Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
6. februar 2004. godine

NEDOPUSTIVA AROGANCIJA PREDSTAVNIKA KFOR-A NA KOSOVU I METOHIJI

Izjava portparola Kfora-a Krisa Tompsona da ukidanje kontrolnog punkta i obezbedjenje manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena, nije u vezi sa incidentom 21. januara, vec da je bezbednost na Kosovu i Metohiji zadovoljavajuca i da je zarad toga doneta odluka o prenosu ovlascenja KFOR-a na kosovsku policijsku sluzbu, radi cega je uskracena pratnja monasima u Svetim Arhangelima, je ne samo kontradiktorna sa postojecom situacijom na terenu, vec  predstavlja otvorenu pretnju Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi na Kosovu i Metohiji.

Povodom necuvenog ponasanja nemackog KFOR-a u Prizrenu, Njegovo Preosvestenstvo Episkop rasko-prizrenski G. Artemije koji se ovih dana nalazi u poseti Americi, danas je tokom molitvenog dorucka u Vasingtonu prisutne americke senatore i kongresmene upoznao o ovom problemu naglasavajuci da je Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi na Kosovu i Metohiji onemoguceno normalno funkcionisanje i da js zbog lose bezbednosne situacije neophodno da ugrozeno svestenstvo i svetinje ostanu pod zastitiom Kfor-a. Ako se to ne desi zivot monaha u vecini manastira na Kosovu i Metohiji bice nemoguc i to medjunarodna zajednica ne sme ni po koju cenu da dopusti.

Inace Unmik i Kosovska policija su se pokazali nesposobnim da istraze slucajeve rusenja ili skrnavljenja 112 crkava na Kosovu i Metohiji nakon dolaska mirovne misije. Takodje nisu razreseni ni slucajevi ubistva dvojice monaha: Haritona Lukica iz Svetih Arhangela i Stefana Puljica iz Budisavaca koje su oteli albanski ekstremisti. Telo oca Haritona iz Svetih Arhangela nadjeno je bez glave. U kosovsku policiji niko od preostalog svestenstva i civila srpske nacionalnosti nema i zbog toga vlada jedinstveno misljenje da moraju ostati pod zastitom Kfor-a

Poslednji dogadjaji su primorali predstavnike Eparhije rasko-prizrenske da ukoliko Kfor namerava da ukine zastitu pravoslavnih manastira i hramova u zonama koje su posebno izlozene opasnosti i koje su u potpuno albanskom okruzenju, trazice od Vlade Srbije i najvisih predstavnika Zajednice Srbija i Crna Gora da od Unmik-a zahteva aktiviranje stavke Rezolucije Saveta Bezbednosti UN 1244 (Aneks 2, tacka 6) u kojoj se jasno i decidno pominje mogucnost povratka dogovorenog broja "srpskog i jugoslovenskog personala" koje ce obezbediti prisustvo uz srpske kulturno-istorijske spomenike.

Mogucnost da se zastita najvaznijih pravoslavnih svetinja, posebno manastira, preda u ruke Kosovskoj policiji ili Unmik policiji neprihvatljiva je zbog dosadasnjeg neuspeha "tih garanta mira i demokratije" da pronadju barem jednog pocinioca napada koji se desavaju na Kosovu i Metohiji. U protivnom, ukoliko nijedno od ovih resenja ne bude moguce, Crkva ce biti prinudjena da zatvori svoje manastire zbog nespremnosti snaga KFOR-a da obezbede potrebnu zastitu najvaznijih kulturno-istorijskih spomenika.