Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
28. novembar 2003. godine

ISTOCNO HRISCANSTVO

Velika izlozba u Zemaljskom Moravskom muzeju u Brnu - Ceska

Na izlozbi ISTOCNO HRISCANSTVO, koja je otvorena 26. septrembra 2003. godine u Moravskom zemaljskom muzeju u Brnu (Ceska), izlozeno preko 50 eksponata iz Muzeja Srpske pravoslavne crkve u Beograda.

Na poziv direktora Moravsko zemaljskog muzeja dr Petra Sulera i g. Aleksandra Ilica, ambasadora Srbije i Crne Gore u Pragu, mr Slobodan Mileusnic boravio je od 25. do 27. novembra 2003. god. u Brnu i tom priilkom odrzavo prigodno predavanje na temu „Istorijska, duhovna i umetnicka vertikala srpskog naroda i Srpske pravoslavne crkve”. Posle predavanje, koje je odrzano u svecanoj sali Moravskog zemaljskog muzeja, usledila su pitanja vezana za duhovno nasledje Srpske crkve, a posebno za stradanje srpskih crkava i manastira tokom protekle decenije. Pre toga, Mileusnic je odrzao konferenciju za stampu gde je ceskim novinarima govorio o utiscima sa izlozbe, zatim o istoriji Crkvenog muzeju i njegovom radu, kao i duhovnoj i kulturnoj katasrofi koja je zadesila Srpsku crkvu krajem 20 i pocetkom 21 stoleca.

Zamoljen od dr Vaclava Scepaneka, profesora slavistike na Filozofskom fakulteu u Brnu, Slobodan Mileusnic je odrzao predavanje studentima slavistike na temu: Srpski manastiri kao cuvari pisane reci. U prepunoj sali za Balkanistiku bili su studenti iz Ceske, ali i iz Makedonije, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine.

Direktor Moravskog zemaljskog muzeja u Brnu i upravnik Muzeja SPC u Beogradu vodili su razgovore o daljoj saradnji dve muzejske ustanove. Punu podrsku takvoj saradnji dao je i g. Aleksandar Ilic, nas ambasador u Pragu koji je, zajedno sa svojim saradnicima, ulozio dosta truda da se realizuje ova medjumuzejska saradnja.

Izlozeni eksponati iz Muzeja Srpske pravoslavne crkve na izlozbi Istocno hriscanstvo u Brnu, kao i boravak mr Slobodana Mileusnica, upravnika Muzeja SPC i sekretara Svetog arhijerejskog sinoda i njegova predavanja i kontakti sa tamosnjim muzealcima i drugim kulturnim poslenicima, svojevrsna je afirmacija crkveno-umetnickog nasledja Srpske pravoslavne crkve i njenog naroda, ali i svedocanstvo o golgoti kroz koju je prosao srpski narod.