Информативна служба
Српске Православне Цркве
24. септембар 2003. године

ДЕМОЛИРАНА ЦРКВА
СВЕТЕ НЕДЕЉЕ КОД ОРАХОВЦА

Ових дана је на територији Општине Ораховац оскрнављена је још једна православна светиња.

Непознати нападачи провалили су у цркву Свете Недеље у Брњачи код Ораховца и демолирали унутрашњост храма. Ораховачки парох, јереј Срђан Миленковић, је са двојицом Срба у пратњи припадника Батаљона за цивилно-војну сарадњу у четвртак, 18.септембра 2003. године, отишао да преузме грађевински материјал, који је остао од конака још од пре рата и том приликом могао је да се увери како је храм оскрнављен. Истог дана је обавестио УНМИК полицију о стању у коме је затекао цркву и затражио да се изврши увиђај на лицу места.

Међутим, уместо УНМИК полиције у петак, 19.септембра по свештеника Срђана Миленковића дошли су припадници Косовске полицијске службе да би заједно посетили демолирану цркву. Храм је, по изјави свештеника, у веома лошем стању. Улазна врата су разваљена, метални свећњаци испред цркве оборени, лустер поломљен, иконе оштећене и разбацане, а једно крило царских двери на иконостасу је поломљено.

Парох Срђан Миленковић је преостале неоштећене иконе и једно црквено звоно пренео у Саборну цркву Успења Пресвете Богородице у српском делу Ораховца.
Припадници Косовске полиције сматрају, на основу истраге, да је вандализам почињен пре месец дана, али пошто црква више није под заштитом КФОР-а, а Срби не могу слободно да се крећу у том делу општине, нико није обавестио надлежне представнике Цркве о причињеној штети.

Ово није једини напад пљачкаша на ову светињу. Приликом посете цркви и парохијском дому Свете Недеље у Брњачи 14. маја ове године, парох Срђан Миленковић је установио да су непознати нападачи провалили у парохијски дом и из њега однели већи део преосталог инвентара: завесе, лустере, прозоре и врата. Том приликом неколико прозора на цркви било поломљено, али није било штете у унутрашњости храма.

Црква Свете Недеље и парохијски дом, који се сада налазе у крају насељеном искључиво Шиптарима, непосредно након јуна 1999. године, стављени су под заштиту снага КФОР-а које су ову светињу чувале до новембра 2002. године. Од тада црква и парохијски дом су без непосредне заштите, иако су припадници немачког КФОР-а обећали да ће чувати имовину Српске Православне Цркве.

Црква Свете Недеље се први пут помиње 1348. године. У 16. веку црква је детаљно обновљена и након тога је делимично обнављана још неколико пута. У цркви се налазе вредни камени рељефи из 16. века.

Епархија рашко-призренска са жаљењем констатује да се наставља процес систематског уништавања и пљачкања српског православног културног и историјског блага на Косову и Метохији. Већина цркава које се налазе на просторима на којима тренутно не живе Срби, а које нису под непосредном заштитом КФОР-а, препуштене су варварској стихији, која не јењава чак ни после четири године од завршетка оружаног сукоба на Косову и Метохији.