Информативна служба
Српске Православне Цркве
2. фебруар 2004. године

ВЛАДИКА АРТЕМИЈЕ РАЗГОВАРАО
СА ЗВАНИЧНИЦИМА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТА

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије, налази се у вишедневној посети Сједињеним Америчким Државама, где је у петак 30. јануара 2004. године, имао четрдесетопетоминутни састанак са званичницима Стејт Департмента: замеником државног секретара Кетлин Стивенс, замеником директора за Косово Мајкл Босхартом и експертом за питања Србије и Црне Горе Терезом Гренсик. Владика Артемије је у свом уводном излагању напоменуо да је дошао у Сједињене Америчке Државе како би обновио своје раније контакте са америчким званичницима и упознао их са тешким положајем у којима живе косовометехијски Срби.

У наставку разговора Преосвећени је додао да га посебно погађа што је "уништено или оштећено 112 цркава и манастира које су преживели пет векова отоманске власти, а нису могли да опстану ни једну годину под међународном управом". У даљем разговору, владика је рекао "да Срби на Косову очекују само објективан и непристрасан став међународне заједнице, као и исте стандарде за све становнике. То се пре свега односи на повратак 250.000 прогнаника од којих се само неколико стотина вратило на Косово и Метохију.

Заменик државног секретара Кетлин Стивенс захвалила се владики на његовој толеранцији и подршци принципу мултиетничности и рекла да су САД са савезницима и даље ангажовани на Косову јер се још доста тога треба да уради. Признајући да је уништавање верских објеката злочин против цивилизације, Стивенсова је истакла да се треба посебно посветити стандардима и изградњи мултиетничког Косова и Метохије. На крају разговора Његово Преосвештенство Г. Артемије је инсистирао да администрација САД направи утицај на косовске Албанце да омогуће Србима нормалан и достојанствен живот.

По завршетку састанака у Стејт Департменту Епископ Г. Артемије је изјавио да наметање УНМИК-ових стандарда за Косово, без прихватања српских примедби, отвара пут ка потпуној албанизацији и сецесији јужне српске покрајине, што ће неизбежно донети дуготрајну нестабилност и конфликте широм Балкана и Европе.