Информативна служба
Српске Православне Цркве

19. новембар 2004. године

ЗАКЉУЧЕН РАД МЕЂУНАРОДНОГ НАУЧНОГ СИМПОСИОНА -
950 ГОДИНА ОД ВЕЛИКОГ РАСКОЛА (1054) И
800 ГОДИНА ОД ПАДА ЦАРИГРАДА У РУКЕ КРСТАША (1204)
НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ
УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

У петак, 19. новембра 2004. године закључен је рад међународног научног Симпосиона на Православном Богословском факултету Универзитета у Београду који је сазван поводом два историјска догађаја: 950 година од Великог раскола (1054. године) и 800 година од пада Цариграда у руке крсташа (1204. године).

Треће радно заседање започео је др Јован Тарнанидис излагањем на тему Аутокефалија Српске и Бугарске Цркве у дипломатским плановима цара Михаила VIII Палеолога и унионистички сабор у Лиону. Проф. Тарнанидис је истакао да је улога византијског цара у том периоду била доминантна, те да је умногоме утицао на одлуке у Цркви. Промене у држави, пратиле су промене и у Цркви. Затим је др Милош Антоновић говорио на тему Србија и Лионска унија 1274. године. У веома исцрпном и документованом осврту на прилике у Србији пре и после Лионске уније, проф. Антоновић је нагласио да је утицај Католичке Цркве у приморју, Зети и Албанији, у периоду када су Србијом владали краљ Урош I и касније Драгутин и Милутин, био велики. Ехо Лионске уније јесте закаснио у Србију, али се ипак чуо. Последњи говорник на Симпосиону био је Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, који се осврнуо на богословске проблеме и контраверзе пред Велики раскол из 1054. године. Преосвећени је истакао да се распрострањено коришћење интерполације Filioque на Западу, поклапа са брисањем имена епископа Рима из диптиха у Цариградској Цркви. Највећи проблем је био богословски језик и недовољно богатство латинског језика приликом превођења грчких богословских појмова.

После живе и исцрпне дискусије Симпосион је закључен речима да је неопходно да се у први план истакне богословски аспект проблема, а историја треба само да помогне, а не да буде у првом плану. На тај начин се избегава дуално схватање Истока и Запада као нечег белог и црног. Речник победника и побеђених треба бити склоњен у страну и превазиђен, јер само на тај начин може да дође до напретка и истинољубивости у дијалогу.

У име Одбора који је организовао овај научни скуп присутнима се на крају обратио протојереј проф. др Радомир Поповић, захвалио свима на учешћу и обећао да ће Одбор завршити свој рад тек када из штампе изађе Зборник радова са Симпосиона.

Организатор и добротовор Симпосиона и Зборника са Симпосиона је Министарство вера Републике Србије.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail