Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
11. decembar 2003. godine

ALBANCI U KLINI UMALO LINCOVALI SRBE POVRATNIKE

Pokusaj grupe prognanih Srba da se vrate u svoje kuce u Klini, juce 10. decembra, na dan koji su Ujedinjene nacije proglasile, medjunarodnim danom ljudskih prava, umalo nije imao tragicne posledice. Dolaskom u Klinu, Srbe povratnike njih jedanaest od 26 koliko ih ceka u Bici, nadomak Kline da sve vrate svojim domovima, napala je razularena rulja Albanaca, ne dopustajuci im da ostvare najosnovnije ljudsko pravo, pravo na slobodan i bezbedan zivot na svojoj vekovnoj zemlji.

Kako je Petko Pesic jedan od povratnika izjavio Info-sluzbi Eparhije rasko-prizrenske, jucerasnji povratak Srba u Klinu je bio najavljen i dogovoren sa UMNIK-ovom administracijom, ali odmah po dolasku u Klinu receno im je da ne moze da im se garantuje bezbednost, i da moraju da se vrate u Bicu, sto su oni jednoglasno odbili.

Kucu, Petka Pesica u koju su se inace povratnici bili sklonili, opkolilo je nekoliko stotina Albanaca i prvo galamom i psovkama pokusali su da ih odvrate od namera za povratak, a onda su poceli sa kamenicama i drugim tvrdim predmatima da zasipaju kucu. Da se u tom trenutku nisu pojavili pripadnici KFOR-a i kosovske policije tesko da bi se izbegao nezeljeni kraj. Medjutim, prilikom izlaska iz kuce lakse je povredjen Miodrag Mazic.

Napadi Albanaca, nastavljeni su i kasnije dok su vozila KFOR-a, sa Srbima napustala Klinu, ali na svu srecu tada nije bilo povredjenih.

Njegovo Preosvestenstvo Episkop rasko-prizrenski G. Artemije je, po ko zna koji put apelovao na UMNIK i albanske institucije da prestanu sa manipulisanjem javnosti i da konacno predju na konkretna dela." Ovi ljudi su se vratili i treba im obezbediti osnovno ljudsko pravo, a to je da se vrate svojim kucama iz kojih su proterani u leto 1999. godine i da im se omoguci dostojan, miran i siguran zivot. Veoma je indikativno da vec prvog dana nakon promovisanja plana o implementaciji standarda na Kosovu i Metohiji, Albanci su na delu pokazali da nisu spremni da postuju ljudska prava svojih suseda Srba", zakljucio je Episkop rasko – prizrenski G. Artemije.

"Ovaj incident je jos jednom pokazao koliko su iluzorne verbalne podrske povratku Srba od strane albanskih lidera. Njihovi pozivi za povratak su kontradiktorni sa situacijom na terenu, gde pripadnici tih partija i njihovi lokalni lideri cine sve kako bi sprecili povratak, izjavio je Info-sluzbi Eparhije rasko - prizrenske Milorad Todorovic, pomocni ministar pri kosovskoj vladi za pitanja povratka prognanih.

Posebnu zabrinutost Eparhija rasko – prizrenska, izrazava vescu da je gospodja Pegi Hiks, sef odeljenja UMNIK-a zaduzenog za pitanje povratka, javno trazila od komandanta snaga KFOR-a, generala Holgera Kamerhofa, da se KFOR ne mesa u pitanje povratka Srba i da im u tome pomaze bez izricite dozvole UMNIK-a. Poznato je da je upravo zahvaljujuci angazmanu KFOR-a i Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju, omogucen povratak Srba u Belo Polje kod Peci, iako je UMNIK bio protiv njihovog dolazaka, zbog navodno nepostojanja odgovarajucih uslova za odrziv povratak.

Lokalni Srbi isticu da najvise poverenja imaju u snage KFOR-a i traze da KFOR garantuje njihovu bezbednost i da ne podleze politickim pritiscima UMNIK-a i nekih pojedinaca koji zele da otezaju i sprece proces povratka prognanih.