Информативна служба
Српске Православне Цркве
21. јул 2003. године

У ПОЖАРУ ИЗГОРЕЛЕ ДВЕ СРПСКЕ КУЋЕ У СТАРОМ ДЕЛУ ПРИЗРЕНА

У суботу, 19. јула 2003. године, око 19.00 часова пожар је захватио две српске куће у улици Свете Недеље, у српском насељу Поткаљаја у Призрену. Пламен је најпре захватио кућу Драгана Левића, који је 1999. године избегао из Призрена, а затим се проширио на суседну кућу Тодорке Јовановић, која је такође расељено лице и која је пре неколико дана обишла своју кућу.

Кућа Драгана Левића је потпуно изгорела, док је кућа Тодорке Јовановић тешко оштећена. Ватрогасци, који су у међувремену пристигли, нису успели да зауставе ватрену стихију на време. Јединице КФОР-а су блокирале читав српски кварт. У пожару, како је званично саопштено, нема повређених, али је материјална штета велика.

Преостале Србе у Призрену захватило је видно узнемирење, јер су после завршетка рата у јуну 1999. године албански екстремисти запалили десетине српских кућа у овом насељу. Српске куће дуго времена нису паљене, тако да је овај пожар у иначе привремено ненасељеним кућама, изазвао страх од понављања догађаја од пре четири године.

У граду Призрену тренутно живи око 60 углавном старијих Срба, док је стари кварт Поткаљаја, у коме је пре рата живело претжно српско становниство, данас великим делом пуст. У непосредној близини овог кварта се налази и Епископија рашко-призренска са саборним храмом Светог Ђорђија, које још обезбеђују припадници немачког КФОР-а.

Међу Србима у Призрену влада уверење да је овај пожар намерно подметнут како се прогнани Срби Призренци не би вратили својим домовима.

Епархија рашко-призренска је више пута од 1999. године захтевала од УНМИК-а и КФОР-а да се боље обезбеди насеље Поткаљаја и заштити од систематског уништавања. Нажалост, овај кварт, некада украс града Призрена, већим делом је претворен у згариште и депонију. Епархија је увек до сада инсиситрала да је повратак српских прогнаника својим домовима најбољи начин да се поново врати живот у стари део Призрена.

С друге стране и даље се осећа јако противљење са албанске стране и жеља да се Срби принуде да продају своју имовину. Под тим притисцима и претњама да ће им куће бити запаљене један део Срба из Поткаљаје је већ продао своје куце Албанцима. Међу Албанцима који су први купили продане српске куће је и Адем Демаћи, некадашњи портпарол ОВК, а сада активиста за заштиту људских права, који је откупио једну од најстаријих и најлепших српских кућа у Поткаљаји.