ARCHIVE

Информативна служба
Српске Православне Цркве

30. март 2004. године

СВЕСРПСКИ ПРОТЕСТНИ СКУП У БЕЧУ

У Бечу је у току терористичких напада Албанаца на све српско на Косову и Метохији, на већини тргова одржан је молитвени помен жртвама најновијег етничког чишћења Срба на Косову и Метохији и изражен протест због страдања невиних. Желећи да се истакне неопходна жеља за слогом, овај скуп су заједнички организовали Српска Православна Црквена општина у Бечу и амбасада Србије и Црне Горе.

На главном бечком тргу су прочитане поруке мира, слоге и љубави, поруке против геноцида и уништавања верских и културних добара које су упутили Његова Светост Патријарх српски Г. Павле и Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије. Ове поруке су прочитали: протојереј-ставрофор Драго В. Говедарица, јереј Драго Вујић (на немачком језику), Мирољуб Глигорић и Нада Међедовић (на енглеском језику).

У писму упућеном овом скупу Патријарх српски Г. Павле позвао је цео српски народ да у овим претешким временима удвостручи пост и молитву за спасење и избављење, за мир међу нама и у васцелом свету, да буду сведоци истине и настоје да истина о страдању Срба на Косову и Метохији дође до сваког човека. "Господе, помози свима, па и нама и непријатељима нашим, а свима су нам потребни мир, слобода и правда, како нама, тако и свим људима и народима" истиче се у поруци српског Патријарха.
Епископ Артемије је поручио:"Ми чујемо ваш глас, осећамо вашу подршку, Бог чује ваше молитве за све пострадале, убијене, нестале."

У свом писму Престолонаследник Александар је нагласио: "Будимо јединствени, мудри и упорни у својим напорима да помогнемо нашој напаћеној браћи на Косову и Метохији!".

Саосећајући са српском патњм, свој глас против насиља и терора дигао је и познати аустријски кантаутор Ханс Тешинк певајући своју антиратну песму "Чиме ће се деца играти".

На крају овог окупљања које је протекло у најбољем реду, Петар Милатовић Острошки прочитао је заједнички апел са овог скупа Уједињеним нацијама, КФОР-у, Европској унији и Влади Аустрије да се помогне српском народу на Косову и Метохији, укине безакоње и уведу правда, ред и мир.

Касније је у цркви Светог Саве, јереј Александар Раковић, служио помен пострадалим невиним жртвама на Косову и Метохији.

На крају су све оне који су присуствовали недељном окупљању поздравили протојереј Крстан Кнежевић и амбасадор Михајло Ковач. Сви су изразили велико задовољство сарадњом Цркве и Државе која мора увек да постоји на добробит народа.

СРБИ И РУСИ ЈУЖНЕ АФРИКЕ НА ЗАЈЕДНИЧКОЈ МОЛИТВИ ЗА МНОГОСТРАДАЛНИ СРПСКИ РОД НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Током најновијег етничког чишћења Срба на Косову и Метохији, једина кривица и грех оних који невино пострадаше је то што носе српско име и хришћани су православни. Свети Синод Српске Православне Цркве, донео је одлуку да се у недељу 21. марта 2004. године служе парастоси у свим српским храмовима широм света, за све Србе пострадале на Косову и Метохији у најновијем таласу етничког чишћења.

Тога дана после Свете Литургије, у храму Светог Саве у Јоханесбургу, једином храму у Африци у коме се богослужи на српском језику, служен је парастос, а потом и молебан за страдалне Србе са Косова и Метохије. Црква је била испуњена Србима који живе у Јужној Африци, као и православним Русима, настањеним у овој далекој земљи, заједно са својим духовником, јеромонахом Филаретом. Овој саборној молитви, су присуствовали амбасадори Србије и Црне Горе г. Срђан Хофман и Федерације Босне и Херцеговине г. Драган Божанић.

Отац Филарет, уз појање хора руске цркве из Јоханесбурга, служио је парастос за све невино пострадале Србе на Косову и Метохији. У својој беседи, после парастоса, подсетио је на нераскидиве вековне везе између руског и српског народа. "Косово има непроцењиву вредност за српски народ, оно што су Владимирск и Суздаљ за Русе, то је Косово и Метохија за нашу браћу Србе. Тамо се врши геноцид над српским народом и то што се догађа, трагедија је за сав хришћански свет", истакао је у својој беседи јеромонах Филарет.

После парастоса служен је и молебан за српски народ на Косову и Метохији, после кога је јеромонах Пантелејмон прочитао верницима Апел Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве и позвао све присутне да се сваке недеље у што већем броју окупљају на Светој Литургији и заједно се моле за напаћени народ Косова и Метохије.

 

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail