ARCHIVE

Информативна служба
Српске Православне Цркве

23. март 2004. године

  • НАЈНОВИЈИ ДОПУЊЕНИ И ИСПРАВЉЕНИ СПИСАК ПРАВОСЛАВНИХ СВЕТИЊА ПОСТРАДАЛИХ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД 17. ДО 19. МАРТА 2004. ГОДИНЕ
  • УНИШТЕНЕ ПРАВОСЛАВНЕ СВЕТИЊЕ ПРИЗРЕНА
  • РАЗГОВОР СВЕТОГ СИНОДА СА РУСКИМ МИНИСТРОМ ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ
  • РАЗГОВОР СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА СА Г. РОДЕРИКОМ МУРОМ, ОТПРАВНИКОМ ПОСЛОВА САД У БЕОГРАДУ
  • АМБАСАДОР РЕПУБЛИКЕ ИРСКЕ У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ ОСУДИО НАСИЉЕ АЛБАНАЦА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ НАД СРБИМА
  • КАКО СУ СРБИ ИЗ БЕЛОГ ПОЉА ЕВАКУИСАНИ ПРЕД РАЗУЛАРЕНОМ МАСОМ ОД 5.000 АЛБАНАЦА
  • ПОМЕН ЖРТВАМА НАТО БОМБАРДОВАЊА
  • ПОМОЋ ЗА КОСОВСКО - МЕТОХИЈСКЕ СРБЕ ИЗ ЕПАРХИЈЕ БАЧКЕ
  • ТЕОДОСИЈЕ О ХОЛКЕРИЈУ И ПРИМИЋЕРИЈУ
  • ОШТЕЋЕНО ПЕТ ЗДРАВСТВЕНИХ УСТАНОВА НА КОСОВУ
  • У ПОНЕДЕЉАК ЈОШ 15 ЉУДИ НАПУСТИЛО КОСОВО И МЕТОХИЈУ
  • ИЗ БИЧЕ И ГРАБОВЦА ЕВАКУИСАНО 54 СРБА
  • БИЛД: НА КОСОВУ НЕСУМЊИВО НА ДЕЛУ ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ
  • КАМЕРХОФ: НАПАДАЧИ НА СРПСКЕ ЕНКЛАВЕ СУКОБИЋЕ СЕ СА КФОРОМ

НАЈНОВИЈИ ДОПУЊЕНИ И ИСПРАВЉЕНИ СПИСАК ПРАВОСЛАВНИХ СВЕТИЊА ПОСТРАДАЛИХ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД 17. ДО 19. МАРТА 2004. ГОДИНЕ

ЕРП КИМ Инфо-служба
Грачаница, 23. март 2004.

Призрен

1. Богородица Љевишка (14. век)
2. Црква Светог Спаса (14. век)
3. Саборни храм Светог великомученика Георгија (1856)
4. Црква светог Николе - Тутућева (14. век)
5. Црква Светог Георгија - Руновића (16. век)
6. Црква Свете Недеље (14. век, обнављана)
7. Црква Св. Пантелејмона (14. век, обнављана)
8. Црква Св. Козме и Дамјана (14. век, обнављана)
9. Црква Свете Недеље, Живињане
10. Манастир Свети Архангели (14. век)
*Зграда Богословије Свети Кирило и Методије
* Епископски двор

Ораховац

11. Црква Свете Недеље (Киријаке), (1852), Брњача, Ораховац 1852.

Ђаковица

12. Храм Успења Пресвете Богородице (16. век) са парохијским домом
Катедрална црква Свете Тројице (разорени звоници, који нису страдали приликом минирања 1999. године, све рушевине од цркве развучене)
13. Црква Светог кнеза Лазара, Пискоте

Србица

14. Манастир Девич (15. век)

Пећ

15. Црква Светог Претече и Крститеља Јована (Митрополија, са парохијским домом)
16. Црква Ваведења Пресвете Богородице, Бело Поље (поново запаљена)
17. Црква Светог Јована Претече и Крститеља (Пећка бања)

Урошевац

18. Црква Светог цара Уроша, Урошевац
19. ..................
20. ..................
(најмање две цркве које су чували грчки припадници КФОР-су напуштене тако да се претпоставља да су и те две цркве уништене)

Каменица

21. Црква у Доњој Слапашници, Косовска Каменица
22. Црква у Талиновцима

Штимље

23. Црква Светог архангела Михаила

Приштина

24. Црква Светог Николе (19. век)

Косово Поље

25. Црква Светог Николе, Косово поље (запаљена)
26. Црква Свете Катарине, Бресје код Косова Поља (запаљена)

Вучитрн

27. Црква Светог Илије, Вучитрн

Обилић

28. Нова црква у Обилићу

Косовска Митровица

29. Црква Светог Саве, Косовска Митровица

Подујево

30. Црква у Подујеву, из 1930. год.

РАЗГОВОР СВЕТОГ СИНОДА СА РУСКИМ МИНИСТРОМ
ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ

Његова Светост Патријарх српски г. Павле примио је данас, заједно са члановима Светог Архијерејског Синода, Митрополитом црногорско-приморским г. Амфилохијем и епископима: Шабачко-ваљевским г. Лаврентијем, Нишким г. Иринејом и г. Сергеја Шојгу, министра за ванредне ситуације у Влади Руске Федерације.

Господин Шојгу је упознао Његову Светост и чланове Синода да је у Србију дошао по налогу председника Русије г. Путина и по благослову Његове Светости Патријарха московског и све Русије г. Алексија. Руска Федерација најоштрије осуђује последње нападе албанских терориста на Србе на Косову и Метохији и нa њихове светиње.

Министар Шојгу је обавестио чланове Светог Синода да је допремио значајну количину хуманитарне помоћи пострадалим косовско-метохијском Србима.

Његова Светост Патријарх Г. Павле се г. министру захвалио на подршци и помоћи коју руски народ, његова Црква и држава, дају како Србима на Косову и Метохији, тако и другима који су пострадали у последњој деценији прошлог века.

РАЗГОВОР СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА
СА Г. РОДЕРИКОМ МУРОМ, ОТПРАВНИКОМ ПОСЛОВА
САД У БЕОГРАДУ

Свети Архијерејски Синод, на челу са Његовом Светошћу Патријархом Павлом, примио је данас Родерика Мура, отправника послова Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Београду и Луа Кришока, политичког саветника при Амбасади.

Представници Сједињених Америчких Држава су желели да лично пренесу Његовој Светости Патријарху Г. Павлу и Светом Архијерејском Синоду своје жаљење због најновијих напада на Србе и Српску Православну Цркву на Косову и Метохији. Они су изразили спремност Владе САД да настави рад на престанку насиља над Србима на Косову и Метохији. Исто тако, представници САД су, поред хумнитарне помоћи онима који су настрадали претходних дана у јужној српској покрајини, изарзили жељу и спремност да Сједињених Америчких Држава помогне у обнови уништених српских православних светиња на Косову и Метохији.

Његова Светост Патријарх Г. Павле и чланови Светог Синода су овом приликом позвали господу Мура и Кришока да америчким војницима у саставу КФОР-а пренесе захвалност Српске Православне Цркве на ангажовању на заштити живота Срба на Косову и Метохији, њихових светиња и домова.

Ово је била прва посета г. Мура Његовој Светости Патријарху Г. Павлу.

УНИШТЕНЕ ПРАВОСЛАВНЕ СВЕТИЊЕ ПРИЗРЕНА

ЕРП КИМ Инфо-служба
Грачаница, 23. март 2004. године

На простору општине Призрен према подацима Епархије рашко-призренске уништено је 10 храмова и два објекта СПЦ - дословно све што је Црква поседовала у том древном граду у коме се први пут епископија Призренска помиње у 11. веку. До сада никада све призренске цркве нису биле уништене, па чак ни у најгоре време турског ропства. Ипак нису преживеле међународни протекторат УН и КФОР-а. Посебну одговорност због неспремности да заштите не само преосталих 60 призренских Срба који су злостављани и премлаћивани, већ и православне светиње, посебно манастир Св. Архангела сноси немачки КФОР и командант снага КФОР-а на Косову и Метохији генерал Холгер Камерхоф. Оно што Албанци нису успели да ураде за време нацистичке Немачке која им је формирала Велику Албанију и допустила покољ над више од 10.000 Срба формирајући албанску СС дивизију Скендербег, Албанци су остварили под немачким снагама тзв. мировне мисије чији су представници мирно допустили да у једној ноћи нестане целокупно преостало хришћанско православно наслеђе које је вековима опстајало.

Епархија је месецима раније упозоравала на недолично понашање немачког КФОР-а нарочито према монасима које су мимо свих лажних обећања немачки војници на челу са пуковником Хинтелманом, командантом Призрена, оставили пред свршеним чином пунидивши им само евакуацију и њихов манастир препустили албанским терористима.

Немци на путу према манастиру нису поставили ни блокаду ни барикаде тако да су Албанци сасвим несметано стигли до Св. Архангела. Албанци су "освојивши" манастир без иједног испаљеног метка одбране тобожњих чувара КФОР-а отворили гроб цара Душана, а по признању једног немачког војника оцу Бенедикту Прерадовићу целу ноћ су шенлучили над рушевинама хришћанских светиња по Призрену.

Епархија рашко-призренска је у свом јучерашњем саопштењу одлучно затражила оставку и смену немачког генерала Камерхофа и наставиће да инсистира на потпуном повлачењу и замени немачког контингента КФОР-а који није показао ни минимум професионалности и способности, али пре свега ни воље да заштити хришћанске светиње.

АМБАСАДОР РЕПУБЛИКЕ ИРСКЕ У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ ОСУДИО НАСИЉЕ АЛБАНАЦА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ НАД СРБИМА

У име Европске уније, њених нових чланица Кипара, Чешке Републике, Естоније, Мађарске, Латвије, Литваније, Малте, Пољске, Словачке и Словеније као и кандидаткиња за пријем у европску породицу, Бугарске, Румуније, Турске Лихтенштајна и Норвешка, Савету безбедности обратио се Ричард Рајан амбасадор Ирске у Уједињеним Нацијама.

Заступајући ставове поменутих држава амбасадор Ирске, је упутио позива на хитну обуставу насиља које је угрозило животе људи и нанело повреде великом броју народа на Косову. Придружујемо се изјавама специјалног представника Хари Холкерија и генералног секретара УН Кофи Анана при осуди насиља косовских Албанаца над косовским Срба, које је имало за резултат велики број убијених, и рањених грађана као и војника КФОР-а и цивилне полиције УНМИК-а. Најхитније треба успоставити мир на Косову. Од суштинског значаја је да се обустави насиље и да се не дозволи да ескалира. Нема места онима који пале цркве и џамије, школе и болнице, и уништавају верско и културно наслеђе које је заједничка својина свих нас. Европска унија позива све локалне лидере да поступају одговорно у овом опасном тренутку како би обуставили насиље и успоставили мир. Желео бих да нагласим снажну подршку Европске Уније Холкерију у његовом залагању око спровођења резолуције Савета безбедности 1244 и снандарда УНМИК-ове полиције.

То су основе ангажовања међународне заједнице на Косову. Одговорни за насиље морају бити изведени пред лице правде. Велика је одговорност на свима, рекао је у свом обраћању чланицама Савета безбедности Уједињених Нација амбасадор Ирске Ричард Рајан.

КАКО СУ СРБИ ИЗ БЕЛОГ ПОЉА ЕВАКУИСАНИ
ПРЕД РАЗУЛАРЕНОМ МАСОМ ОД 5.000 АЛБАНАЦА

ЕРП КиМ Инфо-служба
Грацаница, 23. март 2004. год.

Извештај о збивањима у повратничком селу Белом Пољу,
код Пећи у среду 17.03.04. године.

Аранђел Арсенијевић, повратник из села Белог Поља код Пећи, обавестио је данас Епархију рашко-призренску у Грачаници о немилим догађајима од 17. марта ове године. Село Бело Поље је у раним поподневним сатима тога дана било једна од првих мета Албанских екстремиста током тродневног дивљања у покрајини.

Неколико чланова УНМИК полиције из Пећи, предосетивши да би могло да дође до инцидената, дошло је до Срба у селу и препоручило им да се сви групишу на једном месту да би могли да буду лакше заштићени у случају потребе. Италијански војници, због непознавања енглеског језика, нису могли најбоље да схвате шта се дешава. Пред улазом у село није било ни контролног пункта КФОР-а већ је безбедност осигуравана повременим патролама.

"Одједном се појавило око 5.000 људи, који су у правом стампеду јурили према нама", објашњава Аранђел, "тако да смо сви били затечени. У рукама су носили секире, ножеве и каменице. Један од Албанаца је насрнуо на мене и ножем ме убоо у руку.

Потом је хтео да насрне на другог српског повратника. Припадник УНМИК полиције је оштро викао на њега и Албанац је изненада променио мету, упутивши се на жену полицајца - Американку. Видевши шта овај екстремиста спрема да учини, полицајка је отворила ватру и убила га на лицу места", објашњава Аранђел како је све у почетку текло. Овај пуцањ је збунио Албанце, што је Србима омогућило да се склоне у парохијски дом, у коме је и иначе већина њих боравила.

Тада су Албанци почели да засипају дом каменицама. "Да нисмо имали столице, које смо ставили пред главу као заштиту, све би нас побили кишом каменица којом су нас засули", објашњава даље Аранђел наставак мучних збивања, "и наша је велика срећа што у тим моментима нису убацили ни једну бомбу, јер бисмо сви од ње погинули."
Док се све ово збивало Италијани су успели некако да се организују и да приближе свој камион парохијском дому и почну да организују пребацивања Срба у камион КФОР-а. "Кренули смо сви према камиону, а маса је јурнула на нас, тако да је једна половина устукнула и вратила се назад у парохијски дом", наставља Аранђел своје казивање, "То нас је и спасло, јер тридесет људи не би могло тако брзо да уђе у камион." Потом су Италијани из другог покушаја успели и преосталу петнаесторцу Срба да сместе у свој камион и удаље се на безбедно у оближњу италијанску базу.

Након овога Албанци су спалили свих 25 кућа које су повратници тешком муком успели да обнове од свог повратка у село 14. јула 2003. године. Шенлучење над сеоским згариштима трајало је сву ноћ. Поново је запаљена и црква Ваведења Пресвете Богородице, која је пострадала 1999. године, али је била делимично обновљена и оспособљена за богослужење. Полупани су и сви надгробни споменици на гробљу у Белом Пољу. Поред Аранђела озбиљне ране су задобили и Милутин Батојевић и Мијо Петровић, али су сви ван животне опасности.

Срби повратници из Белог Поља тренутно су смештени у италијанској војној бази код Пећи, иако је у званичном УНМИК-овом извештају објављена вест да су наводно евакуисани за Црну Гору. Срби су вољни да остану на својим огњиштима али је ситуација у Пећи и околини веома запаљива и њихова безбедност без пуне војне заштите КФОР-а не би била могућа.

ПОМЕН ЖРТВАМА НАТО БОМБАРДОВАЊА

У свим храмовима Српске Православне Цркве, у Отаџбини и расејању ће сутра, после Свете Литургије Пређеосвећених дарова, бити одржан помен жртвама агресије НАТО-пакта на Србију, у пролеће 1999. године.

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле ће Свету Литургију и помен служити у цркви Светог апостола и јеванђелиста Марка у Београду. Помен ће почети у 12,00 часова.

ПОМОЋ ЗА КОСОВСКО - МЕТОХИЈСКЕ СРБЕ ИЗ ЕПАРХИЈЕ БАЧКЕ

Православна Епархија бачка је у току акције прикупљања хуманитарне помоћи за угрожене Србе на Косову и Метохији за свега неколико сати прикупила преко 25 тона мешовите робе. Акција прикупљања помоћи још увек траје, а помоћ се може предати у свим храмовима на подручју Епархије бачке.

Грађани Новог Сада помоћ могу предати на следећим местима: Алмашки храм Света Три Јерарха; Светониколајевски храм; Световазнесењски храм на Клиси и храм Светих Кирила и Методија на Телепу. Из Епархије бачке поручују да су тренутно најпотребнији храна, санитетски и хигијенски материјал.

Презвитер Владан

ТЕОДОСИЈЕ О ХОЛКЕРИЈУ И ПРИМИЋЕРИЈУ

Извор: Б92

Игуман манастира Високи Дечани, Теодосије, изјавио је да није изненађен изјавом високог представника УН-а Хари Холкерија да је на Косову спаљено пар цркава. "Ми смо већ пет година суочени са покушајем представника УНМИК-а да целу ствар на Косову ублаже и да на неки начин сакривају истину".

Понашање појединих јединица из састава КФОР-а на Косову и Метохији последњих дана, а и раније крајње је дискутабилно. Њихова активност најбоље се огледа у зонама одговорности, од југозапада где се војници италијанског и шпанског мировног састава понашају у складу са одлуком због које су на Косову и Метохији, до југа и истока где немачки војници немо посматрају дивљање албанских сепаратиста.

Држање команданта КФОР-а бригаде Југозапад Алберта Примићерија требало би свима да буде за пример. Игуман Теодосије је овог високог италијанског официра описао као правог војника и човека који зна да процени праву ситуацију: "Примићери је одмах посетио наш манастир, а потом ме са својом пратњом сачекао, на граничном прелазу Кула, јер ја нисам био у манастиру кад је то почело да се дешава. Када смо се срели загрлио ме је, онако са сузама, једноставно није могао да проговори од свег оног ужаса. Мислим да се он, иако је командант, није много питао кад је у питању Призрен и кад је немачка зона одговорности, али кад су у питању манастири у зони италијанске одговорности и шпанских војника, они су ту спремни по сваку цену да то сачувају. Око манастира су јаке снаге италијанских војника, они су добили појачање из Италије и могу да кажем да од 1999. године манастир овако никада није био чуван. Рекли су нам да имају сва овлашћења, једноставно свим расположивим средствима да одговоре ако у било чему манастир буде угрожен; исто тако и Пећка Патријаршија, манастир Гориоч, манастир Будисавци. У овој зони сви су манастири сачувани, и братија и сестре који у њима живе.

За разлику од немачке зоне одговорности где су сви манастири запустели и порушени. Морам да кажем да је то једноставно слика дашашње стварности на овом простору," рекао је игуман манастира Дечани, Теодосије.

ОШТЕЋЕНО ПЕТ ЗДРАВСТВЕНИХ УСТАНОВА НА КОСОВУ

Извор: ФоНет

Министарство здравља Републике Србије саопштило је, да су на Косову и Метохији у покушају етничког чишћења српског и осталог неалбанског становништва, протеклих дана, оштећени болница и дом здравља у Косову Пољу, као и амбуланте у Приштини, Гњилану и Обилићу.

У саопштењу се још наводи да су у нападима запаљена и оштећена четири санитетска возила.

У ПОНЕДЕЉАК ЈОШ 15 ЉУДИ НАПУСТИЛО КОСОВО И МЕТОХИЈУ

Извор: Бета

Током понедељка са Косова и Метохије настављен је егзодус Срба у централну Србију. Јуче је границу прешло још 15 Срба, потврђено је агенцији Бета. Већина расељених смештена је код рођака и пријатеља.

Координациони центар за Косово и Метохију, саопштио је јуче да је у неколико дана насиља у покрајини своје домове напустило 3.064 особа. Већина њих смештена је код рођака и пријатеља у местима косовског и косовско-митровачког округа. Хиљаду особа смештено у базама КФОР-а на Косову.

У централној Србији до понедељка 22. марта 2004. године, је прихваћено 210 расељених са Косова. Канцеларија УНМИК-а за повратак расељених, објавила је у недељу, да је укупан број расељених током последњих немира 3.226, те да су неки од њих почели да се враћају својим домовима, док их се око 1.000 прогнаника и даље налази у базама КФОР-а.

ИЗ БИЧЕ И ГРАБОВЦА ЕВАКУИСАНО 54 СРБА

Извор: ФоНет

Из Биче и Грабовца КФОР је евакуисао у базу италијанског контигента у Ђаковици 54 Срба, међу којима три бебе и три жене, саопштио је у понедељак Координациони центар за Косово и Метохију. У саопштењу се истиче да су сви евакуисани у добром здравственом стању, а према тврдњама Команде КФОР-а у Приштини, припадници међународних снага обићиће у току дана домове житеља Грабовца и Биче, како би установили евентуалну штету.

За Србе у кампу биће обезбеђена и телефонска линија, за комуникацију са члановима породице и родбином, додаје се у саопштењу.

БИЛД: НА КОСОВУ НЕСУМЊИВО НА ДЕЛУ ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ

Извор: Бета

Бивши специјални представник УН за Балкан Карл Билд, оценио је да је најновије насиље на Косову и Метохији, представљало кампању етничког чишћења, на коју међународна заједница мора одлучно да одговори. "Не може бити сумње да је реч о смишљеном покушају да се отера што је могуће више Срба, нанесе што је могуће више штете Уједињеним Нацијама и да се испроба у којој мери НАТО може бити натеран да прихвати нову реалност", написао је Билд у ауторском чланку за британски "Фајненшл тајмс". Према Билдовим речима, временом ће се сазнати у којој је мери напад био планиран и ко стоји иза њега, али су његови политички циљеви и мете били јасни од тренутка када је насиље почело. "То је била кампања етничког чишћења", навео је бивши шведски премијер Билд.

Уз оцену да је, "уместо мантре стандарди пре статуса", међународна заједница сада принуђена да "се хитно опредељује између политике статуса или политике стандарда", Билд је навео да код појединаца у америчкој администрацији већ постоји расположење да се у светлу насиља "виновници награде неодложном независношћу: статус - без стандарда". "Међутим, узмицање пред насиљем данас, дало би снажан подстрек етничким чистачима сутрашњице. Тај је принцип подједнако опасан у борби против етничког насиља, као што је у борби против тероризма. Он носи ризик да изневеримо све оно за шта смо се у региону борили готово десет година", поручио је Билт.

Потврђивање захтева за успостављање стандарда на Косову, сматра Билт, значи и потврђивање ауторитета међународне заједнице, а то укључује и одлучан наступ на самом Косову. "Неопходно је да и евентуални организатори, и очигледни извршиоци насиља брзо буду приведени правди. У супротном, можемо исто тако да се извалимо и чекамо на следећи талас напада", оценио је Билд.

КАМЕРХОФ: НАПАДАЧИ НА СРПСКЕ ЕНКЛАВЕ
СУКОБИЋЕ СЕ СА КФОРОМ

Извор: Бета

Командант међународних мировних снага за Косово, немачки генерал Холгер Камерхоф, запретио је оштрим одговором на сваки покушај поновног подстицања насиља у Покрајини.

"Ко буде покушао да нападне српске енклаве или културна добра сукобиће се са Кфором", изјавио је немачки официр у интервјуу листу "Франкфуртер Алгемајне Цајтунг". Камерхоф је, међутим, упозорио да би било неопходно да се број припадника Кфора врати на 40.000 војника да би се спречила убиства "појединих Срба". Тренутно, према његовим наводима, Кфор има двадесет хиљада војника.

Камерхоф је рекао да су припадници Кфора пуцали када су били нападнути и да су тако убили снајперисту у Митровици. Навео је да су, у самоодбрани, полицајци Уједињених Нација убили две особе. "Морали смо да очувамо меру у примени оружја. Нисмо могли једноставно да пуцамо у масу. Почели смо са сузавцем, употребили гумене метке настојећи да погодимо само оне који су бацали ручне бомбе или пуцали", рекао је немачки генерал.

Шеф међународних мировних снага оспорио је оцене по којима су албански екстремисти прошле седмице остварили пун успех. "У потпуности или делимично уништено је 17 цркава и 116 кућа. Ако се то мери према броју од 120.000 Срба који су остали на Косову, онда то значи да албански екстремисти нису остварили ни делимичан успех", нагласио је он.

Камерхоф је признао да су УН и НАТО, који су веровали да је Косово на путу ка мултиетничком друштву, били затечени прошлонедељним догађањима. "Међутим, видели смо да су се везе ветерана Ослободилачке војске Косова очувале до данашњих дана", рекао је заповедник Кфора.

 

 

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail