Информативна служба
Српске Православне Цркве
11. децембар 2003. године

АЛБАНЦИ У КЛИНИ УМАЛО ЛИНЧОВАЛИ СРБЕ ПОВРАТНИКЕ

Покушај групе прогнаних Срба да се врате у своје куће у Клини, јуче 10. децембра, на дан који су Уједињене нације прогласиле, међународним даном људских права, умало није имао трагичне последице. Доласком у Клину, Србе повратнике њих једанаест од 26 колико их чека у Бичи, надомак Клине да све врате својим домовима, напала је разуларена руља Албанаца, не допуштајући им да остваре најосновније људско право, право на слободан и безбедан живот на својој вековној земљи.

Како је Петко Пешић један од повратника изјавио Инфо-служби Епархије рашко-призренске, јучерашњи повратак Срба у Клину је био најављен и договорен са УМНИК-овом администрацијом, али одмах по доласку у Клину речено им је да не може да им се гарантује безбедност, и да морају да се врате у Бичу, што су они једногласно одбили.

Кућу, Петка Пешића у коју су се иначе повратници били склонили, опколило је неколико стотина Албанаца и прво галамом и псовкама покушали су да их одврате од намера за повратак, а онда су почели са каменицама и другим тврдим предматима да засипају кућу. Да се у том тренутку нису појавили припадници КФОР-а и косовске полиције тешко да би се избегао нежељени крај. Међутим, приликом изласка из куће лакше је повређен Миодраг Мазић.

Напади Албанаца, настављени су и касније док су возила КФОР-а, са Србима напуштала Клину, али на сву срећу тада није било повређених.

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије је, по ко зна који пут апеловао на УМНИК и албанске институције да престану са манипулисањем јавности и да коначно пређу на конкретна дела." Ови људи су се вратили и треба им обезбедити основно људско право, а то је да се врате својим кућама из којих су протерани у лето 1999. године и да им се омогући достојан, миран и сигуран живот. Веома је индикативно да већ првог дана након промовисања плана о имплементацији стандарда на Косову и Метохији, Албанци су на делу показали да нису спремни да поштују људска права својих суседа Срба", закључио је Епископ рашко – призренски Г. Артемије.

"Овај инцидент је још једном показао колико су илузорне вербалне подршке повратку Срба од стране албанских лидера. Њихови позиви за повратак су контрадикторни са ситуацијом на терену, где припадници тих партија и њихови локални лидери чине све како би спречили повратак, изјавио је Инфо-служби Епархије рашко - призренске Милорад Тодоровић, помоћни министар при косовској влади за питања повратка прогнаних.

Посебну забринутост Епархија рашко – призренска, изражава вешћу да је госпођа Пеги Хикс, шеф одељења УМНИК-а задуженог за питање повратка, јавно тражила од команданта снага КФОР-а, генерала Холгера Камерхофа, да се КФОР не меша у питање повратка Срба и да им у томе помаже без изричите дозволе УМНИК-а. Познато је да је управо захваљујући ангажману КФОР-а и Координационог центра за Косово и Метохију, омогућен повратак Срба у Бело Поље код Пећи, иако је УМНИК био против њиховог долазака, због наводно непостојања одговарајућих услова за одржив повратак.

Локални Срби истичу да највише поверења имају у снаге КФОР-а и траже да КФОР гарантује њихову безбедност и да не подлеже политичким притисцима УМНИК-а и неких појединаца који желе да отежају и спрече процес повратка прогнаних.