Информативна служба
Српске Православне Цркве
30. септембар 2003. године

ВЕК ЦРКВЕ У ГОРЊЕМ АДРОВЦУ

Спомен-црква Свете Тројице у селу Горњем Адровцу, општина Алексинац, подигнута на месту погибије руског племића и добровољца Николаја Николајевића Рајевског у Првом српско–турском рату 1876. године, већ један век је духовно састајалиште поштовалаца идеје слободе и братске словенске духовне солидарности. По многима овај храм је и чувар традиције и успомене на живот и дело човека који је Толстоју послужио да у роману "Ана Карењина" изгради лик грофа Вронског.

Служећи Свету Архијерејску Литургију, поводом обележавања стогодишњице постојања овог објекта, који се у народу често назива Руска црква, Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Иринеј је казао да се пуковник Рајевски жртвовао за слободу и помоћ братском народу, и да ће док постоји овај храм, живети и његова дела. А то ће трајати годинама и вековима.

Стојан Јовић, пореклом из овог села, аутор књиге "Вронски у Адровцу", сматра да су у доба писања романа и у стварности и у Толстојевој машти постојала два паралелна живота: онај стварни пуковника Рајевског, и други, литерални грофа Вронског.

– Први је погинуо на Горњем Адровцу, иза њега остадоше споменик, црква и школа, а други још "живи" међу корицама "Ане Карењине", попевши се до недостижних висина у историји светске књижевности – каже пуковник Јовић, који је свој 717. скок падобраном извео у 76. години живота.Овај храм чува успомене на те догађаје, као што роман продужава њихове животе.

Спомен-црква Свете Тројице, саграђена је пре једног века о чему сведочи и бела мраморна плоча на зиду, а име је добила по називу цркве где је крштен пуковник Рајевски.