Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
27. februar 2004. godine

DOKUMENT KOJI NE VODI STABILIZACIJI VEC DESTABILIZACIJI REGIONA

Eparhija rasko-prizrenska izrazava ozbiljnu zabrinutost zbog najnovijeg izvestaja Havijera Solane o doprinosu Evropske Unije stabilizaciji situacije na Kosovu i Metohiji. Nazalost, ovaj dokument pre vodi ka destabilizaciji celog regiona nego njegovoj stabilizaciji i putu ka Evropi.

U dokumentu se de fakto trasira samostalan put Kosova i Metohije ka Evropi, koja je po Rezoluciji 1244 Saveta Bezbednosti Ujedinjenih Nacija, sastavni deo drzavne zajednice Srbija i Crna Gora. Solana, kao i do sada, previdja sustinske probleme koji ne omogucavaju stabilizaciju situacije u juznoj srpskoj pokrajini i daje podrsku potpunom prenosu svih ovlascenja na privremene ustanove Kosova i Metohije, koje nisu pokazale ni minimum zrelosti i politicke odgovornosti za izgradnju jednog multietnickog i demokratskog drustva. Prema najnovijem Solaninom izvestaju siroko se otvara put ka uspostavljaju nezavisnih predstavnistava pokrajine u institucijama Evropske Unije sto je do sada bilo omoguceno samo nezavisnim i medjunarodno priznatim drzavama. Ovim se u velikoj meri prejudicira buduci status Pokrajine i ugrozava teritorijalni integritet i suverenitet drazve kojoj Kosovo i Metohija po medjunarodnom pravu pripadaju.

Osim toga, Solana tvrdi da je na Kosovu i Metohiji postignut "napredak koji je svuda primetan". Nakon citavog niza nerazresenih zlocina, brojnih primera diskriminacije Srba u svim sferama zivota, vandalizma nad srpskom kulturnom bastinom i bezobzirne uzurpacije srpske drzavne i privatne imovine na Kosovu i Metohiji, zaista je tesko odgovoriti na kakav je napredak gospodin Solana mislio.

Ova nova strategija Evropske Unije koja direktno ugrozava suverenitet zajednice Srbija i Crna Gora trazi hitnu i odlucnu diplomatsku akciju Beograda kao i odgovornu i jasno definisanu politiku prema Kosovu i Metohiji od strane nove vlade koja je u formiranju.

Sasvim je izvesno da je agresivnija politika revizije rezolucije Saveta Bezbednosti Ujedinjenih Nacija 1244 od strane UNMIK-a, Evropske Unije i nekih zapadnih vlada posledica dosadasnje ambivalentne politike Beograda koju je odlikovao nedostatak odgovornog drzavnickog odnosa prema svojoj suverenoj teritoriji i stanovnistvu koje zivi pod petogodisnjom kampanjom terora i nasilja.