Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
4. novembar 2003. godine

EPISKOP RASKO-PRIZRENSKI G. ARTEMIJE PRIMIO
SEFA AMERICKE KANCELARIJE NA KOSOVU I METOHIJI

Juce je u manastiru Gracanica Njegovo Preosvestenstvo Episkop rasko-prizrenski G.Artemije razgovarao sa novim sefom americke kancelarije u Pristini, gospodjom Marsi Ris i njenim sradnicima. G-dja Ris je vladiku Artemija upoznala da je prvi put na Kosovu i Metohiji, da je licno impresionirana srpskom duhovnoscu i kulturom, posebno nakon njene nedavne posete manastirima Visoki Decani i Peckoj Patrijarsiji.

Episkop Artemije je g-dji Ris, objasnio da Visoki Decani, Pecka Patrijarsija, Gracanica i Bogorodica Ljeviska, predstavljaju ne samo spomenike svetske kulturne bastine, vec i zive duhovne centre. "Manastiri su zive celije zivog organizma Crkve, oni su svedoci i naseg postojanja, stradanja i proslavljanja imena Gospodnjeg", naglasio je vladika Artemije.

"Iako je oruzani sukob zavrsen pre cetiri godine, nastavio je vladika Artemije, mir na Kosovu i Metohiji dosao je samo za Albance, dok se za Srbe produzuje vreme stradanja. O tome svedoce i Obilic, i Gnjilane, i Prizren i Gorazdevac, kao i 120 porusenih crkava i manastira. U vremenu koje pamtimo, nigde ni na jednom mestu nije poruseno toliko hramova, a da paradoks bude veci sve je to ucinjeno po dolasku misije UN i snaga NATO-a na Kosovo i Metohiju. Srbima je tesko da poveruju da je moguce ziveti bolje i bezbednije, sa elementarnim ljudskim pravima, kada se Kosovom i Metohijom nesmetano setaju pocinioci najtezih zlocina, oni koji su ubili Stolice, decu u Gorazdevcu, porusili crkve i manastire, skrnavili groblja. Stoga je neophodno, rekao je Episkop rasko-prizrenski, da medjunarodna zajednica primeni iste principe za sve zlocine, da bi Kosovo i Metohija bili multietnicki - da se svima pruze podjednake sanse za napredak, da se otpocne sa povratkom Srba i obnove porusene brojne srpske kuce. Koliko ce nam vremena biti potrebno za povratak Srba, zapitao se vladika Artemije, kada se za pet godina vratilo samo oko 1000 Srba. Shodno tome, neophodno je ostvariti odredjene standarde pre resavanja konacnog statusa Kosova i Metohije, sto pre svega podrazumeva da gradovi na Kosovu i Metohiji ne budu vise monoetnicki, nego multietnicki - na primer, u Prizrenu je zivelo 10.000 Srba, a sada ih zivi samo 60. U Pristini je zivelo 40.000 Srba, a sad ih je ostalo samo oko 200 ", objasnio je vladika Artemije sefu americke misije.

G-dja Ris, je istakla da se ubistvo dece u Gorazdevcu desilo odmah po njenom dolasku na Kosovo i Metohiju. Za nju kao majku, ubistvo dece i pomisao da se ona ubiju je nemoguca i zamisliti. Htela je da bude prisutna na sahrani, ali je postovala zelju roditelja ubijene dece, pa zbog toga nije bila prisutna. Da bi se ubuduce izbegle takve tragedije g-dja Ris je obavestila vladiku Artemija, da ce u toku naredne nedelje na Kosovu i Metohiji, boraviti visoka americka delegacija, koja ce pomoci Misiji UN u okviru programa OPERACIONALIZACIJE STANDARDA, a koji bi pocivali na tome, kako je rekla g-dja Ris, da se izgradi drustvo sa standardizovanim institucijama i da se omoguci povratak raseljenih Srba. Za pomoc takvom programu americka vlada je izdvojila oko 15 miliona dolara. Tom prilikom g-dja Ris je istakla da je za americku vladu veoma znacajna i vazna uloga koju ima Episkop Artemije, kao srpski pravoslavni Episkop na Kosovu i Metohiji, i da ocekuje da ce on dati svoj dragocen doprinos i ohrabrenje povratku srpskog naroda u toku procesa operacionalizacije standarda na Kosovu.

Vladika Artemije je istakao da bi on voleo da ohrabri svoj narod na povratak na svoja ognjista, ali je potrebno da podrska i ohrabrenje pre svega dodje od medjunarodne zajednice. To podrazumeva stvaranje odgovarajucih uslova bezbednosti kao elementarnih preduslova za bezbedan povratak. Ne smemo dozvoliti da ljude napadaju bez ikakvog povoda na gradskim ulicama, kao sto je juce stradao nas sunarodnik u Gnjilanu, kada je mucki napadnut sa ledja, pa je zbog zadobijenih povreda morao da bude prebacen u bolnicu u Vranju. " U periodu koji je pred nama, medjunarodni predstavnici moraju da budu objektivni i bez pristrasnosti za bilo koju stranu. Upravo zbog toga neophodne su ceste razmene misljenja, kao sto je ovaj susret, i razgovori povodom svih gorucih pitanja koji se ticu problema srpskog naroda na Kosovu i Metohiji", zakljucio je vladika Artemije.

Nakon razgovora, g-dja Ris i njeni saradnici obisli su gracanicku crkvu i upoznali se sa istorijom ovog vekovnog duhovnog sredista srpskog naroda. Oprastajuci se sa svojim domacinima sef americke kancelarije je izjavila da je impresionirana lepotom manastira Gracanice.