Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
19. mart 2004. godine

MANASTIR SOKOLICA I MONAHINJE SPASENE

Sokolica MonasteryEparhija rasko-prizrenska prenosi da je KFOR odlucio da cuva manastir Sokolicu. Prethodne informacije nekih medjunarodnih zvanicnika su nagovestavale da ce se KFOR povuci sa ovog lokaliteta, posle odbijanja mati Makarije i sestrinstva manastira da napusti ovu svetinju. Zahvaljujuci intervenciji Njegovog Preosvestenstva Episkopa rasko-prizrenskog G. Artemija i monaha i svestenikakod predstavnika KFOR-a u Mitrovici, odluceno je da KFOR ipak cuva manastir. Tada su vojnici KFOR-a vratili sestrinstvo u svoj manastir, a njima pridruzili sestrinstvo manastira Devic, koji je juce unisten i spaljen.

Vladika Artemije je licno otisao do manastira Sokolica da bi zaustavio unistenje manastira je trenutno u severnom delu  Mitrovice i sa njima je u stalnom telefonskoj vezi. Preosveceni je danas zadovoljniji zastitom koju pruzaju trupe KFOR-a, nego sto su pruzali u protekla dva dana.

Manastir Visoke Decane je danas posetio komandant KFOR-a Emilio Primiceri, koji je obecao monasima da ce KFOR preduzeti maksimalne mere bezbednosti. U isto vreme, uradjeno je mnogo na politickom planu, jer je uspostavljena atmosfera poverenja izmedju predstavnika lokalnih Albanaca, koji su obecali da ce spreciti sirenje nasilja. Prema recima italijanskog generala, italijanske trupe su herojski branile Crkvu Vavedenja Presvete Bogorodice u Djakovici, posle evakuacije cetiri starije Srpkinje iz istog grada. Ipak, crkva i porta su ubrzo opkolili brojni Albanci naoruzani kalasnjikovima, Molotovljevim koktelima i rucnim bombama, te su italijanski vojnici morali da se povuku do dolaska pojacanja. Crkvu je bilo tesko sacuvati, jer se nalazi u centru grada, okruzena brojnim kucama iz kojih je pucano na snage KFOR-a. Tek tada je crkva zapaljena i unistene su vredne ikone, knjige i vredni ikonostas iz 19. veka.