Информативна служба
Српске Православне Цркве
21. јул 2003. године

ИСТИНА О СВЕТОМ ПРОКОПИЈУ

Због реакција грађана на текст агенције Бета објављен у ВЕЧЕРЊИМ НОВОСТИМА, под насловом Из календара СПЦ - ДАНАС СВЕТИ ПРОКОПИЈЕ, Информативна Служба Српске Православне Цркве објављује истину о Светом Прокопију, на основу Житија овог Божјег угодника.

У тексту објављеном у Вечерњим Новостима се каже да је Свети Прокопије био пчелар.

Свети Прокопије (Неаније) је био војник који је гонио Хришћане, све до чудесног преображења када му се јавио сам Господ Исус Христос који га је питао зашто га гони и на кога устаје. Неаније, тако се звао пре крштења, је тада видео на небу огроман крст, који се пресијавао бојама које људско око још није видело и од којег је долазио глас:"Ја сам Исус распети Син Божји" и још му је рекао Господ:"Овим знамењем које си видео побеђуј непријатеље своје и мир мој биће с тобом!"

Овај догађај је Неанија потпуно променио и од љутог гонитеља он постаје бранитељ Хришћана.

О смрти Светог Прокопија у тесту објављеном у Новостима стоји:" Када му је једне ноћи мечка уништила пчелињак, Прокопије се од туге убио, и тада га је Бог узео за светитеља."

Свети Прокопије је јавно исповедио своју веру у Исуса Христа и због тога је био бачен у тамницу и страшно мучен. Једне ноћи му је сам Христос дошао у тамницу, где га је крстио и наденуо му име Прокопије. У то време је у тамницу било доведено и дванаест девојака из најбољих племићких кућа, само зато што су хришћанке. Прокопије их је храбрио и причао им о блаженству Царства Небеског. Када је мајка Прокопијева видела колике муке њен син издржава, а и оне племените девојке, и она је примила веру Христову, па пође к њима у тамницу. Свети Прокопије је учио девојке и своју мајку како ће примити венац мучеништва, јер свака љубав тражи жртве. Зато се у току обреда венчања помиње Свети Прокопије. Када је Свети Прокопије изведен на губилиште, подигао је руке према истоку и помолио се Богу за све јадне и невољне, удовице и сирочад, а нарочито за Свету Цркву, да цвета и разрастава се, а да Православље сија до краја света и века. Тада му глас са неба рече да му је молитва услишена, па Свети Прокопије пун мира и спокоја приђе џелату и оде у Вечну радост. Било је то 8. јула 303. године у Кесарији Палестинској.

Ето, то је кратка прича о животу и смрти Светог Прокопија, ако се ово упореди са објављеним текстом у Вечерњим Новостима, биће свима потпуно јасно да је овим увређен не само Светитељ Божји, већ и 95% становника Србије који су се изјаснили као православци по последњем попису.