Информативна служба
Српске Православне Цркве
10. октобар 2003. године

СИМПОСИОН
ПРОБЛЕМАТИКА САВРЕМЕНОГ ЦРКВЕНОГ ЗАКОНОДАВСТВА

Од 13. до 15. октобра 2003. године, на Богословском факултету у Београду одржаће се међународни симпосион на тему Проблематика у савременом црквеном законодавству. Као референти за овај скуп предвиђени су компетентни богослови и правници из земље и иностранства и то: Митрополит црногорско – приморски Г. Амфилохије, умировљени Епископ захумско – херцеговачки Г. Атанасије, Епископи: бачки Г. Иринеј и браничевски Г. Игњатије; протојереј Зоран Крстић, др Сима Аврамовић, као и гости из иностранства Митрополит тиролојски и срендијски Г. Пантелејмон, Митрополит пергамски Г. Јован, Митрополит картагински Г.Хризостом, Митрополит француске Г.Емануил, Архимандрит Григорије Папатомас, г, Христо Јанарас, г. Петрос Василиадис, г. Владислав Ципин, г. Герхард Роберс и г. Власије Фидас.

Председник синодске комисије за измену Устава Српске Православне Цркве Митрополит црногорско- проморски Г. Амфилофије поводом овог импозантног скупа је истакао да је савремено доба са својим великим променама поставило је пред Православну Цркву, озбиљне проблеме етичке, политичке и законодавне природе. Међу њима се као примарни јавља проблем савременог црквеног законодавства. Несумњива је чињеница да институционална ( законодавна, канонска и уставна) димензија Цркве представља par exellence свештену стварност литургијског бића Цркве. А тиме се јемчи богочовечански “таксис” и спасоносна “икономија”. Међутим, у пракси помесних Цркава она је у великој мери занемарена. Ипак, верујемо да сви свештени канони које саставише Блажени Оци и предадоше их Цркви, служе на украшење свете Цркве Христове и на добар поредак нарави, сагласно Апостолским предањима Јеванђељског божанског учења.

Комисија Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве за реформу Устава Српске Православне Цркве приступа предстојећој реформи тежећи Уставу који би одговарао аутентичном канонском предању Цркве. Имајући то за циљ, наша помесна Црква намерава да приступи припреми новог Устава. Разуме се, један од неопходних корака у остварењу тог циља јесте богословски разговор о суштинским елементима на којима почива црквено-канонско право. Актуелни Устав Српске Православне Цркве усвојен је од стране Светог Архијерејског Сабора 1931. године. Тај Устав је настао после стварања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца и после васпостављања јединства Пећке Патријаршије, а потом је прилагођен приликама насталим по окончању Другог светског рата (Устав је претрпео и низ мањих допуна почев од 1947. године до данас). Упркос најбољим намерама, тај Устав носи печат свога времена (настанак националних држава, аутокефалних Цркава итд.).

Зато се и не показује сасвим кадрим да издржи богословски-еклисиолошку проверу: нарочито не у светлу новонасталих историјских околности.

Нове прилике у којима живи наша Црква намећу насушну потребу да се промене не само поједини чланови нашег Устава већ и да се изврши дубља анализа и провери његова сагласност са канонским предањем Цркве, са самосазнањем свеколике католичанске Православне Цркве.

Захваљујући учешћу најеминентнијих православних теолога, овај симпосион би био у служби наше помесне Цркве. Али, тај скуп би могао бити од значаја и за заједничко сагледавање проблематике савременог црквеног законодавства у Православној Цркви уопште, нарочито с обзиром на усаглашеност тог законодавства са саборним канонским предањем Цркве. Тренутно се налазимо на “раскршћу” одакле се да увидети како наша помесна Црква може обогатити своје црквено-канонско искуство и знање уз помоћ других. Јер, она не жели ни делати, ни размишљати, изоловано од других. Стога ни питање црквеног законодавства нисмо у могућности да решавамо одвојено, без саветовања са православнима из других помесних Цркава.

На предстојећем Симпосиону разматрали би се следећи проблеми:

а) Питање сагласности савременог црквеног законодавства са канонским предањем Цркве;

б) Питање односа Сабора и Епископа (при чему се Сабор не сме схватити као тело које је изнад Епископа);

в) Питање одређивања проблематичности аутокефалије;

г) Питање начина изналажења основа канонског функционисања Цркве у данашњим околностима у једној конкретној држави;

д) Питање односа Цркве и државе у Европској Унији (новонастало стање у помесним православним Црквама);

ђ) Питање Дијаспоре (нпр. проблеми везани за правне ингеренције матичне Цркве у оквирима постојећег законодавства друге државе која црквене општине третира као “конгрегацију”);

е) Питање неопходности канонских и језичких прерада које ће нашим савременицима адекватније предочити основни појам о Цркви.

ПРОГРАМ СИМПОСИОНА
«ПРОБЛЕМАТИКА САВРЕМЕНОГ ЦРКВЕНОГ ЗАКОНОДАВСТВА»

БЕОГРАД, 13-15. ОКТОБРА 2003. ГОДИНЕ

 

Недеља, 12. 10. 2003.

Дочек и регистрација учесника

Понедељак, 13. 10. 2003.

09.00 Доксологија у капели на Факултету

09.30 Свечано отварање Симпосиона у амфитеатру Факултета

10.00 Уводно излагање Председника синодске Комисије за измену

Устава СПЦ Митрополита црногорско-приморског Амфилохија

10.15 Пауза (послужење)

ЗАСЕДАЊЕ I

Председава: Високопреосвештени митрополит тиролојски и срендијски г. Пантелејмон

10.45 1. расправа. Уводничар: Преосвештени епископ умировљени захумско

херцеговачки Атанасије – Црквено законодавство у светлости еклисиологије.

12.00 2. расправа. Уводничар: Високопреосвештени митрополит пергамски

Јован – Црквене структуре и јединство Цркве.

13.15-16.30 Ручак, послеподневни одмор

 

ЗАСЕДАЊЕ II

Председава: Високопреосвећени митрополит картагински г. Хризостом

17.00 1. расправа. Уводничар: Преосвештени епископ браничевски Игнатије

- Евхаристијско утемељење црквених устава

18.15 2. расправа. Уводничар: г. Власије Фидас – Односи Државе и Цркве

19.30 Вечера.

Уторак, 14. 10. 2003.

ЗАСЕДАЊЕ III

Председава: (епископ Цркве по рангу)

09.00 1. расправа. Уводничар: г. Христос Јанарас – Различитост црквених канона од световног права и религијских норматива.

10.15 Пауза (послужење)

10.45 2. расправа. Уводничар: Протојереј Зоран Крстић – Актуелни Устав СПЦ и процес секуларизације.

12.00 3. расправа. Уводничар: Високопреосвештени митрополит француске Емануил – Устав Европске уније виђен из православне перспективе – питање религије

13.15-16.30 Ручак, послеподневни одмор

ЗАСЕДАЊЕ IV

Председава: (епископ Цркве по рангу)

17.00 1. расправа. Уводничар: г. Герхард Роберс – Црква и држава у Европској Унији

18.15 2. расправа. Уводничар: др Сима Аврамовић – Однос државног и црквеног законодавства у свету и у Србији

19.30 Вечера

 

Среда, 15. 10. 2003.

ЗАСЕДАЊЕ V

Председава: (епископ Цркве по рангу)

09.00 1. расправа. Уводничар: г. Владислав Ципин – Проблеми аутокефалије са канонске тачке гледишта

10.15 Пауза (послужење)

10.45 2. расправа. Уводничар: Преосвештени епископ бачки Иринеј – Аутентична аутокефалија и аутокефалија у кризи

12.00 3. расправа. Уводничар: Архимандрит Григорије Папатомас – Супростављени односи помесне Цркве и црквене Дијаспоре

13.15-16.30 Ручак, послеподневни одмор

 

ЗАСЕДАЊЕ VI

Председава: (епископ Цркве по рангу)

17.00 1. расправа. Уводничар: г. Петрос Василиадис – Библијско порекло евхаристијске еклисиологије (последице по аутентични структурални израз Цркве данас)

18.15 2. расправа. Уводничар: Високопреосвештени митополит црногорско-приморски Амфилохије – Римокатотолички Codex iuris canonici за Источне Цркве.

19.30 Вечера.