Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
26. septembar 2003. godine

PORUKA SRPSKOG PATRIJARHA NAJVISIM ZVANICNICIMA IZRAELA POVODOM PEDESETOGODISNJICE POSTOJANJA MEMORIJALNOG CENTRA JAD VASEM

Njegova Svetost Patrijarh srpski Pavle uputio je poruku Mose Kacavu, predsedniku Izraela, Arielu Saronu, predsedniku Vlade Izraela i Avneru Salomu, predsedavajucem Uprave Jad Vasem, povodom pedesetogodisnjice postojanja ovog memorijalnog centra i znacajne drzavne nagrade koju mu je ovim povodom dodeljena. Trudeci se da sacuva prevashodno imena zrtava stradalih u istorijski nezapamcenom pokusaju da se istrebi citav jedan narod, za vreme Drugog svetskog rata, Jad Vasem je cuvao najdragoceniji dar koji je Bog coveku dao, covekovo licno ime, znak covekove vecne bogolike licnosti.

 

U isto vreme, Patrijarh Pavle je izraelskim zvanicnicima izrazio najdublje saucesce povodom najnovijih zrtava i najnovijeg stradanja izraelskog naroda. Kao i kroz svoju istoriju Srbi i sada osecaju duboko stradanje naroda s kojim su se zbratimili kroz zajednicki zivot i zajednicko mucenistvo, kao sto oseca i stradanje svakog coveka i svakog bica na kugli zemaljskoj, po biblijskoj reci da sva tvorevina uzdise, cekajuci da se jave sinovi Bozji.

Drugi svetski rat je Srbiji doneo najstrasniju okupaciju u Evropi: za kaznu zbog pobune protiv nacisticke Nemacke, za jednog ubijenog nemackog vojnika ubijano je stotinu a za ranjenog pedeset gradjana Srbije, koje su Nemci vec bili desetkovali u Prvom svetskom ratu. Zlocinci su podjednako ubijali Srbe kao i Jevreje. Zato su i mogli da se hvale da je Srbija “prva zemlja u Evropi u kojoj je reseno jevrejsko pitanje”, kako su oni mislili. Ali, srpski narod je uprkos strasnoj pretnji cuvao svoju jevrejsku sabracu koliko god mu je bilo moguce, i danas mi ponovo zivimo zajedno, i jedni i drugi kao “ostatak zaklanog naroda”, kako je to rekao srpski pesnik.

U Jasenovcu kosti desetina hiljada, jos uvek neizbrojanih srpskih i jevrejskih zrtava pomesale su se u grobovima, i kao takve opominju na nezaborav i secanje srpskog i jevrejskog naroda na njih. U Dvorani Secanja u Jad Vasemu Jasenovac je nasao svoje mesto pored Ausvica i Bergen-Belsena. Zato se i nadamo se da ce on, i nase zajednicko stradanje, naci svoje mesto i u novoj istorijskoj postavci u Jad Vasemu, uprkos cinjenici da su najnoviju balkansku tragediju mnogi iskoristili da prikriju i umanje zlocin izvrsen nad Srbima u Drugom svetskom ratu, a u kojem leze i koreni ovog novog sukoba.

Sveti Arhijerejski Sinod je ove godine osnovao Odbor Srpske Pravoslavne Crkve za Jasenovac, cije ime je za nas Srbe postalo Novi Vavilon, simvol sveukupnog stradanja u Drugom svetskom ratu. Zadatak ovog Odbora nije samo u ocuvanju spomena na zrtve ovog koncentracionog logora, kao najstrasnijeg mesta zivota i stradanja, nego da se u saradnji sa svima u svetu koji se holokaustom bave pobrine da se buduce generacije obrazuju da shvate da je nastanak Jasenovca i svih drugih logora smrti nesreca za celo covecanstvo.

Na zalost, postoji i danas u svetu neshvatljiva teznja da se iskoristi protok vremena i holokaust umanji ili potisne u zaborav, cime oni koji to cine postaju saucesnici u nekad izvrsenom zlodelu. U nastojanju da se ucestvuje u otkrivanju i obelodanjivanju istine o Jasenovcu i celokupnom stradanju u Drugom svetskom ratu, a prvo ce se nastojati da se na Donjoj Gradini, mestu gde je vecina jasenovackih zrtava ubijena i sahranjena, postavi dostojno obelezje, kojeg jos nema.

Vise o memorijalnom centru Jad Vasem mozete naci na adresi www.yad-vashem.org.il