а затим остали хорови по азбучном реду. Храм је био пун људи, од којих су многи стајали пуна три и по сата, колико је трајао програм. На крају је, са диригентом Александром Вујићем, наступило Прво Београдско Певачко Друштво које ове године прославља своју 150. годишњицу.

Другог дана Сабора, у недељу, 29. јуна, Његова Светост Патријарх српски Г.Г. Павле служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Саве. Заједно са Његовом Светошћу служили су Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско приморски Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ зворничко тузлански Василије уз саслужење осам свештеника и шест ђакона.

Његова Светост је између осталог рекао и следеће:

«Данас имамо радост и част да се заједнички помолисмо и са нашим сународницима из других земаља у свету који ево овако лепо учествоваше као хористи у овој Светој Литургији одговарајући на молитве које се приносе.То нека нас не само подсећа, него и утврди у вери да смо једно у Христу Господу.» На крају беседе Патријарх се посебно обратио учесницима Сабора рекавши: « Поздрављам особито Сабор хорова који су се ево овде сабрали да се заједнички Богу молимо и да се заједнички подсетимо на истине Еванђелске које су одржале наше претке и које ће и нас одржати, ако их ми одржимо.Ви из иностранства поздравите све познате, све верне све људе добре воље. Бог вас благословио и свако добро даровао.»

После Свете Архијерејске Литургије, учесници Сабора су пошли у краљевски дом Карађорђевића где су их срдачно примили и поздравили Његово Височанство Принц Александар и принцеза Катарина.

 

Поред више од четрдесет делегација хорова и певачких друштава (око 550 чланова) и организатора Сабора, пријему су присуствовали представници Српске Православне Цркве, Владе Државне Заједнице Србије и Црне Горе, Владе Србије, дипломатског кора и чланови саветодавних тела Круне. Повељу су, поред представника хорова који су учествовали на Сабору, потписали и овлашћени делегати Певачких друштава која нису била у могућности да ове године присуствују Сабору.

Престолонаследник Александар је у жељи да пружи свој допринос овом догађају од изузетног културног и историјског значаја и настави традицију Јужнословенског певачког савеза који је под покровитељством блаженопочившег Краља Александра Првог Ујединитеља 1929. године основао Коста Манојловић, прихватио покровитељства над Првим хорским Видовданским Сабором.

Одавно се под величанственим сводовима краљевског дома није чуло тако громко певање химне Боже правде.

Престолонаследник се обратио присутнима: «Велика ми је част што сам покровитељ овог Сабора, чиме настављам традицију који је започео мој деда, Краљ Александар. Данас ћемо у Белом двору потписати повељу о оснивању Савеза Српских Хорова , по угледу на Јужнословенски певачки савез који је он основао.

Краљевска породица је увек посебну пажњу посвећивала неговању наше духовности, јер је она нит која повезује нашу прошлост и нашу будућност. Посебно ми је драго што смо данас домаћини хоровима из целог света.»

Присутнима се обратио и Његово Високопреосвештенство Митрополит Амфилохије који се у име Његове Светости захвалио Његовом Краљевском Височанству што је уприличио састанак «оних који поју Богу, они који поју, они зло не мисле него добро мисле.» Рекао је да је : Бог све људе призвао да једним срцем поју једну пјесму , пјесму вјере, пјесму наде, пјесму љубави.» Поздрављајући још једном, у име Његове Светости, све присутне изразио је наду да ће овај Сабор српских хорова «умножити, умножавати и да ће убудуће доносити још љепших и дивнијих плодова на радост нашу, на радост и снагу будућих покољења, а све у духу Видовдана који је дан Распећа, дан када је Христова Голгота постала саставни дио наше Голготе, нашег бића. Када се Христова Тајна вечера преобразила у Косовску вечеру, када је Христова жртва постала жртва једног народа, жртва која не пропада, која доноси плода и која ће доносити плода у вјекове... Само онај народ који доживи и прође Голготу и преко Голготе Христове доживи Васкрсење, то је прави народ и зрели земаљски народ. Ми смо Косовским завјетом себе уписали у зреле историјске народе, а ви појете пјесму те зрелости непролазне, неуништиве. Зрелости која је заснована на пјесми страдања и патње на вавилонској пјесми, али и пјесми која је и Сионска, која је Косовска пјесма, то је наша света пјесма коју појемо Христу Богу нашем у љубави и радости. Нек вас Бог благослови да појете у све дане вашега живота.»

У име Светог Архијерејског Синода Митрополит Амфилохије је уручио грамате онима који су помогли да се одржи први Сабор Српских Хорова Видовдан 2003. Грамате су уручене Министарству вера Републике Србије, господину Сави Јанићијевићу директору хотела «Москва», господину Братиславу Хинићу и господину Дејану Ђуровићу- водитељу програма.

Потом се приступило свечаном потписивању Повеље о оснивању Савеза Српских хорова. Текст Повеље је прочитао господин Сава Мирић генерални секретар Сабора:» У име Оца и Сина и Светога Духа, ми представници црквених и грађанских хорова, сабрани у Спомен Храму Светог Саве на Врачару и краљевском дому Карађорђевића у престоном граду Београду, на Првом Сабору српских хорова из Отаџбине и Дијаспоре, Видовдан 2003. Одлучисмо да се под омофором наше Свете Цркве и под покровитељством Његовог Краљевског Височанства Принца престолонаследника Александра II Карађорђевића ујединимо у Савез Српских Хорова основан 2003. године што својим потписима и сведочимо. У славу Бога и на понос Српства. У првопрестоном граду Београду о Видовдану.

Светитељу Саво и Свети кнеже Лазаре молите Бога за нас.»

Повељу су потписали: у име Српске Православне Цркве и Светог Архијерејског Синода Митрополит Амфилохије и Епископ хвостански Атанасије, затим Његово Краљевско Височанство престолонаследник Принц Александар Карађорђевић, министар вера у Влади Републике Србије, проф. др Војислав Миловановић, главни уредник Информативне службе Српске Православне Цркве господин Душан Стокановић, господин Александар С. Вујић, уметнички директор Сабора, господин Сава Мирић генерални секретар Сабора, а потом су Повељу потписали сви представници хорова из земље и расејања.

Оно што је на крају заиста важно истаћи је беспрекорна организација Сабора.