ARCHIVE

Информативна служба
Српске Православне Цркве

5. април 2004. године

У ПАТРИЈАРШИЈСКОЈ КАПЕЛИ ПАТРИЈАРХ СРПСКИ Г. ПАВЛЕ ОТПОЧЕО ЧИН МИРОВАРЕНИЈА

Данас је у Патријаршијском придворном храму Преподобног Симеона Мироточивог, почео богоугодни Чин мироварења (припремања и освећења светог мира).

После служења Литургије Пређеосвећених дарова, Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, обучен у мало одејање светле боје, у Мироварионици служио је Чин мироваренија, у коме су му саслуживали чланови Синодског одбора Његово Високопреосвештенство Митрополит велеско–повардарски Г. Јован, затим, протојереј-ставрофор Чедомир Вучковић, протојереји Саво Јовић и Петар Лукић, јереј Владан Перишић, игуман Давид из Охридске архиепископије и протођакон Стеван Рапајић.

Наредних дана, на Велики уторак и Велику среду, овај свети чин, исто тако, почиње Пређеосвећеном Литургијом, а само варење почиње одређеним богослужењима која ће такође служити Његова Светост Патријарх Г. Павле.

Новоприпремљено миро разлива се у одређене судове као и у један алавастар у коме се налази старо миро, и то све ставља на Часну трапезу.

Ново миро се на Велики четвртак, уз појање духовског тропара, преноси у београдски Саборни храм. Освећење новог мира врши Његова Светост Патријарх српски Г. Павле на Литургији Светог Василија Великог, уз саслужење 12 свештеника и 7 ђакона.

После освећења Светог мира Патријарх у сваки сасуд освећеног Светог мира улива из алавастра по неколико капи старог Светог мира. На овај начин се одржава континуитет између старог и новог Светог мира кроз векове.

Свето миро се употребљава приликом миропомазања новокрштених, сједињења неправосланвих хришћана и освећења нових храмова. Светим миром се помазује и цар приликом ступања на престо.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Поводом напада на архијерејског намесника сарајевског протојереја-ставрофора Јеремију Старовлаха и његову породицу

У недељу пре Христова страдања, док наш народ страда на Косову и Метохији, сведоци смо, у нашој средини, нових злочиначких напада на достојанство нашег народа.

У ноћи, 01. априла 2004. године, око 01,00 сат по поноћи, војници СФОР-а извршили су брутални напад на парохијски дом у Палама.

Том приликом, тешко су повређени православни свештеник са Пала, архијерејски намјесник сарајевски протојереј-ставрофор Јеремија Старовлах и његов син Александар. По тежини задобијених повреда, а обојица су у критичном стању, јасно се види да нападачи нису презали ни од убиства.

Понижен је и свештеник Миомир Зекић, на ког се пуцало, и који је након тога везан заједно са својом супругом. Не треба ни помињати каквом су страху били изложени чланови свештеничких породица, у то доба ноћи.

Приликом овог упада, уз употребу експлозивних направа и ватреног оружја, значајно је оштећен парохијски дом, свештенички станови и околне зграде, као и храм Успења Пресвете Богородице на ком су од силине детонације попуцала стакла.
Као хришћански свештеници, а у име својих заједница, обраћамо се онима који љубе слободу и мир у Европи и читавом слободоумном свету, желећи да јасно изнесемо суд о овоме догађају.

Овим чином показано је да се данас у сред Европе врши терор, не само над невинима који путују возом, обављају куповину или своје свакодневне дужности не слутећи да мач злочинца виси над њиховим главама.

Злочин тероризма је у овом случају специфичан и има посебну тежину, јер терор врше они који себе представљају главним борцима против ове пошасти.
Друга особеност овог нехуманог напада је та да је нападнут хришћански православни свештеник. Нападнут је у своме дому, у глуво доба ноћи на најбруталнији начин, а у срцу Европе, чије конвенције почивају на хришћанским темељима, од такозваних «мировних снага», којима је само неколико дана раније љубазно отворио свој дом и такође им љубазно напоменуо да ће то урадити кад год зажеле. Свештеник Јеремија и његов син познати су по мирном и честитом животу, и никада нису имали никакав сукоб са законом, по било ком основу.

Размишљајући о мотивима оваквог вандализма, не можемо а да не приметимо да се већ дуже време, циљаном медијском кампањом, компромитује Српска Православна Црква, њено свештенство, које се без доказа оптужује за помагање осумњиченима за ратне злочине, а тиме се, на најперфиднији начин, ставља на стуб срама читав један хришћански народ. Тако је у неким злонамерним медијима отац Јеремија Старовлах, иако невин, означен као сарадник хашких оптуженика, а непосредно након тога, СФОР налази за сходно да отпочне небивали лов на породицу голоруког свештеника.

Више је него јасно да овај злочиначки акт није имао за циљ «наводно» хватање оптужених за ратне злочине, него да је једини циљ био напасти душу овог народа, а то је његова Црква. Црква и њену свештеници никада ничим нису давали повода за овакве оптужбе и за овакав напад. Инсинуације нису докази, а ако постоји докази нека се јавно покажу и изнесу.

Ми, свештеници, јавно постављамо питање: да ли су животи нас и наших породица, овог часа у рукама наоружаних, а који су опет, очигледно у рукама једностране и мржњом заслијепљене штампе БиХ која, такође, ником није одговорна за своје лажи. Кад је слободно покренути хајку и лов на свештенство, шта да очекује прости и незаштићени народ?

Надамо се да се сви одговорни у овој земљи, почев од најодговорнијег г. Ешдауна, преко власти, како оних у Сарајеву, тако и оних у Бањој Луци, данас стиде.
Нажалост, судећи по њиховим првим реаговањима, немају ни толико људског досојанства и одговорности. Шта од њих више да очекујемо?

Документацију која свеједочи о овом бруталном чину, о свакој капи крви и прамену косе невиних, послаћемо свим европским институцијама и хришћанским црквама у свету, тражећи од њих помоћ и заштиту за основна људска права на живот и исповедање вере, како нама свештеницима, тако и нашим верницима и свима онеправвованима.

То је разлог што након овог догађаја, до јасне промене и очигледне осуде овог злочина, и кажњавања одговорних, Ми епископи и свештеници и наши верници прекидамо сарадњу и комуникацију са таквим међународним организацијама и институцијама у БиХ, а и са органима власти у Републици Српској и БОсни и Херцеговини, уколико они најхитније не подрже наш став и затраже осуду злочина и кажњавање злочинаца.

На крају подсећамо господу која с наоружањем маршира нашом земљом, да не праве од нас Ирачане и Палестинце, јер до сада СФОР-у од нас није приетила никаква опасност, па тако њихова стратегија мора бити промијењена.

Дужни смо да, као људи вјере, који знају да цене свачије пожртвовање, изразимо захвалност особљу болнице у Тузли, јер су до сада часно и професионално обавили свој посао.

Митрополит дабробосански Николај
Епископ шабачко-ваљевски Лаврентије, члан Светог синода Српске Православне Цркве
Епископ захумско-херцеговачки Григорије, члан Светог синода Српске Православне Цркве
Сво свештенство Митрополије дабробосанске

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ ПОВОДОМ ДОБРОТВОРНОГ КОНЦЕРТА ДАР ЗА ХИЛАНДАР

У среду 7. априла 2004. године у 11 часова, у Великој сали Скупштине града Београда биће одржана конференција за новинаре поводом великог добротворног концерта ДАР ЗА ХИЛАНДАР. Ову манифестацију по благослову Светог Архијерејског Синода, организује Информативна служба Српске Православне Цркве, на Васкршњи уторак, 13. априла 2004. године, у великој сали, Центра Сава, а сав приход са овог концерта биће намењен обнови недавно изгорелог манастира Хиландар.

На конференцији ће говорити Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, Душан Стокановић, главни уредник Информативне службе, редитељ Ивица Видановић, извршни продуцент Душан Крстић, музички уредник Сава Ј. Мирић и глумци и певачи, који учествују на добротворном концерту - ДАР ЗА ХИЛАНДАР.

ЧИТАЊЕ ВАСКРШЊЕ ПОСЛАНИЦЕ ЗА ПРЕДСТВАНИКЕ МЕДИЈА

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле ће, у уторак, 6. априла 2004. године, у 11 часова, у Патријаршијском двору, прочитати Васкршњу посланицу за медије.

БЛАГОВЕСТИ У МАНАСТИРУ ЋЕЛИЈЕ

Традиционални црквено-народни Сабор поводом 110 година од рођења и 25 година од упокојења Блаженог Старца Јустина Ћелијског.

У уторак, 6. априла 2004. године, у Дому културе у Ваљеву, у 18 часова одржаће се Благовештенска академија, на којој ће говорити Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј и умировљени Епископ захумско-херцеговачки Г. Атанасије.

У среду, на Благовести, у манастиру Ћелије од 9 часова Свету Архијерејску Литургију ће служити Епископ шабачко–ваљевски Г. Лаврентије, уз саслужење Митрополита Амфилохија и епископа Иринеја, Артемија и Атанасија. На Духовној академији, која ће бити одржана истог дана у 13 часова, говориће академик Матија Бећковић, а наступиће београдски и ваљевски хорови.

КОМПАНИЈА ТАРКЕТ ПОМАЖЕ ОБНОВУ МАНАСТИРА ХИЛАНДАР

Као израз најдубље вере и исконске тежње ка духовношћу компанија Таркет ДОО из Бачке Паланке, која се бави производњом и маркетингом свих врста подних облога, приложила је 30000 евра за обнову манастира Хиландар, који је пострадао у ватреној стихији.
Компанија Таркет се на овај начин придружује онима који су помогли да у тренуцима велике трагедије, српски народ, српска држава и сви људи добре воље буду уједињени у напорима да се несрећа која је задесила наше духовно средиште што пре учини мањом.

''МОСТ'' ПРЕМОШЋАВА РАЗЛИКЕ

У организацији међународног мултиконфесионалног удружења ''Мост'', у Тузли је 30. марта одржана јавна трибина на тему ''Да ли је праштати грех'', на којој су говорили фра Петар Анђеловић, мр Сеад Сељубац, Жељко Даниловић , Хенри Комен и проф. др Љубивоје Стојановић.

Ако је грех опростити, онда је Бог најгрешнији, јер највише прашта. Кад човек ово схвати, онда улази у добру динамику љубави божије и све мери у богочовечанској стварности доброг памћења, а не поводи се за људским злопамћењем- рекао је, између осталог, проф. др Љубивоје Стојановић.

Очито да је у клими међунационалног неповерења, ако не и страха- потенцијалног изазивача насиља, на трибини у Тузли, у атмосфери толеранције и поштовања других вера, ''Мост'' поставио камен-темељац за мостове између представника различитих конфесија. За почетак-није мало.

 

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail