Информативна служба
Српске Православне Цркве
12. децембар 2003. године

ПАТРИЈАРХ ПРИМИО ДАРОВИТЕ УЧЕНИКЕ

Данас, 12. децембра 2003. године, Његова Светост Патријарх српски Господин Павле благословио је у патријаршијској капели Светог Симеона Мироточивог најдаровитије ученике основних и средњих школа широм Србије.

 

Ови дечаци и девојчице су добитници награда на домаћим и светским такмичењима у разним научним областима, а у оквиру акције Све школске звезде Србије, коју је водио Центар за бригу о деци 76 ученика је добило стипендије и компјутере.

Његова Светост је изразио радост што има прилику да се сретне са децом који су дарове којима их је Господ обдарио употребили на добро, на радост и корист својих родитеља, наставника и целог нашег народа са молитвом и жељом да их и даље умножавају.

Патријарх је нагласио да је добро што они, најбољи међу вршњацима, намеравају да остану у својој земљи и при том подсетио ученике да треба да се угледају на претке, који су остајали увек људи и народ Божји и опстајали у најтежим условима. «Најважније је остати у броју оних који иду уским путем, путем Истине и Правде, путем Божјим.» Потом је Патријарх благословио ученике и организаторе ове племените акције.

Акцију «Све школске звезде Србије» организовао је Центар за бригу о деци, како би помогао обдаренима да се усавршавају и по завршеном школовању остану у својој Отаџбини.

По подацима Центра за бригу о деци 92,4% најталентованије деце у Србији нема рачунар; 98,6% не може да купи стручну литературу; 100% најталентованије деце не може да исфинансира одласке на такмичење; 92,6% најталентованије деце не може да плати одлазак на припреме; 82% најталентованије деце не прима никакву помоћ или стипендију; 96% најталентованије деце планира да оде из земље, а 100% најталентованије деце Србије добије понуду за школовање и посао у иностранству.

Директор Центра за бригу о деци, др Борис Стојковац истиче да је заиста поразно то што:» 41% најталентованије деце у Србији нема рачунар; 87,3% деце нема своју собу, па чак ни свој радни простор или писаћи сто. О даровитој деци нико не брине, а они су наша будућност. Већ више од једне деценије најтраженији «извозни производ» Србије су млади, образовани људи. Основни мотив за одлазак младих људи је економске природе. За њихов останак није потребно много, заправо, потребно је само да им се обезбеде услови за нормалан живот. Ово је прилика да они који имају, хоће и могу, помогну онима који то највише заслужују. Улагањем у њихов развој и образовање улажемо у себе, у боље дане и још боље сутра.»

У оквиру ове акције обезбеђено је седамдесетак стипендија, као и већи број компјутера за ученике основних и средњих школа који су добили прегршт медаља на међународним такмичењима и државним првенствима.

Већину стипендија доделила су друштвена предузећа, међу којима предњачи «Телеком». Приватни предузетници се још увек нису масовније укључили у ову акцију, а управо стипендирање најбољих није трошак, већ улагање у будућност и обезбеђује напредак читаве земље.