Информативна служба
Српске Православне Цркве
31. јул 2003. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

После моје јучерашње конференције за новинаре, с обзиром на то да су се неки представници македонских власти већ огласили новим инсинуацијама и мистификацијама у вези са природом насталих неспоразума поводом намере истих власти да наметну своје присуство у манастиру Свети Прохор Пчињски, који је у јурисдикцији Српске Православне Цркве и на територији Србије, о празнику светог пророка Илије, 2. августа 2003. године, дужан сам да јавности још једампут, на одговоран и аутентичан начин, укратко саопштим о чему се стварно ради и какав је непоколебиви став Српске Православне Цркве:

Државна власт Македоније већ дуже време спречава епископе и свештенике Српске Православне Цркве да уђу у Македонију, као и да пролазе кроз ту земљу, или им поставља различите понижавајуће услове, без обзира на то да ли су држављани Македоније, Србије или неке треће земље, само због чињенице да су представници Српске Православне Цркве.

Дискриминација у примени прописa о кретању лица у супротности је како са Божјом правдом тако и са међународним стандардима људских права који представљају опште добро човечанства.

Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве је уверен да је Влада Македоније дужна да се писмено обавеже да у будућности државни органи Македоније у погледу могућности и услова уласка у Македонију, односно проласка кроз њу, ни на који начин неће правити разлику између представника Српске Православне Цркве, са једне, и свих других грађана са друге стране. Исто тако Влада Македоније не може да интервенише у унутарцрквена питања и да хапси и затвара свештена лица у Македонији само зато што су у канонском јединству са Српском Православном Црквом.

Уколико Влада Македоније изврши своје наведене обавезе, манастир Свети Прохор Пчињски ће пружити гостопримство државној делегацији Македоније на дан Светог пророка Илије, и омогућити прославу државног празника Македоније, како ове године тако и у будућности.

Ако, пак, Влада Македоније није спремна да Светом Архијерејском Синоду пружи наведено уверавање, очигледно је да мотив доласка у манастир Свети Прохор Пчињски за државне органе Македоније није ништа друго до понижавање Српске Православне Цркве и ван територије Македоније. У том случају Свети Архијерејски Синод не може да дозволи улаз у манастир Свети Прохор Пчињски службеној делегацији те Владе.

Досадашње ометање слободе кретања епископa и свештеникa Српске Православне Цркве представља отворено мешање државе Македоније у црквена питања, и то у најтежем облику – дискриминацијом на основу верске припадности.

Време комунистичког терора у Србији је прошло: посед манастира Свети Прохор Пчињски у надлежности је Српске Православне Цркве и његов духовни и физички интегритет се не може нарушавати.

Епископ бачки
+ Иринеј