Информативна служба
Српске Православне Цркве
10. децембар 2003. године

ГРУПА ПОВРАТНИКА ЈОШ ЧЕКА У КЛИНИ ДОЗВОЛУ УМНИК-А ЗА ПОВРАТАК КУЋАМА

Потребна хитна хуманитарна помоћ: лекови за срце и крвни притисак, антибиотици, зимска гардероба (вунене чарапе, зимска обућа, чизме, џемпери) као и јоргани, ћебад и душеци.

Група од 26 прогнаних косовских Срба који су пре скоро две недеље, решени да се врате у своје домове у Клини, смештени у заједничким просторијама у Бичи, још увек чекају у овом метохијском селу да надлежне УНМИК власти реше њихов проблем. Повратници не одустају од намере да се врате у Клину.
Дана 7. децембра 2003. године представници Епархије ра
шко-призренске и хуманитарне НВО “Мајка Југовића” из Грачанице, коју води попадија Светлана Стевић, такође су посетили групу повратника у селу Бича.

Повратници су представницима Епархије и НВО "Мајка Југовића" објаснили да УНМИК у почетку није подржавао њихов повратак у Клину, објашњавајући такав став недостатком безбедности, као и нерешеним имовинским питањем (српску имовину су узурпирали косовски Албанци којима је општина издала лажне катастарске документе о власниству над "новостеченом" имовином). По речима повратника, они су још пре две године упутили захтеве ХАБИТАТ-у, организацији за решавање имовинских питања , тражећи да се ослободи њихова узурпирана имовина.

Нажалос, до данас ХАБИТАТ није успео да реши овај проблем, тако да ће ових 26 напаћених људи морати и даље да чекају на разрешење имовинског статуса. Повратници кажу да очекују правну подршку и помоћ, како од представника међународне заједнице, тако и од Координационог центра за Косово и Метохију.

УНМИК је у међувремену предузео кораке потребне да им се издају легитимације, обишли су куће и станове, које су после њиховог одласка заузели косовски Албанци - кажу повратници, али општинске власти у Клини немају много разумевања за повратак Срба, јер им је, како су истакли на састанку Радне групе за повратак средином прошле недеље у Клини, приоритет питање несталих. Нажалост, ово питање се често користи као изговор за условаљавање повратка прогнаних Срба, што представници УНМИК-а неретко сасвим безразложно толеришу.

Иначе, Срби повратници су смештени у просторији месне заједнице у селу Бича где, како су се представници Епархије уверили, заиста не постоје ни основни услови за нормалан и пристојан живот. Већина њих спава у објекту месне заједнице, а остали проводе ноћи у оближњим кућама код својих комшија који су се прошле године вратили у села Бича и Грабац. Спавају на поду хладне и недовршене зграде, где нема ни кревета, ни грејања – само један сто и неколико столица, јер је предвиђено да се у овој згради одржавају састанци. Нажалост, њихов повратак је остао мање - више незапажен, тако да је изостала и неопходна хумантитарна помоћ.
Док
чекају да им се у овом метохијском месту ослободи барем једна грејана кућа у коју би за почетак могли сви да се сместе, према речима Марка Недељковића и Петка Пешића, потребна им је помоћ у лековима, а кад пређу у Клину биће им потребно и све остало, почев од постељине и лежаја.

Правили смо спискове потребних лекова са италијанским медицинским особљем и представницима Координационог центра и очекујемо да ће то стићи. Недостају лекови за срце и крвни притисак, као и антибиотици, јер имамо велики број прехлађених - кажу повратници, којима је прва помоћ у ћебадима и врећама за спавање стигла из Координациног центра Србије и Црне Горе за Косово и Метохију и невладине организације "Мајка Југовића". Такође им недостаје зимска гардероба (вунене чарапе, зимска обућа, чизме, џемпери) као и јоргани, ћебад и душеци.
Иако су њихови сада
шњи услови за живот изузетно тешки, повратници су одлучни у намери да остану на Косову и Метохији све док им се не омогући повратак њиховим кућама у Клину. Ни под коју цену, кажу, не намеравају да се врате у колективне центре и изнајмљене станове по централној Србији. "Ово је наша земља, хоћемо да се вратимо својим кућама, никоме нисмо учинили ништа нажао".

Представницима Епархије повратници су рекли да су видно разочарани пасивношћу УНМИК-а, али и небригом неких локалних спских политичких представника који су задужени за питање повратка и који не чине довољне напоре да се њихово питање реши пре јачих зимских мразева.

Епархија рашко-призренска овом приликом апелује на све оне који су у могућности да на било који начин помогну српским повратницима у Клину да то што пре учине преко одељења за хуманитарна питања при Координационом цетнтру за Косово и Метохију или преко локалних парохија Српске Православне Цркве.