Информативна служба
Српске Православне Цркве

26. новембар 2006. године

Кроз Острог годишње прође више од пола милиона људи

СВЕТИЛИШТЕ, МУЗЕЈ И СПОМЕНИК

У манастир не долазе само православни, већ и људи других религија, па и некрштени, а недавно је Острог посетила и делегација Партнерства за мир и НАТО-а

Кроз манастир Острог, најпознатију православну светињу у овом делу Европе, према неким проценама, годишње прође око 600.000 људи. Одлазак на поклоњење светом Василију Чудотворцу прилика је да се открије тајна православља, али и наше духовне баштине. Када имамо такво место где смо сви обједињени, без обзира на политичка и идеолошка опредељења, како каже епископ Јован (Пурић) диоклијски, нема потребе да се стидимо и осећамо инфериорни према Европи.

Да је тако, потврђује и недавна посета високе делегације Партнерства за мир и НАТО-а Острогу. Како каже владика Јован, гости су били „удивљени да имамо једно такво светилиште и из њега су отишли с лепим утисцима”.

На поклоњење светом Василију не долазе само православни, већ и људи других религија, па и некрштени како би добили помоћ и утеху у својим невољама. Има случајева да Јевреји, протестанти, па чак и муслимани, пошто су добили утеху и помоћ од светог Василија, изразе жељу, без ичијег наговарања, да буду крштени у Острогу.

„Остају задивљени – зар је могуће да постоји једно такво благопријатно место на свету где се излива толика божанска светлост. То нас у манастиру чини још одговорнијим, не само према нашим људима, већ и према онима са Запада, јер ми обједињујемо и медитерански, али и и источни и западни менталитет”, истиче игуман овог манастира који се налази недалеко од Никшића.

Владика Јован каже да се кроз Острог на најбољи начин може сагледати стање у нашем друштву, у Цркви, јер људи долазе из свих крајева. Светињу последњих година походе и људи с ратним траумама да видају своје ране. „Зато нам је у светилишту потребна и помоћ лекара, али и психијатара, јер је велика духовна криза”, прича овај викарни епископ митрополита Амфилохија који је у Београд дошао на скуп „Религија и туризам у организацији Хришћанског културног центра”.

Последњих 15 година у овај манастир не долазе само поклоници, већ и туристи. У последњих шест година, откако је владика Јован и игуман острошке породице, манастирски живот организован је тако да може да се прихвати све више оних који желе да посете манастир.

„Наши манастири нису само културни споменици или музеји, као што би неки хтели да то представе, већ живи организам и места у којима су се и наши преци молили. Зато је неопходно да сви они који организују посете припреме поклонике и туристе за сусрет са светињом. Онај ко хоће да говори о нашој културној и духовној баштини мора да зна основе православне вере и Свето писмо. Ако неко говори о Острогу само као о културно-историјском споменику може доћи у искушење пред Богом и историјом, јер не зна како је дошло до реализације светости. Свете мошти Василија Острошког коме се поклањамо најбољи су доказ да је Христос вакрсао, а то је уједно и позив нама да верујемо у Васкрсење. Свако путовање у манастир, па било оно и туристичко, јесте шанса за преображај човека на путу за вечну отаџбину”, објашњава епископ Јован.

Највећи проблем Острога за прихват већег броја посетилаца је узак пут који води са главне магистрале Подгорица – Никшић на којем тешко могу да се мимоиђу два возила. Држава је до сада у више наврата обећавала да ће изградити тај пут који зову и „предизборни”. Али, после осамостаљивања Црне Горе односи Српске православне цркве и државе су, по оцени игумана из манастира Острог нешто опуштенији, тако да ће се вероватно и тај пут проширити, поготово што се прича да је ЕУ већ дала новац за тај пројекат.

М. Пешић

Преузето: Политика за 26.11.2006.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2006 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
info@spc.yu