Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
2. februar 2004. godine

VLADIKA ARTEMIJE RAZGOVARAO SA ZVANICNICIMA STEJT DEPARTMENTA

Njegovo Preosvestenstvo Episkop rasko-prizrenski G. Artemije, nalazi se u visednevnoj poseti Sjedinjenim Americkim Drzavama, gde je u petak 30. januara 2004. godine, imao cetrdesetopetominutni sastanak sa zvanicnicima Stejt Departmenta: zamenikom drzavnog sekretara Ketlin Stivens, zamenikom direktora za Kosovo Majkl Boshartom i ekspertom za pitanja Srbije i Crne Gore Terezom Grensik. Vladika Artemije je u svom uvodnom izlaganju napomenuo da je dosao u Sjedinjene Americke Drzave kako bi obnovio svoje ranije kontakte sa americkim zvanicnicima i upoznao ih sa teskim polozajem u kojima zive kosovometehijski Srbi.

U nastavku razgovora Preosveceni je dodao da ga posebno pogadja sto je "unisteno ili osteceno 112 crkava i manastira koje su preziveli pet vekova otomanske vlasti, a nisu mogli da opstanu ni jednu godinu pod medjunarodnom upravom". U daljem razgovoru, vladika je rekao "da Srbi na Kosovu ocekuju samo objektivan i nepristrasan stav medjunarodne zajednice, kao i iste standarde za sve stanovnike. To se pre svega odnosi na povratak 250.000 prognanika od kojih se samo nekoliko stotina vratilo na Kosovo i Metohiju.

Zamenik drzavnog sekretara Ketlin Stivens zahvalila se vladiki na njegovoj toleranciji i podrsci principu multietnicnosti i rekla da su SAD sa saveznicima i dalje angazovani na Kosovu jer se jos dosta toga treba da uradi. Priznajuci da je unistavanje verskih objekata zlocin protiv civilizacije, Stivensova je istakla da se treba posebno posvetiti standardima i izgradnji multietnickog Kosova i Metohije. Na kraju razgovora Njegovo Preosvestenstvo G. Artemije je insistirao da administracija SAD napravi uticaj na kosovske Albance da omoguce Srbima normalan i dostojanstven zivot.

Po zavrsetku sastanaka u Stejt Departmentu Episkop G. Artemije je izjavio da nametanje UNMIK-ovih standarda za Kosovo, bez prihvatanja srpskih primedbi, otvara put ka potpunoj albanizaciji i secesiji juzne srpske pokrajine, sto ce neizbezno doneti dugotrajnu nestabilnost i konflikte sirom Balkana i Evrope.