Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
10. oktobar 2003. godine

SIMPOSION ONTOLOGIJA I ETIKA U POZAREVCU

U organizaciji Eparhije branicevske i Njegovog Preosvestenstva Episkopa branicevskog G. Ignjatija u cetvrtak, 9. oktobra 2003. je poceo simposion na temu Ontologija i etika.

Simposion je poceo jutarnjom sluzbom u pozarevackoj Sabornoj crkvi, a u 9 casova je Episkop Ignjatije svecano otvorio simposion i zahvalio se svim prisutnim gostima i ucesnicima, medju kojima su bili kiparski i voloski Mitropoliti, zatim Episkopi: backi G. Irinej, timocki G. Justin, sumadijski G. Jovan, Mitropolit velesko-povardarski i egzarh srpskog Patrijarha za eparhije u BJRM G. Jovan, . Na otvaranju simposiona je nastupio mesoviti hor Saborne crkve u Pozarevcu. Prvu sesiju je vodio Mitropolit G. Jovan.

Prvo predavanje je odrzao Episkop branicevski G. Ignatije na temu Ontologija u svetlu pravoslavne Hristologije. Njegovo Preosvestenstvo G. Ignjatije je govorio o ontologiji licnosti, objasnjavajuci da je licnost nosilac postojanja, a ne sustina. Bog Sin se projavljuje u odnosu na Oca, jer je Otac Uzrok postojanja u Svetoj Trojici. Otac radja Sina i ishodi Svetog Duha. Episkop Ignjatije je naglasio da je krstenje sjedinjenje novokrstenog sa Bogom Sinom, i da tada se novokrsteni odrice svoje volje i poistovecuje sa Hristom, a to je antropoloski maksimalizam, jer se na taj nacin covek ne unizava, vec obozuje.

Njegovo Preosvestenstvo umirovljeni Episkop zahumsko-hercegovacki Atanasije, je na sebi svojstven nacin, govorio na temu Ontologija biblijske etike. Na prvom mestu, Episkop Atanasije je zapazio da je osnovna potka Svetog pisma vera u zivog Boga, Svetu Trojicu. Bog se javlja u istoriji i mesa se u zivot coveka, a covek svoje ponasanje mora da usmeri ka etosu Boga. Biblijska ontologija je hriscanska ontologija i daje prednost bicu nad teorijama i naukom. Svetost Gospodnja je mera nase svetosti, a ta svetost se daje na Svetoj Liturgiji, u Pricescu.

Posle predavanja dvojice Vladika sledila je diskusija u kojoj su obojica Episkopa uporedo odgovarala na inspirativna pitanja prisutnih.

Zatim je usledila pauza i rucak, a posle vecernjeg bogosluzenja simposion je nastavljen predavanjem prof. dr Bogoljuba Sijakovica, na temu Ontologija u delima Levinasa. Profesor je naglasio da etiku i ontologiju treba shvatiti kao kategorije nacina postojanja, a ne kao dve filosofske discipline. Etika se danas shvata na vise nacina, izmedju ostalog kao primenjivu filosofiju ili kao disciplinu koja odredjuje propise. Profesor Sijakovic je tumacio Levinasove stavove prema etici i ontologiji. Levinas kaze da je moguce da, ako je prava, etika nadvlada ontologiju. Etika tada preuzima ulogu prve filosofije. Etika se shvata kao ontologija naseg postojanja u zajednici koja nas okruzuje.

Posle predavanja prof. dr. Bogoljuba Sijakovica usledila je diskusija o problemima etike i ontologije u Levinasovoj filosofiji, ali sa osvrtom na hriscanske vrednosti.

U petak, 10. oktobra 2003. godine, posle jutarnje sluzbe u Sabornoj pozarevackoj Crkvi, drugi dan simposiona je otvorio svojim sveobuhvatnim predavanjem Njegovo Visokopreosvestenstvo Miropolit pregamski G. Jovan Ziziulas. Mitropolit Jovan je izmedju ostalog istakao da eticko tumacenje Svetog pisma i Svetih otaca Crkve moze dovesti Pravoslavnu veru do velikih opasnosti. Dakle, tumacenje treba postaviti na osnove hriscanske ontologije, koja je u hriscanskoj Crkvi iznad etike. Najveci neprijatelj coveka je smrt, a smrt nije eticke prirode, vec ontoloske. Covek svojim etickim zivotom, tj. vrlinama ne moze da se odbrani od smrti. U svom predavanju Mitropolit Jovan Ziziulas je obuhvatio sve dogmate Crkve. Osvrnuo se na hristologiju, pnevmatologiju, antropologiju i eklisiologiju. Predavanje i diskusija su trajale preko dva sata, ali su prisutni uzivali u Mitropolitovim recima i razgovoru. Prevodilac je bila Jelena Kasapis. Zatim je usledila pauza i rucak.

U popodnevnoj sesiji je govorio otac Stamatis Skliris.

Sva predavanja su odrzana u velikoj sali Doma Kulture u Pozarevcu.