ARCHIVE

Информативна служба
Српске Православне Цркве

26. март 2004. године

СРПСКИ ПОСЛОВНИ КЛУБ ПРИВРЕДНИК ПОМАЖЕ ХИЛАНДАР

Српски пословни клуб Привредник који окупља успешне српске менаџере организовао је, преко својих чланова, акцију прикупљања помоћи за дбнову Манастира Хиландар.

Чланови Клуба обезбедили су помоћ у вредности преко 44 милиона динара. Појединачни донатори обезбедили су помоћ преко компанија: Хемофарм, Делта, Симпо, Апатинска пивара, Рајфајзен банка, Синтелон, Економски институт, Дилојт, АИК банка, Тигар, Ц-маркет, Генекс, Металац, Јединство, Индустрија меса Топола, Тоза Марковић, Модна кућа Тодор, Мегатренд и Лек НС.
Помоћ обезбеђена преко Српског пословног клуба Привредник представља највећи прилог који је, до сада обезбеђен у Србији.

НАСТАВАК ХУМАНИТАРНЕ АКЦИЈЕ
УДАХНИМО ЖИВОТ СРБИЈИ

По благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, пре четири године почела је хуманитарна акција Светог Синода Српске Православне Цркве Удахнимо живот Србији. До децембра 2003. године је поклоњењо 60 инкубатора, а потребно је обезбедити још око 140 инкубатора.

Поводом ове хуманитарне акције Његово Преосвестенство Епископ бачки Г. Иринеј, задужен од стране Светог Архијерејског Синода за ову добротворну акцију, у понедељак 29. марта у 11,30 ове године одржаће конференцију за новинаре на којој ће представници медија бити упознати са даљим током акције.

НЕМЦИ НЕ ДАЈУ МОНАСИМА ДА СЕ ВРАТЕ У АРХАНГЕЛЕ

Епархија рашко-призренска примила је данас болне и шокантне вести од светоархангелског игумана Германа и јеромонаха Бенедикта који су се током јучерашњег дана састали са командантом немачких војних снага у Призрену, пуковником Хинтелманом. Од Хинтелмана су тражили да се што пре омогући повратак монаха на рушевине Светих Архангела, где би за почетак живели под шатором, а временом би обновили и сам манастир. Пуковник Хинтелман је био одлучан да је повратак немогућ "због безбедносних разлога" и ако монаси буду покушали да се сами врате "пре политичког договора, биће силом заустављени".

ИНТЕРВЈУ СА ФИЛОСОФОМ И БИВШИМ
ГРАДОНАЧЕЛНИКОМ ВЕНЕЦИЈЕ

ИТАЛИЈО, СПАСИ СРПСКЕ ЦРКВЕ
НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Најутицајнији италијански дневни лист Коријере дела сера 25. марта 2004. на 15. страни, објавио је интервју са господином Масимом Каћаријем, философом и бившим градоначелником Венеције, поводом трагичних дешавања на Косову и Метохији, уништавању српских манастира и цркава, духовних вредности целог човечанства.

Министар Иностраних послова Фратини изјавио је јуче у Скупштини да је потребно је веће присуство Европе на Косову и Метохији најављујући да ће наредних дана на Косово и Метохијубити послато још 240 падобранаца. Али има и оних који, као филозоф Масимо Каћари оптужују Европу и Италију за "кривицу из незнања"; чини се да се нико не помера да би заштитио непроцењиво српско првославно културуно наслеђе коме прети уништење. Напади албанских екстремиста на древне српске религијске светиње се броје на десетине. Каћари подсећа на предивне цркве и манастире као што су Дечани, Пећ, Призрен, Витина, Урошевац и оптужује: "Говори се много о Европи и о њеним коренима, али без познавања културе. На Косову су изванредне уметничке вредности од важности за европску реалност. Уништење једног здања, са циклусом фресака изједначује се са масакром Светог Марка, Светог Вита (Vitale) или Светог Аполинара у Равени. То је исти ранохришћански простор под утицајем Византије".

Одакле долази ова ваша сензибилност?

Са универзитета. Као студент захваљујући професору Серђу Бетини, великом историчару ранохришћанске уметности у Падови, приликом једног путовања, открио сам предивни балкански православни свет и много сам везан за та сећања. Тешко је негде наћи тако вредне фреске укључујући ту и Атос.

Уништење религијских добара на Косову се наставља. Страхује се за Пећку Патријашију, за предивне Дечане...

И нико се не помера, ниједан италијански интелектуалац не говори. Ретки су примери као што је то професор Салваторе Сетис који је организовао једно излагање, али без посебне пажње. Само ћутање.

Зашто ?

Незнање. Пре свега наивност. Затим када стигну вести, кривица. Можда се мисли да су те цркве уметнички небитне. Можда неко има представу да се ради о некаквим кућерцима. Да ли би се сви подигли или не, када би неко уништио Светог Вита (Vitale)? Свакако да. Дакле имамо обавезу да реагујемо.

Многи европски интелектуалци су реаговали да би се избегло уништење Будистичких обележја од стране талибана...

Комично. То је доказ како овај свет држи главу у торби. За нас Европљане, циклус српских православних живописа је десет хиљада пута значајнији од будистичких.

Мислите да у овоме о чему говоримо свој утицај има и анти-српско културно обележје ?

Без сумње. Морамо да се супротставимо свим западним медијима који су често означавали Србе као крваве прогонитеље. Мало је њих направило разлику између Милошевића, између опседача Сарајева, између ратних деликвената етничког чишћења и српског народа. Биће много оних који ће сада да помисле: имају на својој савести геноцид и сада заслужују албанску освету на Косову. Праведан или погрешан рат, ово је била уопштена порука.

Ви имате на уму један апел, позив на мобилизацију ?

Понеке идеје су корисне али често, на жалост, буду остављене зубу времена. Потребно је покренути питање у одвојеној скупштинској расправи, јер говоримо о култури, а не о политици, како би се наша влада заложила да учини одговорним наше оружане снаге које су присутне на тим местима.

Мислите да се наша војска не залаже довољно ?


Можда нису довољно наоружани, можда недостају прецизна наређења. Заиста је нужно објаснити нашим војницима да ти манастири, те цркве, требају бити заштићене, као да je баш реч о Светом Марку. Чини ми се да је НАТО присутан са 18. 000 људи. Добро, али нека се покрену што пре. Кажу ми да је ритам уништења, 15 цркава дневно.

Паоло Конти

КОМЕНТАР ИНФОРМАТИВНЕ СЛУЖБЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Радујемо се да у свету, нарочито у суседној Италији још има интелектуалаца као што је господин Масимо Каћари, који разуме вредност косовско-метохијског духовног и културног блага.

Српски народ је дубоко захвалан италијанским војницима, припадницима КФОР-а који чувају његове највеће светиње, средњевековне манастире Пећку патријаршију и Дечане, срчано и храбро са истом преданошћу као да чувају своју цркву Светог Марка или катедралу Сан Витале.

Српске мајке се моле Пресветој Богородици и за синове Италије, који су на бранику хришћанства.

КАМЕНОВАНА ЦРКВА СВЕТОГ ЂОРЂА У ПОДГОРИЦИ

Непознати починиоци у уторак 23. марта 2004. године у поподневним часовима, каменовали су цркву Светог Ђорђа у центру Подгорице. Каменицама су оштећена улазна врата са јужне стране цркве.

У току тог вандалског чина никога није било у цркви. С обзиром на то да је црква сваког дана отворена од 8 до 13 и од 17 до 20 сати, очигледно је неко смишљено подигао руку на Божју кућу знајући када у њој неће бити никога.
Јереј Велибор Џомић, парох подгорички, је рекао да су непознати починиоци каменовали јужна врата цркве вероватно покушавајући да провале унутра, а пошто су то челична врата, вандалима није пошло за руком да их развале, осим да поломе браву.
Унутрашњост цркве на сву срећу није оштећена.

О нападима на цркву свештеници нису хтели да обавесте Центар безбедности у Подгорица. То објашњавају тиме што се овакви и слични напади у континуитету понављају, а полицијске службе не реагују.

"Ми не знамо ко је то урадио, али Бог и Свети Ђорђе знају. У сваком случају некоме није довољно што страдају наше светиње на Косову и Метохији, неко жели да то страдање прошири овде. Претпостављамо да је ово плод харанге коју појединци и први људи власти на челу са Слободаном Бацковићем, министром просвете и науке, воде против Цркве због тога што је омладина минулих дана сама из школа долазила у Храм Христовог Васкрсења како би на тај начин изразила свој бунт против насиља над српским народом на Косову и Метохији - казао је парох подгорички Велибор Џомић.

Иначе, Слободан Бацковић, министар просвете у Влади Црне Горе, потписао је Наставни план за основне школе и општу гимназију, на основу кога ће се српски језик у поменутим просветним установана убудуће звати матерњим језиком.

Оваква одлука поменутог министра чуди, јер на последњем попису, у чијем спровођењу је било много неправилности, више од 400.000 хиљада, тачније 401.382 (59,67 %) од 672.656 становника Црне Горе, говори српским језиком.

40,64% становништва, мање федералне јединице, каже да говори црногорским, албанским, бошњачким и хрватским језиком.

Због овакве одлуке у многим градовима Црне Горе најављени су протести професора ђака и студената.

ЧОВЕКОЉУБЉЕ ДОПРЕМИЛО ПОМОЋ СРБИМА У ГРАЧАНИЦИ

Тим "ЧОВЕКОЉУБЉА" - Добротворног Фонда Српске Православне Цркве, је у ноћи између среде и четвртка уручио 60 тона неопходне помоћи прогнаним Србим у Грачаници.

Тим "ЧОВЕКОЉУБЉА", на челу са директором Драганом М. Макојевићем, уз пратњу КФОР-а стигао је до Грачанице, носећи брашно,шећер, уље, млеко, кондиторску робу, конзерве хране, одећу, покриваче, лекове и другу неопходну помоћ која је сакупљена у осам београдских парохија, или је била приложена од стране српских предузећа.

Иначе, УНМИК је одбио да прати конвој, уз образложење да је ситуација стабилна и да хуманитарна помоћ није потребна.

Додатне информације можете пронаћи на нашој презентацији на адреси www.covekoljublje.org

 

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail