Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
30. jun 2003. godine

ODRZAN PRVI SABOR HOROVA VIDOVDAN 2003.

Na Vidovdan, 28. juna 2003. godine u hramu Svetog Save na Vracaru, na Prvom saboru srpskih horova, okupila su se 34 hora sa preko 1500 ucesnika. Ovaj Sabor srpskih horova iz Dijaspore i Otadzbine odrzan je po blagoslovu Njegove Svetosti Patrijarha srpskog G. G. Pavla i Svetog Arhijerejskog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve, a pod pokroviteljstvom Njegovog Kraljevskog Visocanstva Prestolonaslednika Aleksandra II Karadjordjevica.

 

 

 

Prvom Saboru horova u hramu Svetog Save na Vracaru prisustvovali su: Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit Crnogorsko Primorski gospodin Amfilohije, Njihova kraljevska visocanstva Princ Prestolonaslednik Aleksandar II Karadjordjevica i princeza Katarina. Ministar vera u Vladi Republike Srbije prof dr. Vojislav Milovanovic, ministar za kulturu Branislav Lecic, predstavnici drugih crkava, ugledne zvanice i mnogobrojna publika.

Svecanost je pocela himnom Svetom Savi koju su pevali svi ucesnici Sabora ispred hrama. Sa pesmom se uslo u hram, sa pesmom je nastavljeno do duboko u noc.

Crkveni horovi iz Srbije i osam zemalja u kojima zive Srbi, pokazali su svu lepotu horskog pevanja.

Sabor je blagoslovio i otvorio, u ime Njegove Svetosti Patrijarha srpskog G.G. Pavla, Mitropolit crnogorsko-primorski gospodin Amfilohije. On se u pozdravnoj besedi toplim recima obratio prisutnima rekavsi da nam je pesma od Boga data i pojuci ljudi teze ka Bogu. Potom se prisutnima obratio posebno nadahnutom recju ministar kulture gospodin Lecic.

Pred prepunim hramom smenjivali su se horovi iz Otadzbine i rasejanja, a svi ujedinjeni ljubavlju prema Hristu i muzici.

Horske svecanosti su pocele nastupom domacina, Pevackog drustva Mokranjac pri hramu Svetog Save u Beogradu,ciji je dirigent gospodjica Jelena Jez, potom su pevali horovi iz Panceva i Kotora, kao dva najstarija crkvena pevacka drustva, a zatim ostali horovi po azbucnom redu. Hram je bio pun ljudi, od kojih su mnogi stajali puna tri i po sata, koliko je trajao program. Na kraju je, sa dirigentom Aleksandrom Vujicem, nastupilo Prvo Beogradsko Pevacko Drustvo koje ove godine proslavlja svoju 150. godisnjicu.

Drugog dana Sabora, u nedelju, 29. juna, Njegova Svetost Patrijarh srpski G.G. Pavle sluzio je Svetu Arhijerejsku Liturgiju u hramu Svetog Save. Zajedno sa Njegovom Svetoscu sluzili su Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije i Njegovo Preosvestenstvo Episkop zvornicko tuzlanski Vasilije uz sasluzenje osam svestenika i sest djakona.

Njegova Svetost je izmedju ostalog rekao i sledece:

«Danas imamo radost i cast da se zajednicki pomolismo i sa nasim sunarodnicima iz drugih zemalja u svetu koji evo ovako lepo ucestvovase kao horisti u ovoj Svetoj Liturgiji odgovarajuci na molitve koje se prinose.To neka nas ne samo podseca, nego i utvrdi u veri da smo jedno u Hristu Gospodu.» Na kraju besede Patrijarh se posebno obratio ucesnicima Sabora rekavsi: « Pozdravljam osobito Sabor horova koji su se evo ovde sabrali da se zajednicki Bogu molimo i da se zajednicki podsetimo na istine Evandjelske koje su odrzale nase pretke i koje ce i nas odrzati, ako ih mi odrzimo.Vi iz inostranstva pozdravite sve poznate, sve verne sve ljude dobre volje. Bog vas blagoslovio i svako dobro darovao.»

Posle Svete Arhijerejske Liturgije, ucesnici Sabora su posli u kraljevski dom Karadjordjevica gde su ih srdacno primili i pozdravili Njegovo Visocanstvo Princ Aleksandar i princeza Katarina.

 

Pored vise od cetrdeset delegacija horova i pevackih drustava (oko 550 clanova) i organizatora Sabora, prijemu su prisustvovali predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve, Vlade Drzavne Zajednice Srbije i Crne Gore, Vlade Srbije, diplomatskog kora i clanovi savetodavnih tela Krune. Povelju su, pored predstavnika horova koji su ucestvovali na Saboru, potpisali i ovlasceni delegati Pevackih drustava koja nisu bila u mogucnosti da ove godine prisustvuju Saboru.

Prestolonaslednik Aleksandar je u zelji da pruzi svoj doprinos ovom dogadjaju od izuzetnog kulturnog i istorijskog znacaja i nastavi tradiciju Juznoslovenskog pevackog saveza koji je pod pokroviteljstvom blazenopocivseg Kralja Aleksandra Prvog Ujedinitelja 1929. godine osnovao Kosta Manojlovic, prihvatio pokroviteljstva nad Prvim horskim Vidovdanskim Saborom.

Odavno se pod velicanstvenim svodovima kraljevskog doma nije culo tako gromko pevanje himne Boze pravde.

Prestolonaslednik se obratio prisutnima: «Velika mi je cast sto sam pokrovitelj ovog Sabora, cime nastavljam tradiciju koji je zapoceo moj deda, Kralj Aleksandar. Danas cemo u Belom dvoru potpisati povelju o osnivanju Saveza Srpskih Horova , po ugledu na Juznoslovenski pevacki savez koji je on osnovao.

Kraljevska porodica je uvek posebnu paznju posvecivala negovanju nase duhovnosti, jer je ona nit koja povezuje nasu proslost i nasu buducnost. Posebno mi je drago sto smo danas domacini horovima iz celog sveta.»

Prisutnima se obratio i Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit Amfilohije koji se u ime Njegove Svetosti zahvalio Njegovom Kraljevskom Visocanstvu sto je uprilicio sastanak «onih koji poju Bogu, oni koji poju, oni zlo ne misle nego dobro misle.» Rekao je da je : Bog sve ljude prizvao da jednim srcem poju jednu pjesmu , pjesmu vjere, pjesmu nade, pjesmu ljubavi.» Pozdravljajuci jos jednom, u ime Njegove Svetosti, sve prisutne izrazio je nadu da ce ovaj Sabor srpskih horova «umnoziti, umnozavati i da ce ubuduce donositi jos ljepsih i divnijih plodova na radost nasu, na radost i snagu buducih pokoljenja, a sve u duhu Vidovdana koji je dan Raspeca, dan kada je Hristova Golgota postala sastavni dio nase Golgote, naseg bica. Kada se Hristova Tajna vecera preobrazila u Kosovsku veceru, kada je Hristova zrtva postala zrtva jednog naroda, zrtva koja ne propada, koja donosi ploda i koja ce donositi ploda u vjekove... Samo onaj narod koji dozivi i prodje Golgotu i preko Golgote Hristove dozivi Vaskrsenje, to je pravi narod i zreli zemaljski narod. Mi smo Kosovskim zavjetom sebe upisali u zrele istorijske narode, a vi pojete pjesmu te zrelosti neprolazne, neunistive. Zrelosti koja je zasnovana na pjesmi stradanja i patnje na vavilonskoj pjesmi, ali i pjesmi koja je i Sionska, koja je Kosovska pjesma, to je nasa sveta pjesma koju pojemo Hristu Bogu nasem u ljubavi i radosti. Nek vas Bog blagoslovi da pojete u sve dane vasega zivota.»

U ime Svetog Arhijerejskog Sinoda Mitropolit Amfilohije je urucio gramate onima koji su pomogli da se odrzi prvi Sabor Srpskih Horova Vidovdan 2003. Gramate su urucene Ministarstvu vera Republike Srbije, gospodinu Savi Janicijevicu direktoru hotela «Moskva», gospodinu Bratislavu Hinicu i gospodinu Dejanu Djurovicu- voditelju programa.

Potom se pristupilo svecanom potpisivanju Povelje o osnivanju Saveza Srpskih horova. Tekst Povelje je procitao gospodin Sava Miric generalni sekretar Sabora:» U ime Oca i Sina i Svetoga Duha, mi predstavnici crkvenih i gradjanskih horova, sabrani u Spomen Hramu Svetog Save na Vracaru i kraljevskom domu Karadjordjevica u prestonom gradu Beogradu, na Prvom Saboru srpskih horova iz Otadzbine i Dijaspore, Vidovdan 2003. Odlucismo da se pod omoforom nase Svete Crkve i pod pokroviteljstvom Njegovog Kraljevskog Visocanstva Princa prestolonaslednika Aleksandra II Karadjordjevica ujedinimo u Savez Srpskih Horova osnovan 2003. godine sto svojim potpisima i svedocimo. U slavu Boga i na ponos Srpstva. U prvoprestonom gradu Beogradu o Vidovdanu.

Svetitelju Savo i Sveti kneze Lazare molite Boga za nas.»

Povelju su potpisali: u ime Srpske Pravoslavne Crkve i Svetog Arhijerejskog Sinoda Mitropolit Amfilohije i Episkop hvostanski Atanasije, zatim Njegovo Kraljevsko Visocanstvo prestolonaslednik Princ Aleksandar Karadjordjevic, ministar vera u Vladi Republike Srbije, prof. dr Vojislav Milovanovic, glavni urednik Informativne sluzbe Srpske Pravoslavne Crkve gospodin Dusan Stokanovic, gospodin Aleksandar S. Vujic, umetnicki direktor Sabora, gospodin Sava Miric generalni sekretar Sabora, a potom su Povelju potpisali svi predstavnici horova iz zemlje i rasejanja.

Ono sto je na kraju zaista vazno istaci je besprekorna organizacija Sabora.