Информативна служба
Српске Православне Цркве
13. август 2003. године

ТРИ СВЕЋЕ ПРЕД ИКОНОМ
СВЕТОГ ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА

Пред читаоцима је трећа књига Зборника Свети епископ Николај живот, мисао и дело који је приредио протојереј ставрофор Милан Д. Јанковић.

У овој књизи су сабрани прикази пребогатог духовног стваралаштва Светог Владике. Но, као што не бива дана без ноћи, тако су поред ових, у књизи и текстови у којима разни аутори, злобни, злонамерни и мржњом надахнути, износе многе лажи о горостасу нашег народа и Цркве, Светитељу Божјем, Николају охридском и жичком.

Сваке похвале достојан је труд проте Милана Д. Јанковића да сакупи све написано, до чега је било могуће доћи о Светом владици Николају. И као што Епископ шабачко ваљевски господин Лаврентије каже у предговору: "Само Бог и аутор ове књиге знају колики је труд уложен да се материјал у њој сакупи и изда..."

Пратећи све шта је о Светом Владици писано, читалац се не може отети утиску да је књига саткана као стари летопис, где је са љубављу сакупљан сваки редак, и уткиван у чудесну шареницу, повесницу нашу. Кроз текстове о Светом Владици, ми читамо о нама, ко смо и какви смо.

Ова, трећа књига Зборника, има двадесет поглавља, која обрађују поједине области рада и стваралаштва Светог владике Николаја.

БРИГА ЗА БУДУЋНОСТ ЦРКВЕ - је прво поглавље у којем је само један, али изузетно драгоцен текст Владике Николаја из 1902. године (1 прилог).

У БОРБИ ЗА СЛОБОДУ - широј јавности потпуно непознати детаљи из времена ослобађања Земуна 1914. године.(2 прилога).

ИЗБОР ЗА ЕПИСКОПА ЖИЧКОГ – документи о постављењу (4 прилога).

ЛИК У КЊИГАМА – Прикази и осврти на теолошко-књижевна дела владике Николаја (21 прилог).

У МИСИЈИ ЦРКВЕ – Свако путовање владике Николаја је било за добро Цркве, без обзира да ли је путовао у Америку, Енглеску, по отаџбини или је одлазио у Хиландар. После његовог боравка, као после доброг сејача, ницали су благодатни плодови (17. прилога).

СВЕДОЧАНСТВА - Као добар пастир, који не предаје своје овце вуковима, Владика пише, проповеда, брани, сведочи, а и други пишу о њему (37 прилога).

СРПСКА РЕЧ, ПЕРО И МОЛИТВА – "Велики су људи Божји дар и народу и човечанству" (5 прилога).

ПИСМА И ПОЗДРАВИ – Из писама која је Владика писао, као и из оних која су њему писали, види се његова велика брига, старање и љубав за сваког човека, исто као и за Цркву, народ и државу (31 прилог).

ПОСЛЕДИЦЕ БОРБЕ ПРОТИВ КОНКОРДАТА - Светом владици Николају никада није било лако. Био је попут горостасног храста на који су се све буре и олује обрушавале. (15 прилога).

У ЧЕЉУСТИ ОКУПАТОРА – Окупатор му је најпре ограничио слободу кретања, потом је био заточен заједно са Патријархом Гаврилом (Дожићем) у манастиру Војловица, потом су спроведени у злогласни логор Дахау. Дневничке белешке Светог Владике (17 прилога).

У ИЗГНАНСТВУ – Брига о незбринутим Србима, Свети Владика је увек мислио и старао се о сународницима, ма у каквим се неприликама сам налазио. (3 прилога).

НАПАДИ И КЛЕВЕТЕ – Личност као што је Свети владика Николај, попут громобрана привлачи громове. Никада није био поштеђен злих критика, ни пре Другог светског рата, ни у току рата, ни после рата, кад је дошла и народ "усрећила" нова власт. Но и када је време безбожне власти прошло, остали су бездушни људи, који, носећи у себи неку своју унутрашњу прљавштину, не могу да прихвате чистоту мисли и речи Светог Владике. Они су пред његовим делом као пред огледалом у коме се сва њихова изопаченост јасно види.Не желећи да се покају и промене, окрећу главу и огледалу приписију оно што су уствари они сами. Ни једна честита душа не може да остане спокојна и мирна пред неописивом провалом мржње према човеку који није мрзео, али који је ствари и појаве називао правим именом. Ни тихи и одмерени, честити прота Милан Д. Јанковић, није могао да остане равнодушни посматрач, односно читалац, састрадавајући и саосећајући, док је радио на књизи, морао да прокоментарише највеће неистине, злурадости или лажи кратким опаскама као што су:"Е неће бити!" (42 прилога).

У АТАР ИСТИНЕ – Од када су, пре двадесетак година, Сабрана дела Светог Владике Николаја, штампана трудом владике Лаврентија у Немачкој, почела да стижу у земљу и да се млади људи упознају са њима, креће помамна хајка. Мрзитељи су схватили да ће речи владике Николаја отворити нове видике младој генерацији, зато су се тако острашћено обрачунавали и обрачунавају се са неумрлим делом Светог Владике.(15 прилога).

ПРИЈАТЕЉСТВО СА ЏОРЏОМ БЕЛОМ – “Прича др Мјуријел Хепел, Други светски рат, Послератне године” (3 прилога).

ВЕСТ О УПОКОЈЕЊУ – “Излив великог таласа” (1 прилог)

ПОВРАТАК – После дугог странствовања, мошти Светог Владике су пренете у Отаџбину (39 прилога).

НЕГОВАЊЕ КУЛТА- Што Бог прослави, људи не могу да сакрију ни умање (17 прилога).

У ПРОВИЂЕЊУ – Шта је провиђење хтело (1 прилог).

ИСПУЊЕЊЕ ВРЕМЕНА – Уношење у диптих, Реаговања (2 прилога).

БИО – БИБЛИОГРАФИЈА 1902 – 1941. Библиографија садржи 2279 јединица.

На крају књиге прота Милан Д. Јанковић се молитвено, топло и присно обраћа Светом Владици Николају, молећи га да помене у Небеској Литургији све који су му драги, и оне који су му помагали у овом огромном и неизмерно великом послу. Прота Милан је са ове три књиге, заиста упалио три велике свеће, које ће светлети роду српском, а огрејаће и пут осветлити многима који ће убудуће истраживати, писати о Владици Николају, или желети да се са његовим делом и животом заиста упознају.

Ова књига је, као и претходне две, у тврдом повезу, великог формата (24 цм), има 793 странице, а цена књиге је 1.500 динара.