Информативна служба
Српске Православне Цркве
13. октобар 2003. године

ПОЧЕО НАУЧНИ СИМПОСИОН
„ПРОБЛЕМАТИКА САВРЕМЕНОГ ЦРКВЕНОГ ЗАКОНОДАВСТВА“

На Богословском факултету Српске православне цркве у Београду, Његова Светост Патријарх српски Господин Павле отворио је научни симпосион на тему “Проблематика црквеног законодавства”. Поздрављајући учеснике Симпосиона - представнике помесних православних цркава, професоре, студенте и друге угледне госте, Патријарх је истакао потребу да се, с обзиром на савремена друштвена збивања у свету, у питању савременог црквеног законодавства дође до заједничког става свих православних, заснованог на светоотачком предању. На крају свог кратког излагања Његова Светост је заблагодарио свима који су се одазвали, благословио овај важан научни скуп и његовим учесницима пожелео успех у раду на добро, не само Српске Цркве, него и васцелог православља. Свечаност овог тренутка посебно су допринели чланови Светог архијерејског синода Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и епископи Шабачко-ваљевски Г. Лаврентије, Нишки Г. Иринеје и Захумско-херцеговачки Г. Григорије, као и Зоран Живковић, председник Владе Републике Србије са потпредседницима др Владаном Батићем и др Небојшом Човићем.

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, који је као председник Комисије Светог архијерејског сабора за измену Устава Српске православне цркве, председавао преподневном сесијом, затим је дао реч присутним представницима помесних Цркава, који су поздравили скуп. Кратка уводна слова су одржали Високопреосвећени Митрополит тиролојски и срендијски Г. Пантелејмон, представник Патријарха цариградског Г. Вартоломеја, Високопреосвећени Митрополит картагински Г. Хризостом, представник Патријарха александријског Г. Петра VII, архимандрит Макарије Мавројанакис, представник Патријарха јерусалимског Г. Иринеја, протојереј проф. др Николај Некула, представник Паријарха румунског Г. Теоктиста, Епископ тринитонски Г. Василије, представник Архиепископа кипарског Г. Хризостома, проф. др Анастасиос Маринос, представник Архиепископа атинског Г. Христодула, протојереј проф. Тофилук Јержи, представник Митрополита варшавског Саве. Преносећи благослове и жеље за успешан рад поглавара својих цркава, сви говорници су нагласили изузетан значај заузимања заједничког става по питању савременог црквеног законодавства утемељеног у догматима, светим канонима и предању Цркве, посебно имајући у виду актуелне друштвене феномене, као што су глобализација, уједињење Европе и слично. Наглашено је да Устав Европске Уније, који се припрема, на одговара по својим поставкама европским народима и да је овај научни скуп који организује Српска православна црква, један од начина да се Европи и савременом свету помогне у тражењу одговора на најважнија питања.

Др Владан Батић, потпредседник и министар правде у Влади Србије, иначе генерални покровитељ Симпосиона у свом излагању је изразио задовољство што наша Црква организује један научни скуп на највишем нивоу који убедљиво сведочи јединство Првославне Цркве Христове, које је тако потребно савременом свету. Као што је Српска црква светионик Српском народу, тако је и Устав Цркве светионик при изради Устава Србије, нагласио је др Батић, који се у даљем излагању осврнуо на предстојеће разговоре са представницима Аутономне покрајине Косово и Метохија у Бечу, наглашавајући: Србија је храм, а Косово и Метохија олтар тога храма. Нема храма без олтара ни Србије без Косова и Метохије. Дужност свих нас је да се изборимо за свету српску и православну земљу Косово и Метохију.