Информативна служба
Српске Православне Цркве
21. октобар 2003. године

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ
ОД СРБИЊА ДО ОРАШЦА

Студенти Духовне академије Светог Василија Острошког и ученици Богословије Светог Петра Дабробосанског из Србиња, 25. септембра ове године, са Митрополитом дабробосанским Николајем и професорима Богословије посетили су Орашац, Аранђеловац и Тополу.

У Орашцу, средишту Епархије шумадијске, дочекао их је Епископ шумадијски Јован и све вријеме обиласка био је с њима. Осим епископа, домаћини су још били председник Општине Аранђеловац Радмило Милошевић, др Радош Љушић и Дринка Радовановић, скулптор. Прво су обишли спомен-чесму у Марићевића јарузи, која је подигнута 1954. године поводом сто педесете годишњице Првог српског устанка.Ту је Митрополит Николај служио помен изгинулим српским јунацима, а професор Богословије Љубинко Видаковић одржао је час историје о Вожду Карађорђу и Првом српском устанку. У име општине Аранђеловац поклонике је поздравио потпредседник општине и подсетио на споменике који се налазе у овом крају.

После Марићевића јаруге, у Орашцу су посетили цркву Вазнесења Господњег из 1870 године, музеј и спомен-школу. У тој спомен-школи, подигнутој у спомен Карађорђу и његовим устаницима 1934. године, др Радош Љушић одржао је предавање о првом српском устанку и говорио о изградњи и обнављању споменика и о припреми за прославу 200-те годишњице Првог српског устанка.

У Аранђеловцу су око подне посетили АД ''Књаз Mилош'', где их је генерални директор Раденко Марјановић провео кроз погоне предузећа минералне воде и сокова, у коме ради 1750 радника. На девет километара од града налази се Венчац, мајдан где се вади бијели мермер. Ту им је скулптор Дринка Радовановић показала макету Карађорђевог споменика и сам споменик који се ради. Кад буде завршен стајаће испред спомен-школе у Орашцу.

У повратку из мајдана, посетили су цркву у изградњи посвећену Светим Апостолима Петру и Павлу и парохијски дом. Главни донатор за извођење ових радова је АД “Књаз Милош”, а Скупштина општине Аранђеловац даровала је плац за изградњу парохијског дома. После тога посетили су Храм Светог Арханђела Гаврила из 1860 године и просторије црквене општине где им је приређен ручак.

У Тополи су посетили храм Рођења Пресвете Богородице из 1811 године, а затим Карађорђев конак, а на Опленцу цркву Светог Георгија и музеј.

Протојереј Ранко М Билинац