Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
21. jul 2003. godine

U POZARU IZGORELE DVE SRPSKE KUCE U STAROM DELU PRIZRENA

U subotu, 19. jula 2003. godine, oko 19.00 casova pozar je zahvatio dve srpske kuce u ulici Svete Nedelje, u srpskom naselju Potkaljaja u Prizrenu. Plamen je najpre zahvatio kucu Dragana Levica, koji je 1999. godine izbegao iz Prizrena, a zatim se prosirio na susednu kucu Todorke Jovanovic, koja je takodje raseljeno lice i koja je pre nekoliko dana obisla svoju kucu.

Kuca Dragana Levica je potpuno izgorela, dok je kuca Todorke Jovanovic tesko ostecena. Vatrogasci, koji su u medjuvremenu pristigli, nisu uspeli da zaustave vatrenu stihiju na vreme. Jedinice KFOR-a su blokirale citav srpski kvart. U pozaru, kako je zvanicno saopsteno, nema povredjenih, ali je materijalna steta velika.

Preostale Srbe u Prizrenu zahvatilo je vidno uznemirenje, jer su posle zavrsetka rata u junu 1999. godine albanski ekstremisti zapalili desetine srpskih kuca u ovom naselju. Srpske kuce dugo vremena nisu paljene, tako da je ovaj pozar u inace privremeno nenaseljenim kucama, izazvao strah od ponavljanja dogadjaja od pre cetiri godine.

U gradu Prizrenu trenutno zivi oko 60 uglavnom starijih Srba, dok je stari kvart Potkaljaja, u kome je pre rata zivelo pretzno srpsko stanovnistvo, danas velikim delom pust. U neposrednoj blizini ovog kvarta se nalazi i Episkopija rasko-prizrenska sa sabornim hramom Svetog Djordjija, koje jos obezbedjuju pripadnici nemackog KFOR-a.

Medju Srbima u Prizrenu vlada uverenje da je ovaj pozar namerno podmetnut kako se prognani Srbi Prizrenci ne bi vratili svojim domovima.

Eparhija rasko-prizrenska je vise puta od 1999. godine zahtevala od UNMIK-a i KFOR-a da se bolje obezbedi naselje Potkaljaja i zastiti od sistematskog unistavanja. Nazalost, ovaj kvart, nekada ukras grada Prizrena, vecim delom je pretvoren u zgariste i deponiju. Eparhija je uvek do sada insisitrala da je povratak srpskih prognanika svojim domovima najbolji nacin da se ponovo vrati zivot u stari deo Prizrena.

S druge strane i dalje se oseca jako protivljenje sa albanske strane i zelja da se Srbi prinude da prodaju svoju imovinu. Pod tim pritiscima i pretnjama da ce im kuce biti zapaljene jedan deo Srba iz Potkaljaje je vec prodao svoje kuce Albancima. Medju Albancima koji su prvi kupili prodane srpske kuce je i Adem Demaci, nekadasnji portparol OVK, a sada aktivista za zastitu ljudskih prava, koji je otkupio jednu od najstarijih i najlepsih srpskih kuca u Potkaljaji.